Więcej
  abckota.plJedzenieSurowy kurczak dla kota

  Surowy kurczak dla kota

  -

  Wiadome jest, że koty zaliczane są do zwierząt mięsożernych, a tym samym ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia mięsa. To właśnie wysokiej jakości produkty mięsne dostarczają Twojemu kociemu towarzyszowi najwięcej składników odżywczych. Jeśli więc kot jest mięsożercą, to czy surowy kurczak dla kota jest dobrym pomysłem? W jaki sposób podawać kotu ten gatunek mięsa? Jakie niebezpieczeństwo może wiązać się z jego podaniem? O czym nie możesz zapomnieć, kiedy zdecydujesz się podawać kotu mięso z kurczaka?

  Surowy kurczak dla kota, a organizm kota

  Z pewnością wiesz, że koty są zaliczane do drapieżników. Ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia różnego rodzajów mięs, które najlepiej wpływają na funkcjonowanie organizmu pupila. Wiadome jest również, że koty w warunkach naturalnych polują zazwyczaj na małe ptaki, jaszczurki, oraz myszy. Te ostatnie są zaliczane do najlepiej zbilansowanego posiłku dla mruczka. Jednak rzadko się zdarza, aby kot upolował kurczaka. W tym momencie możesz zastanawiać się, czy podawanie jego surowej wersji nie zaszkodzi Twojemu kotu?

  Reklama

  Odpowiadając na pytanie, bez problemu możesz podawać surowego kurczaka Twojemu pupilowi. Nie ma znaczenia, jakie mięso podasz, układ pokarmowy kota strawi każde mięso serwowane mu do miski. Jedynie należy pamiętać o doborze kości, o których piszę nieco poniżej. Wracając do tematu, cały proces trawienia mięsa rozpoczyna się już w jamie ustnej, podczas jego szybkiego przeżuwania. Następnie pokarm trafia przez przełyk do żołądka. W tym narządzie wydziela się kwas solny praz pepsyny. Warto, abyś wiedział, że kot z natury posiada bardzo niskie PH we wspomnianym narządzie. Jest ono konieczne do szybkiego i sprawnego strawienia mięsa. Zasada jest prosta, im niższe PH, tym proces trawienia mięsa jest efektywniejszy, szybszy i bardziej wydajny. I w tym momencie warto wspomnieć co wpływa na zaburzenie odpowiedniego PH w żołądku. Mianowicie są to wszelkie węglowodany oraz karmy komercyjne! Tak, dokładnie, karmy komercyjnie również wpływają na podbicie PH, w górę. A pamiętaj, że każde zaburzenie wartości tej jednostki w żołądku, powoduje mniej efektywne trawienie, fermentację, oraz wydłużenie się procesu trawienia pokarmu!

  Surowy kurczak dla kota, a kości

  Wiadome jest, że kurczak jest zwierzęciem dosyć sporym na gabaryty kota. W związku z tym należy zastanowić się nad podawaniem kości z tego gatunku mięsa. Większość kotów nie powinna mieć problemu z poradzeniem sobie z takimi elementami jak:

  Reklama
  • skrzydełko,
  • pierś,
  • szyję,
  • podroby (w tym serce, wątroba).

  Uważać należy na udko inaczej zwaną ćwiartką z kurczaka, ze względu na jej elementy kostne, które są dosyć mocne. Zawsze w przypadku wątpliwości, możesz zdecydować się na zmielenie mięsa razem z kośćmi, po czym podać kotu posiłek w formie mielonego mięsa.

  O czym musisz pamiętać? Po pierwsze, decydując się na karmienie kota surowym mięsem, musisz dostarczyć mu odpowiednią ilość wapnia. Ten pierwiastek znajdziesz właśnie w kościach, które są najlepszym jego źródłem. Co więcej, kości powinny być podane w postaci „mięsnych kości”, czyli każda kość powinna być pokryta dużą ilością mięsa. Po drugie, decydując się na podawanie surowego mięsa wraz z kośćmi, kategorycznie nie możesz podawać kości w gotowanej lub pieczonej formie. Mianowicie każda kość po obróbce termicznej staje się twarda i ostra, co stanowi zagrożenie do przebicia przełyku, lub perforacji żołądka, lub jelita!

  Czy podawanie surowego kurczaka dla kota jest bezpieczne?

  Na pewno każdy kot powinien bez problemu poradzić sobie ze skonsumowaniem surowego kurczaka. Jednym niebezpieczeństwem w podawaniu tego gatunku mięsa jest jego bardzo słaba jakość. Mianowicie, mięso z kurczaka zaliczane jest do jednego z najgorszych gatunków mięs. Większość dostępnych produktów, faszerowana jest różnego rodzaju chemicznymi konserwantami. Te z kolei są niebezpieczne dla każdego organizmu (w tym kota).

  Kolejną obawą są różnego rodzaju bakterie oraz pasożyty, które mogą znajdować się w surowym mięsie. Można do nich zaliczyć m.in. Salmonellę, czy bakterię E.Coli.

  Reklama

  Podawanie surowego kurczaka kotu jedzącego karmę

  Kolejną kwestią jest podawanie surowego kurczaka kotu, który przez większość swojego życia dostawał suchą karmę, lub pokarm z puszki. W tym przypadku jego Ph w żołądku jest wyższe niż u kotów, które regularnie jedzą surowe mięso. Tak więc możesz się spodziewać, że w tym przypadku może dojść do rewolucji żołądkowych. Dlatego na początku warto podawać małe kawałki, które nie zawierają mięsa. Najlepiej pokrojone, wtedy przyśpieszysz cały proces trawienia.

  Jak podawać surowego kurczaka kotu?

  Jeśli zdecydujesz się na podanie surowego kurczaka Twojemu pupilowi, pamiętaj, aby wybierać tylko i wyłącznie świeży produkt, wysokiej jakości. Najlepszym „sortem” są wiejskie kury z wolnego wybiegu, które żywione są naturalnymi paszami, jednak o takie bardzo trudno.

  Ponadto pamiętaj, aby nie podawać zwierzakowi mięsa z różnego rodzaju przyprawami i ziołami.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus