Więcej
  abckota.plJedzeniePobudzenie apetytu u kota

  Pobudzenie apetytu u kota

  -

  Koty zaliczane są do zwierząt mięsożernych. Zazwyczaj spożywają one pokarm kilka razy w ciągu dnia w małych porcjach. Może się jednak zdarzyć, że kot nie chce jeść. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak pobudzić apetyt u kota? Co może świadczyć o braku apetytu? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

  Brak apetytu u kota — dlaczego kot nie je?

  Kot może nie jeść z bardzo wielu powodów. Jednak, aby trafnie zdiagnozować powód braku apetytu u zwierzaka, należy uważnie przyglądnąć się jego zachowaniu oraz okolicznościom. Kiedy kot nie ma apetytu i śpi to bardzo niepokojący znak, który powinien zmusić opiekuna kota do podjęcia działań. U niektórych mruczków pobudzenie apetytu, może trwać kilka dni. Natomiast u innych może ciągnąć się miesiącami. Dlatego w pierwszej kolejności powinno się rozróżnić, czy przyczyna leży od strony fizycznej, czy psychicznej.

  Reklama

  Fizyczne przyczyny braku apetytu

  Najczęściej brak apetytu u kota jest wywołany ze względu na fizyczne przyczyny. Tutaj można zaliczyć wiele powodów, które obniżają chęć spożywania pokarmu. Zazwyczaj są to różnego rodzaju choroby, lub mechaniczne urazy części układu pokarmowego np. zapalenie przełyku, problemy i stany zapalne jamy ustnej. Co więcej, może wystąpić brak apetytu u kota po antybiotyku oraz zastosowanym leczeniu. Poza tym innymi przyczynami mogą być:

  • ruja,
  • zbyt duża temperatura na zewnątrz,
  • choroby zapalne,
  • nowotwory,
  • spożycie substancji toksycznych,
  • podrażnienie gardła i przełyku,
  • ciało obce w przewodzie pokarmowym,
  • choroby zakaźne,
  • choroby grzybicze,
  • problemy z układem pokarmowym,
  • niedobór witamin,
  • zapalenie trzustki,
  • zapalenie wątroby,
  • pasożyty,
  • alergie i choroby od strony układu immunologicznego.

  Psychiczne przyczyny braku apetytu u kota

  Kolejną kwestią są psychiczne przyczyny braku apetytu u kota. Niektóre osobniki negatywnie oddziałują na wszelkie zmiany zachodzące podczas ich życia. Dlatego brak apetytu może być spowodowany m.in. przez przeprowadzkę, utratę właściciela, utratę przyjaciela tego samego gatunku, pojawienie się nowego osobnika w stadzie, lub kiedy poświęcasz zbyt mało uwagi swojemu mruczkowi. Psychiczne aspekty mogą wpłynąć na osłabienie całego organizmu, jak również wywołać inne choroby.

  Reklama

  Jak długo kot może nie jeść pokarmu?

  Musisz wiedzieć, że kot może nie jeść tylko przez określony czas. Ciągły brak apetytu może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, które następnie mogą wywołać poważne osłabienie organizmu lub wywołają chorobę.

  Niedożywienie i jego konsekwencje

  Każdy dzień, w którym kot nie zje posiłku, może doprowadzić do poważnych konsekwencji, które mogą mieć wpływ na przyszłe życie zwierzaka i jego opiekuna. Mianowicie kiedy kot mniej je niż zwykle doprowadza swój organizm do stanu niedożywienia. Jego funkcje w organizmie przebiegają w nieprawidłowy sposób, a organizm nie ma z czego czerpać energii. W związku z tym energia pobierana jest z mięśni poprzez przetwarzania białko. Taka sytuacja może prowadzić m.in. do wywołania stłuczenia wątroby. Oprócz tego innymi konsekwencjami mogą być:

  • pasożytnictwo,
  • anemia,
  • osłabienie mięśni,
  • osłabienie funkcjonowania wszystkich narządów,
  • zmniejszenie odporności,
  • zwiększenie procesów katabolicznych,
  • słaba regeneracja ran oraz stanów zapalnych.

  Brak apetytu u kota — kiedy zacząć interweniować?

  Kiedy zauważysz, że Twój mruczek nie ma apetytu, to koniecznie wprowadź obserwację. Często koty nie chcą jeść w trakcie okresu rui, oraz kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Warto, abyś wiedział, że zwierzak może nie jeść maksymalnie 2 dni. Jeśli mruczek nie ma apetytu przez kolejne kilka dni, to koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania przyczyny.

  Jak pobudzić apetyt u kota?

  Aby pobudzić apetyt u kota, najpierw należy znać przyczynę braku apetytu. Dlatego najpierw oceń, czy niechęć do spożywania pokarmu wynika z wysokiej temperatury na zewnątrz. Często w takich sytuacjach, warto spróbować podawać pokarm bardzo wcześnie rano, oraz późno wieczorem. Kiedy brak apetytu wywołany jest rują, wówczas występują małe prawdopodobieństwo, aby zmusić kota do jedzenia.

  Reklama

  Innymi sposobami na zwiększenie chęci do spożywania pokarmu przez kota może być zastosowanie urozmaiconej diety lub specjalnych wspomagaczy (leków oraz suplementów).

  Co podawać jak kot nie chce jeść?

  Pierwszym sposobem na pobudzenie apetytu u kota może być podawanie posiłków częściej, ale w mniejszych porcjach. Poza tym, kiedy na zewnątrz występuje wysoka temperatura, to postaraj się podawać posiłek rano, oraz późno wieczorem. Ponadto świetnym pobudzaczem apetytu może być zwiększona aktywność fizyczna, czyli dodatkowy spacer, lub zabawy. Co więcej, kiedy podajesz niejadkowi pokarm, to odizoluj go od reszty stada. Czasami dominacja jednego osobnika może wpływać na zmniejszony apetyt na drugiego osobnika w stadzie. Innym sposobem może być podgrzewanie jedzenia, tak aby osiągnęło ono temperaturę pokojową.

  Pamiętaj, aby nigdy nie podawać kotu jedzenia na siłę! Takie zachowanie może prowadzić, to jeszcze większej niechęci do spożywania pokarmu. Co więcej, możesz zastosować dodatkowo pastę na apetyt dla kota, którą kupisz w sklepie zoologicznym lub u lekarza weterynarii.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus