Do tej pory  wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie wprowadzające nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Właściciele muszą zrobić to w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez pupila trzeciego miesiąca życia. Czyli tak samo jak w wypadku psów. Rozporządzenie dotyczy wybranego obszaru w województwie mazowieckim. 

Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, określa się obszar zagrożony wścieklizną, obejmujący:

abckota.pl/sklep

1. w mieście stołecznym Warszawa:
a) dzielnicę Wawer,
b) dzielnicę Wesoła,
c) dzielnicę Targówek: część dzielnicy ograniczona od zachodu ul. Radzymińską,
d) dzielnicę Rembertów,
e) dzielnicę Praga Południe,
f) dzielnicę Wilanów;

2. w powiecie mińskim:
a) gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów,
b) miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek;

Reklama
Dlaczego warto kupować na amazon.pl?
- Płatność: blikiem, przelewem lub kartą - Darmowa dostawa z amazon prime przez miesięczny okres próbny- Amazon prime to nie tylko darmowe dostawy cały rok- ... ale też dostęp do VOD amazon prime przez cały rok!- Miliony produktów z całego świata Miski i fontanny | Zabawki | Miski i fontanny | Żwirki i kuwety | Wszystko >

3. powiat otwocki;
4. powiat garwoliński;
5. powiat kozienicki;
6. powiat radomski;
7. miasto Radom;
8. powiat zwoleński;
9. powiat wołomiński.

Zgodnie z wciąż obowiązującym rozporządzeniem nr 26 Wojewody Mazowieckiego z 20 lipca 2021 r. nakazuje się trzymanie kotów w zamknięciu. Oznacza to, że koty wychodzące nie mogą wychodzić na dwór.

Zgodnie z rozporządzeniem, od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów obszarów wymienionych powyżej spoczywa obowiązek zaszczepienia kota – w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Brak szczepienia kota jest wykroczeniem i podlega karze 500 zł.

 

Od marca 2021 w mazowieckim zanotowano 110 przypadków wścieklizny u zwierząt głównie lisy – 95 przypadków . Ale również sarny, nietoperze, jenoty, wiewiórki. Chorują też koty i psy, dokładnie 7 kotów i 5 psów jak podaje mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Jakubczak.

Szczepienia obowiązkowe są konieczne po to, żeby przede wszystkie zabezpieczyć ludność Mazowsza przed potencjalną możliwością zakażenia wścieklizną. Pomimo tego, że jest to choroba powszechnie znana, to jest śmiertelnaPaweł Jakubczak

źródło: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/obowiazek-szczepienia-kotow-przeciwko-wsciekliznie