Więcej
  abckota.plJedzenieTrawa dla kota

  Trawa dla kota

  -

  Nie jeden opiekun kota zastanawia się, dlaczego jego pupil zjada trawę, kwiatki, rośliny w domu? Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku gdy jesteśmy posiadaczami kota, to wszystkie rośliny w domu powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby były trudno dostępne dla futrzaków. Zatem, dlaczego koty tak lubią jeść trawę?

  Dlaczego kot je trawę?

  Koty są zaliczane do zwierząt mięsożernych, a ich układ pokarmowy przystosowany jest do spożywania mięsa, którego głównym składnikiem odżywczym jest białko. Białko może przyczynić się do zmniejszenia perystaltyki jelit. Dlatego też czasami mogą wystąpić problemy z zaleganiem niestrawionych resztek pokarmu w ściankach jelita. Koty wspomagają oczyszczanie swojego układu pokarmowego poprzez zjadanie roślin, m.in. trawy.

  Reklama

  Kolejnym powodem może być chęć pozbycia się treści żołądkowej oraz wyczyszczenie żołądka z nadmiaru śliny i żółci. W tym przypadku koty również intensywnie szukają roślin, które wspomogą wywołać refluks.

  Następnym powodem nadmiernego zainteresowania trawą może być chęć odkłaczenia. Często u ras długowłosych, w trakcie zwiększonego wypadania sierści może dojść do zakłaczenia organizmu. Kot regularnie czyszcząc swoją okrywę włosową, podczas jej wylizywania, połyka martwą sierść. Następnie dochodzi do zalegania martwego włosia w żołądku lub jelicie kota. Również w tym przypadku koty poszukują roślin, aby wywołać wymioty i pozbyć się zalegającej treści.

  Reklama

  Ponadto koty szukają trawy w celu uzupełnienia pewnych minerałów, witamin, jak również kwasu foliowego, które nie występują w pokarmie mięsnym, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze trawy dla kota?

  Niestety nie wszystkie trawy dla kota są dobre. Należy zwracać uwagę podczas wyboru trawy na rośliny, aby nie były toksyczne. Co więcej, trawy dla kotów kupujemy tylko w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych. Lepiej unikać dostępnych traw dla kotów, których skład nie jest dokładnie określony oraz które są oferowane przez centra budowlane, czy supermarkety.

  Podczas wyboru trawy należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
  należy wybierać trawy, które szybko rosną oraz są proste w uprawie,
  trawa nie może być ostra i twarda- ostre i twarde krawędzie źdźbła mogą spowodować podrażnienie układu pokarmowego oraz języka, należy unikać traw, które pochodzą z roślin modyfikowanych genetycznie, oraz które były opryskiwane, należy wybierać trawy, których źdźbła będą łatwe do przerywania przez kota.

  Reklama

  Jaką trawę wybrać dla kota?

  Na rynku można znaleźć wiele mieszanek traw dla kotów. Jednak zawsze należy zwracać uwagę, jakiego rodzaju trawy są w składzie mieszanki. Jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych traw jest wysiane ziarno owsa. Źdźbło owsa jest miękkiej struktury, nie jest ostre, oraz twarde. Spełnia się idealnie jako trawa dla kotów. Ponadto jest bardzo proste w uprawie, tanie, oraz ogólnodostępne. Podczas wysiewu należy przygotować odpowiedni grunt, który będzie wilgotny i sprzyjał rozrostowi rośliny. Oprócz ziaren owsa można również wysiewać ziarna pszenicy, jęczmienia, czy żyta.
  Poza ogólnodostępnymi mieszankami zbóż można również spotkać na rynku Zielistka Sternberga czy trawę Cypryjską, które są preferowane dla kotów. Jednak posiadają one ostrą i twardą strukturę źdźbła, które często rani kota.

  Kończąc, najlepszym wyborem trawy dla kotów jest rozsada niemodyfikowanych i niepryskanych zbóż. Posiadają one najlepszą strukturę źdźbła, które nie rani kociego przewodu pokarmowego.

  (zdjęcie: Damian Wiącek, na zdjęciu Kicia Alicia)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus