Więcej
  abckota.plJedzenieWarzywa w diecie kota

  Warzywa w diecie kota

  -

  Czy warzywa odgrywają ważną rolę w diecie kota? Czy należy je podawać? Kiedy je podawać i w jaki sposób? Czy podawać je kiedy podajemy karmę? Dzisiaj skupimy się  na rozwianiu wątpliwości odnośnie warzyw w diecie kota.

  Jaką rolę pełnią warzywa w diecie kota

  Warzywa są źródłem węglowodanów oraz  różnych witamin, ale czy stanowią niezbędny składnik w diecie kociej?

  Reklama

  Okazuje się, że warzywa nie są konieczne w diecie kota. Koty są zwierzętami mięsożernymi i największe wartości czerpią z mięsa oraz tłuszczu zwierzęcego. Warzywa w diecie kota to tylko niewielki dodatek węglowodanów, witamin. Warzywa mają znaczenie dla jelit. Jednak nie można zakładać, aby warzywa były dla kotów składnikiem odgrywającym dużą rolę w ich funkcjonowaniu.

  Warzywa w diecie kociej pełnią dwie funkcje. Pierwsza z nich to pozyskanie niewielkiej ilości węglowodanów oraz witamin, jednak aby to miało miejsce, warzywa muszą zostać ugotowane, a następnie rozdrobnione lub zblendowane. Jest to kluczowe, zważywszy na fakt, że koty nie posiadają enzymów do trawienia roślin.

  Reklama

  Drugą funkcją, jaką mogą pełnić warzywa w diecie kota, to oczyszczenie jelit, oraz zapobieganie nawracającym zaparciom. W tym przypadku należy podawać warzywa surowe, starte na tarce.

  Kiedy podawać kotu warzywa?

  W pierwszej kolejności należy podkreślić, że warzywa w diecie kociej, która jest oparta na surowym żywieniu, nie są konieczne i powinny stanowić maksymalnie 5% dziennego posiłku. Warto również wspomnieć, że nie należy podawać kotu owoców, ze względu na to, że nie metabolizują one fruktozy! Warto również podkreślić, że warzywa gotowane lub surowe możemy podawać podczas karmienia kota surowym, lub gotowanym mięsem. Na pewno wspomniane rośliny nie powinny stanowić większej ilości procentowej niż 5-8 %. Kocia dieta powinna być oparta na mięsie, podrobach oraz tłuszczu pochodzących od zwierząt.

  Warzywa, a gotowe karmy komercyjne

  Kolejną kwestią jest, to czy podawać warzywa kiedy karmimy naszego kota suchą lub mokrą karmą? Odpowiadając: nie, nie jest to konieczne. Pełnowartościowe karmy suche lub mokre są w pełni zbilansowane. W trakcie karmienia wspomnianymi karmami  nie ma konieczności uzupełniana diety o warzywa. Jednak jeśli wybieramy karmę suchą lub mokrą, to należy zwrócić uwagę na etykietę i co w niej jest zawarte. Jeśli rozmyślamy nad wyborem karmy, pomiędzy taką, która zawiera warzywa, a taką, która zawiera zboża. To zawsze wybierajmy tą, która w swoim składzie ma warzywa. Jednak zawsze należy zwrócić uwagę, że warzywa w składzie karmy mają być tylko dodatkiem. Natomiast w składzie karmy mają dominować mięso, podroby, oraz tłuszcz pochodzący ze zwierząt. Więcej odnośnie wyboru pełnowartościowej karmy możecie przeczytać w artykule Karma sucha- na co zwrócić uwagę, oraz w artykule Karma mokra – na co zwrócić uwagę.

  (zdjęcie: Anna Sulencka)

  Reklama

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus