Więcej
  abckota.plPoradyCo zrobić jak kot zachowuje się agresywnie?

  Co zrobić jak kot zachowuje się agresywnie?

  -

  Kot przejawiający zachowania agresywne może być bardzo uciążliwy dla domowników. Bardzo istotne jest to, aby podjąć działania mające na celu poskromienie pupila. Dzięki temu kot nie będzie zagrażał opiekunom oraz innym zwierzętom. Sprawdź, z czego wynika agresja u kota wobec człowieka. Zobacz, co zrobić jak kot zachowuje się agresywnie!

  Dlaczego kot jest agresywny? – agresja u kota przyczyny

  W celu poradzenia sobie z agresywnym kotem należy najpierw zrozumieć przyczyny jego zachowania. Nagła agresja u kota może być spowodowana pewnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą niepokoić pupila. Warto zwrócić uwagę podczas opieki nad kotem, czy agresja jest zachowaniem ciągłym, czy pojawia się jedynie w określonych momentach. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy najczęstsze przyczyny, które wywołują agresywne zachowanie u kotów.

  Reklama

  Lęk

  Kot w sytuacji strachu może zaatakować, nawet jeśli na co dzień jest spokojny. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy zwierzak przestraszy się dźwięku, przedmiotu lub większego drapieżnika.

  Brak warunków do realizacji podstawowych potrzeb

  Brak zaspokojenia potrzeb behawioralnych również może skutkować agresją u kota. Pupil, który nie ma zagwarantowanego odpowiedniego żywienia, czy wystarczającej przestrzeni, może przejawiać agresywne zachowania.

  Reklama

  Agresja podczas zabaw

  Jeżeli kot syczy i warczy na opiekuna podczas zabaw, to oznacza to zniecierpliwienie pupila. Kot staje się wyraźnie znudzony zabawami i w przypadku dalszych pieszczot może zareagować na dotyk. Ataku można jednak łatwo uniknąć poprzez obserwowanie pupila i reagowanie na wysyłane przez zwierzę sygnały.

  Konkurowanie z innym kotem

  Agresja u kota wobec innego osobnika oznacza zwyczajną konkurencję. Koty to drapieżniki, w związku z tym pojawienie się w domu innego zwierzaka może doprowadzić do agresywnej reakcji na jego obecność.

  Kastracja a agresja u kota

  Problem agresji najczęściej dotyka koty niekastrowane. Niekiedy jednak można zauważyć agresję u kota po kastracji. W tym przypadku najczęściej problem leży w niewłaściwej socjalizacji. Praca z kotem i uczenie go prawidłowych zachowań pozwala na wyeliminowanie niepoprawnych zachowań i przystosowanie pupila do funkcjonowania z ludźmi.

  Agresywne zachowanie kota – kocie sygnały

  Koty przed zaatakowaniem opiekuna wysyłają mu pewne sygnały. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego kot bije łapą podczas zabaw, to jest to właśnie pierwszy sygnał ostrzegawczy. Oznacza to, że kot jest zniecierpliwiony i nie ma ochoty na dalszy dotyk. Kolejnym sygnałem jest ciągłe bicie i machanie ogonem przez zwierzaka.

  Reklama

  Innym sygnałem jest położenie przez kota uszu. Taka pozycja oznacza przygotowanie się do ataku i znaczy, że zwierzę w każdej chwili może zaatakować opiekuna bądź drugiego kota. Odsunięcie się i danie przestrzeni kotu będzie dobrym wyjściem z takiej sytuacji.

  Jak poskromić agresywnego kota?

  Jak poskromić agresywnego kota? – to często zadawane pytanie przez kocich opiekunów. Przede wszystkim niezbędne będzie zaspokojenie wszystkich jego potrzeb behawioralnych. Ważne jest również wydzielenie przestrzeni dla kota, w której ten będzie czuł się bezpiecznie i swobodnie. Kot agresywny do drugiego osobnika może w pewnych przypadkach wymagać pomocy behawiorysty. W skrajnych przypadkach bez pomocy specjalisty nie będzie możliwe poskromienie agresywnego kota.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus