Więcej
  abckota.plNaukaPamięć u kota

  Pamięć u kota

  -

  Niejeden opiekun kota zastanawia się, czy pupil ma dobrą i długą pamięć. Bez wątpienia można stwierdzić, że koty mają pamięć i potrafią rozpoznawać m.in. swoich opiekunów. Natomiast, jak sytuacja się ma z wydarzeniami z ich życia? Czy kot pamiętają te złe, jak i dobre chwile? Czy koty dobrze pamiętają swoje rodzeństwo?

  Co to jest pamięć kota?

  W pierwszej kolejności warto wspomnieć, co to jest pamięć? Pamięć to nic innego jak zdolność do rejestrowania pewnych rzeczy, czynności, wydarzeń, osób, emocji  w mózgu, a następnie możliwość ich odtwarzania. Warto wspomnieć, że pamięć jest konieczna do prawidłowego rozwoju organizmu żywego, jak również odgrywa kluczową rolę w procesie poznawczym młodego kota. Dzięki pamięci kot może się uczyć, przystosowywać do warunków środowiskowych, nabierać umiejętności i nowych zachowań. Poza tym koty posiadają pamięć:

  Reklama
  • krótkotrwałą,
  • długotrwałą.

  Pamięć długotrwała u kota

  Pamięć długotrwała wyróżnia się możliwością przechowywania informacji przez długi okres czasu. Można przyjąć, że pojemność przechowywania wszelkich informacji jest nieograniczona. Bez wątpienia można stwierdzić, że koty posiadają wspomnianą pamięć długotrwałą. Jednym z przykładów jest umiejętność np. wspinaczki lub umiejętności łowieckie, które towarzyszą kotu przez całe życie. Kot dokładnie wie, jakie kroki ma poczynić, aby wspiąć się na drzewo, oraz w jaki sposób z niego zejść.

  Podobnie sytuacja się ma w przypadku polowania. W tym cyklu kot, aby skutecznie zdobyć ofiarę, przy najmniejszym wykorzystaniu energii, musi zdobyć doświadczenie i odpowiednie ku temu umiejętności. Wszystko to jest wpisywane w jego pamięć. Po czym kot zapamiętuje te wyćwiczone zdolności do końca swojego życia.

  Reklama

  Co ciekawe pamięć długotrwała dzieli się na:

  • pamięć proceduralną,
  • pamięć epizodyczną.

  Pamięć krótkotrwała kota

  Pamięć krótkotrwała u kota to nic innego jak pamięć operacyjna. Wyróżnia się tym, że kot zapamiętuje niewielką ilość informacji przez bardzo krótki czas. Ten rodzaj pamięci jest dość ulotny i potrzebny kotu m.in. do polowania. Kot dzięki tej pamięci rejestruje ruchy ofiary, na którą poluje.

  Czy koty pamiętają swoich opiekunów?

  Możesz zastanawiać się, czy koty po długiej rozłące pamiętają opiekuna lub inną zaprzyjaźnioną osobę. Czasami dochodzi do sytuacji, gdzie jeden z domowników musi na pewien czas wyjechać. Co w takiej sytuacji? Czy kot po powrocie będzie traktować ją jako obcego? Bez wątpienia można stwierdzić, że kot rozpozna bez problemu człowieka, z którym miał kontakt przez dłuższy czas. Jest pewne, że kot będzie miał identyczny stosunek do tej osoby, jak przed jego wyjazdem.

  Jak kot rozpoznaje?

  U ludzi w większości przypadków rozpoznawanie opiera się na wykorzystaniu narządu wzorku. Tak więc nasuwa się pytanie: jak rozpoznaje kot? Koty również rozpoznają m.in. przedmioty i osoby dzięki wzrokowi, ale kluczowym zmysłem w tym procesie jest węch!

  Reklama

  Czy kot rozpoznaje swoje rodzeństwo?

  Bez wątpienia najważniejszą istotą w procesie dojrzewania małego kociaka jest jego matka. Zaraz po niej są kocięta i relacje między nimi. Jednak należy podkreślić, że dla kota życie rodzinne nie ma znaczenia, dlatego istnieje możliwość, że niekastrowany kocur może pokryć swoją matkę lub siostrę, ponieważ działa on instynktownie.

  Co więcej, koty mogą się rozpoznać po długiej rozłące dzięki zapamiętanemu zapachowi. To właśnie węch odgrywa znaczącą rolę w rozpoznawaniu wcześniej poznanych osobników tego samego gatunku lub ludzi.

  Kończąc, można stwierdzić, że koty posiadają dość długą i dobrą pamięć, która umożliwia im funkcjonowanie w danym środowisku oraz pozwala na wykonywanie czynności skuteczniej i sprawniej. Ponadto kot najlepiej rejestruje wszystkie wydarzenia, kiedy jest jeszcze małym kociakiem. Na koniec warto wspomnieć, że koty doskonale zapamiętuję wydarzenia, które wywołały u nich negatywne emocje.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus