Więcej
  abckota.plJedzenieTauryna w diecie kota

  Tauryna w diecie kota

  -

  Każdy opiekun kota powinien wiedzieć, że w takcie wybierania karm suchych lub mokrych należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość tauryny w składzie. W dodatku karmiąc surowym mięsem, jesteśmy zobowiązani do ustalenia odpowiedniej dawki tego aminokwasu. Tauryna odgrywa znaczącą rolę w życiu kotów, a jej niedobór może przyczynić się do ciężkich nieuleczalnych chorób.

  Co to jest tauryna?

  Tauryna jest aminokwas zawierający siarkę, a w organizmie kotów w większości występuje w stanie wolnym. Wchłaniana jest w jelicie cienkim. Ponadto u zwierząt mięsożernych jej produkcja wewnątrz organizmu występuje w niewielkim stopniu, więc należy dostarczać ją wraz z pożywieniem. Kotowate w znacznym stopniu tracą taurynę wraz z moczem oraz kałem. Kot w naturalnych warunkach dostarcza ten aminokwas poprzez upolowaną zdobycz. U gryzoni poziom tauryny jest bardzo wysoki, jednak w mięsie drobiowym jest on o kilka razy mniejszy, a w produktach roślinnych jej poziom jest znikomy. Dlatego też ważne jest, aby podczas wyboru karmy dla naszego pupila zwracać uwagę na zawartość mięsa oraz tauryny w produkcie. Najlepiej wybierać tylko te produkty, których skład w większości stanowi białko zwierzęce z odpowiednim poziomem tauryny.

  Reklama

  Zapotrzebowanie na taurynę u kotów wynosi od 200 do 500 mg (w zależności od wielkości kota). Koty pozyskują ten aminokwas głównie z produktów mięsnych, ryb, oraz poprzez suplementację pożywienia. Należy podkreślić, że podczas podawania gotowanych posiłków mięsnych, w czasie ich gotowania z następuje wypłukanie tauryny! Co wymusza konieczność jej dodatkowej suplementacji.

  Zastosowanie i niedobór tauryny
  Tauryna spełnia znaczącą rolę w organizmie kotów. Jej prawidłowa zawartość w organizmie przyczynia się na:

  Reklama
  • prawidłowe samopoczucie,
  • prawidłową pracę serca,
  • przyczynia się do prawidłowego wzroku i odżywienia gałki ocznej,
  • odgrywa znaczącą rolę dla układu immunologicznego,
  • odgrywa kluczową rolę w trakcie wzrostu oraz rozwoju kociąt,
  • jest niezbędna w trakcie ciąży oraz rozmnażania kotów,
  • eliminuje wolne rodniki w organizmie kotów.

  Jej niedobór może wpłynąć na wystąpienie m.in. takich chorób jak kardiomiopatię rozstrzeniową, stłuszczenie wątroby, leukopenia, retinopatia u młodych kotów, zaburzenia w rozrodzie, osłabienie wzroku, utratę słuchu.

  Ponadto należy pamiętać, aby nigdy nie karmić kotów karmą dla psów, których zapotrzebowanie na taurynę jest dużo mniejszy niż u kotów. Dlatego też w składzie karm dla psów podaż tego aminokwasu jest nieodpowiednia dla kotów.

  (zdjęcie: Scott Payne)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus