Więcej
  abckota.plNewsyDzień Kota - 17 luty

  Dzień Kota – 17 luty

  -

  Od 16 lat w Polsce 17 lutego obchodzimy Dzień kota. Razem z nami dzień ten obchodzony jest dzisiaj we Włoszech, w Brazylii i na Węgrzech.

  Jak mówi Wikipedia:

  Reklama
  (Dzień kota) Ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci losWikipedia

  Koty są z ludźmi od 6 tysięcy lat. Wszystko zaczęło się 4 tysiące lat przed Chrystusem w Egipcie, kraju rolniczym. Wraz ze szkodnikami zbóż czyli myszami i szczurami pojawił się kot który na nie polował. Kot stał się więc naturalnym przyjacielem człowieka, dzięki niemu w zbożach nie grasowały szkodniki. Z czasem w Egipcie doszło do kultu kota, za zabicie tego zwierzęcia obowiązywała kara śmierci. W Europie koty zrobiły karierę u ludzi dopiero w XIX wieku w Anglii Wiktoriańskiej. W ślad za królową Wiktorią poszedł cały świat i dzisiaj koty są najpopularniejszym zwierzęciem domowym  na świecie.

  Idea Dnia Kota narodziła się w 1990 we Włoszech, dziennikarka Claudia Angeletti przeprowadziła ankietę wśród uczestników kociego magazynu “Tuttogatto”. Zwyciężyła propozycja czytelniczki Orielli Del Col, która w ten sposób umotywowała swój pomysł:

  Reklama
  1. Luty to miesiąc znaku zodiaku wodnika, czyli wolnych i nonkonformistycznych duchów, takich jak koty, które nie lubią czuć się uciskane przez zbyt wiele zasad.
  2. Wśród popularnych powiedzeń luty został zdefiniowany jako „miesiąc kotów i czarownic”, łącząc w ten sposób koty i magię.
  3. Liczba 17, we włoskiej tradycji, zawsze była uważana za nosiciela nieszczęścia, tę samą sławę, która w przeszłości była zarezerwowana dla kota.
  4. Złowrogą sławę 17 określa anagram cyfry rzymskiej, który zmienia się z XVII na „VIXI” lub „Żyłem”, w konsekwencji „Umarłem”. Nie dotyczy to kota, który według legendy może twierdzić, że żył, szczycąc się możliwością innego życia.
  5. 17 wtedy staje się “1 życie 7 razy”

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus