Więcej
  abckota.plJedzenieMleko dla kota

  Mleko dla kota

  -

  Duża część opiekunów uważa, że koty powinny spożywać mleko. Kiedy podawać kotu mleko. Czy mleko dla kota, to dobry posiłek? Sprawdź, czy kot powinien pić mleko.

  Czy kot może pić mleko?

  Wraz z rozwojem kot traci enzym odpowiadający za trawienie laktozy. Enzym ten nazywa się laktaza i występuje u młodych kotów, kiedy te spożywają mleko matki. W przypadku dorosłych kotów nie ma konieczności podawać im mleka. Serwowanie tego napoju może doprowadzić do problemów trawiennych, wystąpienia biegunki oraz wymiotów. Inaczej sytuacja ma się w przypadku małych kociąt.

  Reklama

  Kiedy podawać kotu mleko?

  Konieczność podawania mleka występuje u małych kociąt. Tutaj konieczne jest podawanie mleka w postaci mleka matki. Mleko kotki zawiera wszystkie potrzebne witaminy oraz minerały, do prawidłowego rozwoju małych osobników. W dodatku dzięki zawartości siary, kocięta w pierwszych dniach mają dostarczane wszystkie przeciwciała wytworzone przez matkę. Jest to swoista dawka do obrony organizmu małego osobnika. Co więcej, młode kocięta w pierwszych tygodniach życia nie są w stanie pobierać stałego pokarmu, ze względu na brak zębów oraz brak umiejętności przeżuwania.

  Mleko dla kota — jakie wybrać?

  Występują sytuacje, kiedy kocięta stracą matkę, lub nie ma ona pokarmu. W takiej sytuacji, jakie mleko wybrać, aby było najlepsze dla kociąt?

  Reklama

  Z pewnością nie można podawać mleka krowiego, ze względu na odmienną strukturę. Kiedy istnieje konieczność dokarmiania małych kociąt, należy sięgnąć po specjalistyczny produkt, który dostępny jest u lekarza weterynarii lub w specjalistycznych sklepach. Co więcej, jeśli dokarmiasz kocięta mlekiem, powinieneś traktować ten pokarm jako uzupełniający. Najlepszym rozwiązaniem wciąż pozostaje podawanie mleka od matki kociąt.

  Mleko krowie dla kota — jakie mogą być skutki?

  Podawanie kotu mleka krowiego może prowadzić do wielu niepożądanych konsekwencji, które wpłyną na dalsze funkcjonowanie kota. Do negatywnych skutków spożywania mleka sklepowego można zaliczyć:

  • biegunki,
  • wymioty,
  • kamicę nerkową,
  • alergię pokarmową,
  • niewydolność nerek,
  • bóle brzucha oraz wzdęcia,
  • odwodnienie organizmu.

  Patrząc na powyższe, podawanie mleka krowiego jest bardzo ryzykowne i niebezpieczne. Dlatego warto wyeliminować je z diety mruczka i zastąpić je pełnowartościowym posiłkiem.

  Mleko bez laktozy dla kota — czy to dobre rozwiązanie?

  Jeśli kot wraz z wiekiem nie trawi laktozy, wówczas może wydawać się, że można podać kotu mleko bez laktozy. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie?

  Reklama

  Z natury koty zaliczane są do zwierząt mięsożernych. Dziko żyjące osobniki nigdy nie spożywają mleka w dorosłym życiu. Spożywają one pokarm mięsny (mięso i podroby). W związku z tym, patrząc na fizjologię kotów, nie ma potrzeby podawania im mleka bez laktozy kiedy są one dorosłe. Napój ten nie zawiera kluczowych wartości odżywczych dla kota. W związku z tym nie jest konieczny w diecie kota.

  Co powinien pić kota?

  Każdy kot powinien mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Jest to wystarczający napój, który stabilizuje wszystkie funkcje zachodzące w organizmie zwierzaka.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus