Więcej

  Koci BARF

  -

  W XXI wieku rynek zoologiczny nasycił się szeroką gamą suchych i puszkowanych karm dla kotów oraz psów, które są szybkie w przygotowaniu. Wystarczy nasypać gotową karmę i posiłek jest gotowy. Odgrywa to znaczącą rolę u właścicieli kotów, którzy pochłonięci pracą i innymi codziennymi czynnościami, nie mają zbyt dużo czasu. Jednak coraz częściej zauważa się zmianę stanowiska u właścicieli i doszukiwanie się przez nich informacji o kociej diecie, które może wpłynąć na poprawę zdrowia zwierzaka, długości jego życia, wyglądu i samopoczucia. W  ostatnich latach można zauważyć, że właściciele zwierząt coraz częściej decydują się na zmianę pożywienia swoich pupil. Rezygnują z karmienia swoich kotów produktami komercyjnymi na rzecz przejścia na dietę BARF.

  Co to jest BARF?

  Skrót BARF z języka angielskiego oznacza Biologicaly appropriate raw food lub Bones and Raw Food, czyli dieta oparta na surowym mięsie, podrobach oraz kościach. Ponadto zamiennymi nazwami są: RMBDs, Raw Meat-Based Diets, oraz Raw Food. Wszystkie te terminy określają surową dietę, która nie podlega obróbce chemicznej (gotowaniu, pieczeniu, smażeniu itd.) i jest starannie przyrządzana indywidualnie dla osobnika. Zważywszy na fakt, że koty to zwierzęta mięsożerne, które wywodzą się od dziko żyjących kotów, a te w celu przetrwania musiały polować na inne słabsze ofiary. Układ pokarmowy kotów jest przystosowany do trawienia produktów mięsnych, które zaspokajają ich podaż na energię, dostarczają niezbędnych składników do funkcjonowania i budowania ich tkanki mięśniowej. Natomiast węglowodany, które często występują w karmach komercyjnych, wpływają negatywnie na proces trawienia i przyswajania mięsna w układzie pokarmowym. Co więcej, przyczyniają się do nadmiernego odkładania tłuszczu, co przyczynia się do otyłości wśród kotów domowych.

  Reklama

  Pożywienie BARF składa się z mięśni szkieletowych, kości, chrząstek, podrobów, tłuszczu zwierząt (produkty surowe pochodzące z konia, krowy, barana, ryb, drobiu, dziczyzny, gryzoni itd.). Dietę tą można przyrządzić samemu w domu, opierając się na wyliczonych proporcjach dobranych do każdego kota. W sklepach zoologicznych można również znaleźć gotowe zamienniki pod nazwą BARF, które sprzedawane są jako zamrożone produkty. Jednak aby mieć w 100% pewność, co spożywa nasz pupil, najlepszym sposobem jest przyrządzenie „surowego posiłku” osobiście, poprzez kupno produktów pochodzenia zwierzęcego z dobrych źródeł, które są przebadane weterynaryjnie.

  Co uzupełnia dietę BARF?

  Samo mięso, kości oraz podroby nie wystarczają do przygotowania w pełni zbilansowanej diety. Dlatego też BARF uzupełniany jest poprzez różnie suplementy, które dostarczają niezbędnych witamin i związków chemicznych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do suplementów dodawanych wraz z surowym mięsem, kośćmi oraz podrobami są m.in. drożdże browarnicze, algi, tauryna, kryl, dzika róża, olej z łososia, ostropest, czy hemoglobina. Ponadto dietę można wzbogacić surowym jajem kurzym, owocami i warzywami.

  Reklama

  Dieta BARF ma swoim zwolenników, jak i przeciwników. Duża część weterynarzy sprzeciwia się tej metodzie karmienia na rzecz pozostania przy karmach komercyjnych, ze względu na ryzyko zachorowania m.in. na salmonellę. Jednak biorąc pod uwagę to, że właściciel nie jest w stanie monitorować procesu tworzenia karmy, ani nie jest pewny co do składników użytych w produkcji, to dieta BARF zaczyna nabierać większego znaczenia.

  W następnym artykule z tematyki BARF opiszemy szczegółowo ten sposób karmienia, przedstawimy sposób wyliczania dawki pokarmowej, oraz proces monitorowania kota w trakcie przejścia z karmienia suchą karmą na dietę surową.

  Czytaj więcej artykułów o diecie BARF dla kotów:

  [posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”20″ post_type=”post” taxonomy=”post_tag” tax_term=”574″ tax_operator=”IN” offset=”0″ order=”asc” orderby=”date” post_status=”publish” ignore_sticky_posts=”no”]

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus