Więcej
  abckota.plJedzenieKarma dla kota z alergią skórną i AZS

  Karma dla kota z alergią skórną i AZS

  -

  Coraz częściej do gabinetów weterynaryjnych zgłaszają się opiekunowie kotów z objawami alergicznymi. Niestety koty tak jak wiele innych zwierząt, są narażone na tego typu schorzenia. Wiele osób zastanawia się jaką karmę wybrać dla kota z alergią skórną lub AZS oraz, czy takie karmy mają wpływ na łagodzenie objawów? Dowiedz się jaka karma będzie najlepsza dla Twojego kota oraz sprawdź, czy lepsza będzie karma sucha, czy mokra!

  Co to jest i skąd się bierze alergia skórna u kota?

  Alergia u kotów zazwyczaj objawia się swędzeniem, zapaleniem i charakterystycznymi plackami na ciele zwierzaka.  Najczęściej wywołana zostaje przez czynnik środowiskowy lub pokarmowy. Alergie wywołuje nieprawidłowa praca układu odpornościowego. Koci układ immunologiczny stykając się z danym alergenem, wywołuje reakcję obronną, zwalczając alergen. Do typowych objawów alergii należą:

  Reklama
  • swędzenie,
  • zapalenie skóry,
  • łyse miejsca,
  • częste wylizywanie się kota,
  • zapalenie uszu lub łap,
  • zaburzenia trawienne.

  Podobne objawy ma AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Jest to przewlekła choroba o nawracającym charakterze. Objawia się typowymi zapalnymi zmianami na ciele zwierzęcia.

  Dieta dla kotów z alergią skórną i AZS

  Dieta dla kotów dotkniętych alergią skórną czy AZS musi być odpowiednio dobrana, jeśli czynnikiem alergicznym jest substancja pokarmowa. W takim przypadku należy wykluczyć składnik, który wpływa na pogorszenie stanu skóry zwierzęcia. W takim przypadku zwykle stosuje się dietę eliminacyjną, która trwa około 12 tygodni. W tym czasie lekarz weterynarii przepisuje kotu odpowiednią karmę, aby wyeliminować alergen.

  Reklama

  Jak wybrać karmę dla kota z alergią skórną ?

  Musisz wziąć pod uwagę, co jest przyczyną alergii u Twojego kota. Jeśli jest ona wywołana przez czynnik pokarmowy, to koniecznie zwróć uwagę na dobór odpowiedniej karmy. Zwykle takie karmy przepisuje lekarz podczas diety eliminacyjnej.

  Kot otrzymuje zbilansowaną karmę z wyselekcjonowanymi białkami, których wcześniej nie spożywał np. koninę czy dziczyznę. Gdy objawy ustąpią, wprowadza się dietę prowokacyjną, dodając do niej różne mięsa i składniki, tak aby sprawdzić, co uczuli kota. Po tym etapie, kiedy wiemy, na co uczulony jest nasz pupil, możemy usunąć dany składnik z jego diety i odpowiednio dobrać karmę.

  W przypadku wystąpienia alergii wziewnej lub kontaktowej karma ma mniejsze znaczenie, jednak warto pamiętać o dobrym składzie. Wtedy masz pewność, że pożywienie nie podrażni skóry pupila. Unikniesz również ryzyka wywołania alergii pokarmowej, którą często wywołują substancje takie jak:

  • zboża
  • wołowina
  • podroby
  • wątroba wieprzowa
  • mleko i ser żółty
  • suche kiełbasy

  Warto, abyś zwrócił uwagę na skład karmy, gdyż zwykle wraz z alergią pokarmową u kotów, występuje alergia na pyłki traw czy kurz!

  Reklama

  Sucha czy mokra karma dla kota z alergią skórną i AZS?

  Wahając się pomiędzy karmą suchą a morką dla kota z alergią, najlepiej jak postawisz na obie formy. Sucha karma jest wygodna w stosowaniu, a duże opakowanie może starczyć na bardzo długo. Jednak nie jest najzdrowszym rozwiązaniem.

  Z reguły koty nie lubią dużo pić, a karma sucha odwadnia organizm, przez co Twój kot może mieć problemy z układem moczowym. Dlatego lepiej postaw na miks lub wyłącznie podawaj karmę mokrą. Do tego zwykłe karmy mokre mają lepszy skład. Występowanie zbóż czy składników pochodzenia roślinnego jest znikome. To zmniejsza ryzyko wystąpienia pokarmowych reakcji alergicznych.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus