Więcej
  abckota.plPoradyCo zrobić, kiedy kot ciągle miauczy?

  Co zrobić, kiedy kot ciągle miauczy?

  -

  Miauczenie u kota jest normalnym zachowaniem. Jednak w niektórych przypadkach pupil może być zbyt hałaśliwy i utrudniać funkcjonowanie. Kot, który ciągle wydaje z siebie dźwięki o różnych porach, potrafi skutecznie utrudnić życie. Sprawdź, dlaczego i co zrobić, kiedy kot ciągle miauczy.

  Dlaczego kot miauczy bez powodu?

  Koty używają miauczenia w celu sygnalizacji. Wykorzystują dźwięk jako formę komunikacji i przekazania człowiekowi lub innemu zwierzakowi czegoś ważnego. Powodów, dla których kot miauczy, może być naprawdę wiele. Może w ten sposób komunikować głód lub potrzebę wyjścia na zewnątrz. Prawidłowe interpretowanie miauczenia pozwala lepiej zaopiekować się kotem i zapewnić mu najlepsze warunki do funkcjonowania na co dzień.

  Reklama

  Przyczyny ciągłego miauczenia kota

  W sytuacji, gdy kot ciągle miauczy, może mieć to związek z pewnymi zmianami w jego życiu. Sprawdź poniżej, jakie są najczęstsze przyczyny ciągłego miauczenia.

  Dorastanie

  Jeżeli młody kot ciągle miauczy, to może mieć to związek ze zmianami hormonalnymi w jego organizmie. Dojrzewanie określane jako ruja sprawia, że kot staje się bardzo pobudzony i może wydawać z siebie głośne dźwięki. Sytuacja ta nie dotyczy jednak zwierząt wykastrowanych.

  Reklama

  Jedzenie

  Odpowiedzią na pytanie, czemu kot ciągle miauczy, może być również proszenie o jedzenie. Kot może w ten sposób komunikować, że jest głodny i potrzebuje pożywienia. Jeżeli stary kot ciągle miauczy, to być może jego dieta jest zbyt uboga. Warto pamiętać o tym, że najlepszym rozwiązaniem dla kota jest zapewnienie mu ciągłego dostępu do pożywienia. Dzięki temu zwierzę nie będzie głodne, a tym samym ograniczy miauczenie.

  Problemy ze zdrowiem

  Jeżeli kot ciągle miauczy, to może oznaczać chorobę. Koty z natury są w stanie przez długi czas ukrywać wszelkie dolegliwości. Niekiedy jednak ból może stać się na tyle silny, że kot będzie wydawał z siebie dźwięki w celu sygnalizacji. Jeżeli zwierzę ma zapewnioną odpowiednią dietę i nie jest w okresie dojrzewania, to warto zastanowić się nad konsultacją u weterynarza. Ten będzie w stanie szybko rozpoznać zmiany chorobowe i podjąć odpowiednie leczenie.

  Pora dnia, a ciągłe miauczenie kota

  Duża część kotów w ciągu dnia śpi, dlatego najczęściej koty aktywne są w nocy. Nie powinno zatem dziwić, że kot miauczy po zmroku. Wiąże się to z jego aktywnością.

  Co zrobić, gdy kot ciągle miauczy?

  Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić, gdy kot ciągle miauczy, to bardzo ważne jest zrozumienie przyczyn takiego zachowania. Każdy opiekun doskonale zna swojego kota, dlatego odczytanie sygnałów zwierzaka w postaci miauczenia, nie powinno być problematyczne. Kot poprzez wydawanie dźwięków stara się porozumieć z człowiekiem lub innym zwierzęciem. Prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn pozwoli na wyeliminowanie miauczenia. Warto przy tym pamiętać, że kot jako istota żywa wymaga odpowiedniej opieki i nie należy wprowadzać kar za miauczenie. Może to bowiem przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Reasumując, jeśli nie umiesz znaleźć przyczyny miauczenia, to koniecznie zwróć się do lekarza weterynarii w celu kontrolnego badania.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus