Więcej
  abckota.plJedzenieKarma mokra – na co zwrócić uwagę przy wyborze

  Karma mokra – na co zwrócić uwagę przy wyborze

  -

  Karmy mokre dla kotów powinny być pełnowartościowe i dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych dla pupila. Ten rodzaj pożywienia coraz częściej jest wybierany. Właściciele kotów rezygnują z karm suchych na rzecz karmy mokrej. Jeśli poszukujemy odpowiedniej karmy dla kota i zastanawiamy się, jaką wybrać, suchą czy mokrą, to wybór mokrej karmy z pewnością będzie zdrowszym i lepszym wyborem.

  Skład mokrej karmy dla kota

  Kiedy zdecydujemy się na zakup mokrej karmy dla kota, to musimy wybrać taki produkt, który będzie pełnowartościowy i w dodatku bardzo dobrze zbilansowany. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość mięsa w produkcie. Powinno ono stanowić powyżej 50 % składu karmy. Warto również zaznaczyć, aby kupować takie produkty, które będą miały jasno sprecyzowane pochodzenie mięsa. Dlatego też zwracajmy uwagę na określenie mięsa na etykiecie. Prawidłowym terminem określającym mięso jest np. „świeże mięso z kurczaka” lub „mięso hydrolizowane z łososia” itp. Jeśli na opakowaniu jest napisane m.in. „kurczak”, czy „produkt pochodzenia zwierzęcego” itp. To zawartość nie jest mięsem a pozostałościami poubojowymi, czyli np. wszelakie odpady typu, pióra, dzioby, języki, uszy itd. Dlatego też zawsze unikaj karmy mokrej, która w składzie zawiera niejasno sprecyzowany gatunek mięsa.

  Reklama

  Kolejną kwestią jest zawartość pozostałej części składu karmy mokrej. Mianowicie warto zapoznać się z zawartością podrobów, które NIE MOGĄ stanowić większej części składu niż samo mięso! Podroby są ważnym składnikiem w diecie kotów, jednak powinny one stanowić maksymalnie 10 – 15 % posiłku dziennego. Warto również sprawdzić, czy na etykiecie wymieniono jakie to podroby, jakich narządów, oraz z jakiego gatunku zwierzęcia pochodzą. I w typ przypadku, jeśli na etykiecie nie znajduje się jasno wypisany skład, to unikajmy takich produktów.

  Po trzecie wypełniacz. Każda sucha czy mokra karma ma w swoim składzie wypełniacz, który nie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Jedynie co to przyczynia się do pozyskania zbędnej energii, a tym samym może odkładać się w postaci tłuszczu. Po drugie przyczynia się do zwiększenia czasu trawienia mięsa oraz sprawia, że wartości odżywcze pochodzące z mięsa oraz podrobów są gorzej przyswajalne. Dlatego też im mniej wypełniaczy tym lepiej! Co może być wypełniaczem? W karmach przemysłowych są to zboża lub warzywa. Co do zbóż to unikajmy ich szerokim łukiem. Zboża w diecie kociej szkodzą i wpływają bardzo negatywnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Ponadto przyczyniają się do nadmiernego gazowania w przewodzie pokarmowym. Zawsze wybierajmy karmy mokre, w których składzie znajdziemy wypełniacz w postaci warzyw. Ale warto podkreślić, że ich podaż nie może być większy niż zawartość mięsa oraz podrobów.

  Reklama

  Kolejną kwestią są suplementy oraz pozostałe składniki, które służą jako produkty wspomagające funkcjonowanie organizmu. Ważnym aspektem jest określenie ilości tauryny w składzie. Pozostałą część składu mogą stanowić np. algi, drożdże browarnicze, olej z łososia itp. Więcej odnośnie potrzebnych suplementów przeczytacie w artykule Jakie suplementy dla kota.

  Wilgotność karmy dla kota

  Karmy mokre charakteryzują się zmożoną wilgotnością. Zawartość wody może stanowić nawet 70%. Samo mięso składa się w większej części z wody, nie wspominając o podrobach. Sama postać jest w formie mięsnej, galaretowatej konsystencji. Warto podkreślić, że wybór karmy mokrej jest zdrowszą alternatywą niż wybór karmy suchej. W przypadku serwowania karmy mokrej zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów z nerkami u kota.  Co przyczyni się do lepszego życia zwierzaka.

  Zawsze pamiętaj, że po otwarciu opakowania z karmą mokrą, zabezpiecz ją wieczkiem lub folią oraz włóż do lodówki. Niestety karmy mokre mają krótki termin ważności po otwarciu, dlatego też należy je wykorzystać w ciągu dwóch dni.

  Kończąc, zawsze pamiętaj o składzie karmy mokrej, którą wybierasz. Zawsze kupuj produkt, którego skład jest jasno określony. Kiedy już zdecydujesz się na serwowanie kotu posiłków opartych o karmę mokrą, to zerknij do kolejnego artykułu Ile mokrej karmy dla kota i określ jaką dawkę powinien spożywać Twój kot.

  Reklama

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus