Więcej
  abckota.plPoradyCo zrobić jak kot gryzie meble?

  Co zrobić jak kot gryzie meble?

  -

  Opiekunowie kotów z pewnością przekonali się, że pupil potrafi wyrządzić bardzo duże szkody na meblach. Kot potrafi skutecznie wykorzystać wiele znajdujących się w domu mebli jako drapak i całkowicie je zniszczyć. Na szczęście istnieją pewne rozwiązania, które pozwolą ograniczyć niszczycielskie zapędy kotów. Sprawdź, co zrobić, jak kot gryzie meble.

  Dlaczego kot gryzie meble?

  Najczęściej kot gryzie z nudów. Brak innych form rozrywki sprawia, że kot zajmuje się sam sobą i postanawia bawić się poprzez gryzienie i drapanie mebli znajdujących się w domu. Jeżeli faktycznym powodem niszczenia przedmiotów w domu jest nuda, to w takiej sytuacji warto odpowiednio zareagować. Zaoferowanie dla kota różnych form zabawy pozwala wyeliminować problem niszczenia mebli. Niekiedy jednak sytuacja może być bardziej skomplikowana. Gryzienie i drapanie mebli może wiązać się ze znakowaniem terytorium. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, gdy w domu są dwa koty. Może pomiędzy nimi nawiązać się rywalizacja, która będzie skutkowała coraz większymi zniszczeniami mebli.

  Reklama

  Gryzienie może być również spowodowane pewnymi zaburzeniami. Najczęściej dochodzi do tego, gdy kot został zbyt szybko zabrany od matki. Zbyt wczesna rozłąka może wpływać na całe dalsze życie kota, a gryzienie jest jednym z objawów. Rozwiązanie takiej kwestii wymaga skorzystania z pomocy behawiorysty i lekarza weterynarii. Tylko pomoc specjalistów, pomoże w przywróceniu u kota prawidłowych zachowań i postaw.

  Powodów, dlaczego kot liże, a potem gryzie może być zatem naprawdę wiele. W zależności od przyczyny różni się również droga do wyeliminowania problemu. Będąc opiekunem kota najlepiej liczyć się z tym, że meble w jakimś stopniu zostaną przez pupila uszkodzone.

  Reklama

  Jak oduczyć kota gryzienia mebli?

  Istnieje wiele sposobów na to, aby oduczyć kota gryzienia mebli. Pierwszym z nich jest postawienie na preparat odstraszający. Jest on skuteczny również w przypadku, gdy kot drapie meble. Tego rodzaju substancję wystarczy nałożyć na powierzchnię mebli, a jego nieprzyjemny dla kota smak i zapach skutecznie zniechęci do dalszego gryzienia.

  Tego rodzaju preparat można również zorganizować całkowicie samemu. W tym celu można na powierzchni mebli rozpylić kwasek cytrynowy, którego koty nie lubią.

  Nie zawsze jednak trzeba sięgać po specjalistyczne środki. W niektórych sytuacjach może okazać się, że wystarczy zaproponować kotu nową zabawkę. To właśnie ją kot będzie zainteresowany, a nie meblami w Twoim domu.

  Same meble nie stanowią jednak zagrożenia dla kota. Sytuacja robi się bardziej problematyczna, gdy kot gryzie kable. W takim wypadku niezbędne jest ukrycie wszystkich przewodów w mieszkaniu. Kot podczas ich gryzienia może zostać porażony prądem. To natomiast może skończyć się śmiercią pupila. Jeżeli przewodów nie da się ukryć, to można posmarować je sokiem z cytryny lub spryskać roztworem wody z octem. Smak skutecznie odstrasza koty, tym samym po pewnym czasie pupil zrezygnuje z zainteresowania kablami i innym sprzętem elektronicznym.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus