Więcej
  abckota.plPorady5 błędów, przez które Twój kot jest nieszczęśliwy

  5 błędów, przez które Twój kot jest nieszczęśliwy

  -

  Koty to jedne z najwspanialszych zwierząt na świecie. Mają one wielu swoich wielbicieli. Jednak opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że nieświadomie mogą powodować, że ich kot jest nieszczęśliwy. Dzisiaj zajmiemy się wypunktowaniem 5 najczęstszych błędów opiekuna, które sprawiają, że jego kot jest nieszczęśliwy.

  Ciągły kontakt z kotem

  Pierwszym i najczęstszym błędem, jaki popełnia opiekun swojego kota, to ciągłe dotykanie, noszenie kota i przebywanie z kotem non stop. Kiedy ciągle głaszczemy, przytulamy i przebywamy z kotem, to takie zachowanie może być dla futrzaka niekomfortowym przeżyciem. Koty zaliczane są do zwierząt, które mają swój własny tryb dnia. Są indywidualistami, które potrzebują pieszczot ze strony człowieka, tylko wtedy kiedy same tego chcą. Dlatego też nie dotykajmy kota, kiedy tego nie chce. Uszanujmy jego prywatność i miejmy z nim kontakt tylko wtedy, kiedy tego naprawdę chce.

  Reklama

  Budzenie kota kiedy śpi

  Koty to zwierzaki, które ¾ dnia śpią wtulone w swoje ulubione legowisko, czy posłanie. Kiedy budzimy lub dotykamy kota podczas jego drzemki, to wytrącamy zwierzaka z jego drzemki. W dodatku zakłócamy jego tryb dobowy, a tym samym sprawiamy, że jego organizm nie będzie w pełni wypoczęty. Kiedy nasz pupil śpi przy oknie lub parapecie, dodatkowo wygrzewając się do promieni słonecznych, to nie budźmy go.

  Źle zbilansowana dieta

  Będąc opiekunem kota, powinniśmy zapewnić mu jak najlepsze wyżywienia. Tylko pełnowartościowa dieta, której głównym składnikiem jest wysokiej jakości mięso, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania kota. Reasumując, kiedy karmimy kota suchą karmą lub karmą mokrą z puszki, starajmy się wybierać tylko te produkty, które zwierają wysokiej jakości składniki.

  Reklama

  Przeczytaj artykuł: Karma sucha – jaką wybrać?, oraz Karma mokra –  na co zwrócić uwagę przy wyborze.

  Podawanie tabletek

  Kolejną czynnością, którą koty nienawidzą, jest podawanie wszelkich witamin, leków, oraz suplementów w postaci tabletek. Koty nie przepadają za połykaniem tabletek. Jednak jest na to sposób, należy:

  1. rozdrobnić tabletkę na proszek,
  2. następnie wziąć niewielką ilość masła,
  3. wymieszać proszek z masłem,
  4. uzyskaną papkę nanieść na sierść na łapie kota.

  Koty to największe czyścioszki na świcie, dlatego też kiedy poczują, że na ich łapce znajduje się jakaś dziwna papka, to z automatu zaczną ją wylizywać. Robią to, aby oczyścić sierść. Takie proste! W dodatku zaoszczędzamy niepotrzebny stres, oraz unikniemy podrapania.

  Samotność

  Z jednej strony koty nie lubią stalkowania, ale z drugiej strony nie lubią także zbyt dużej samotności. Dlatego też, kiedy zauważymy dziwne symptomy np. posikiwanie na łóżko przez kota, wówczas możemy doszukiwać się problemów behawioralnych, które są wywołane samotnością. Jeśli mamy kota, który nie lubi samotności, a nie ma nas przez długie godziny w domy, to postarajmy się zapewnić kotu dodatkowe towarzystwo. Świetnie sprawdzi się zakup nowego kota, lub adopcja futrzaka. Ponadto kiedy planujemy wakacje lub dłuższy pobyt poza domem, to postarajmy się znaleźć odpowiedni hotelik dla kota, lub poprosić znajomego o zaopiekowanie się kotem na czas nieobecności.

  Reklama

  Podsumowując, będąc opiekunem kota, zawsze zadbajmy o jego komfort życia. Dlatego też uszanujmy jego prywatność, kiedy nie ma ochoty, to nie przytulajmy kota. Ponadto zapewnijmy mu dostęp do najlepszej jakości karmy lub zmieńmy pożywienie na jedzenie oparte na surowej diecie. Kiedy musimy podać tabletki, to zróbmy to sposobem, tak aby kot się nie stresował. Na koniec zadbajmy o regularne towarzystwo dla kota.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus