Więcej
  abckota.plPoradyCzy można kąpać kota?

  Czy można kąpać kota?

  -

  Czy można kąpać kota? Oczywiście można, ale nie ma takiej konieczności. Kotowate wykształciły własny system czyszczenia sierści, który sprawia, że koty nie potrzebują regularnych kąpieli. Ich futro codziennie jest czyszczone przez wylizywanie, a zwierzęta te są zaliczane do jednych z najczystszych zwierząt. Jednak występują sytuacje kiedy jesteśmy zmuszeni do wykąpania naszego pupila.

  Czy kąpiel jest konieczna?

  Koty zaliczane są do niezwykle czystych zwierząt. Codziennie poświęcają kilka godzin na pielęgnację swojej sierści i utrzymanie jej w odpowiedniej formie. Codziennie wylizują swoją sierść za pomocą szorstkiego języka, który dzięki swojej chropowatej strukturze sprawia, że sierść łatwo się rozczesuje. Ponadto koty wylizują swoją sierść i jednocześnie pozbywają się drobnoustrojów, nadmiaru łoju, oraz różnych roztoczy i pyłków. Stanowczo można stwierdzić, że nie ma konieczności kąpanie kota i jest to niepotrzebne. W dodatku częste kąpiele mogą sprawić ograniczenie warstwy ochronnej skóry, która chroni kota przed bakteriami, grzybami czy alergenami. Jednak są sytuacje kiedy opiekun musi wykąpać swojego pupila.

  Reklama

  Kiedy kąpać kota?

  Jak powyżej zostało napisane, osobniki zdrowe nie potrzebują kąpieli. Jednak w kilku sytuacjach należy zadbać o kota i zapewnić mu kąpiel. Kota należy kąpać w przypadku:

  • chorób skóry,
  • inwazji pasożytów zewnętrznych,
  • alergii na kota,
  • zakołtunienia,
  • dużego zabrudzenia sierści kota,
  • kąpiel przed wystawą,

  Pierwszą sytuacją gdy trzeba pomóc kotu poprzez kąpiel, są choroby skórne. Czasami zdarzyć się może, że w przypadku osłabionej odporności kot łapie choroby dermatologiczne wywołane na tle bakteryjnym lub grzybiczym. Wówczas można zauważyć placki bez sierści, które mogą świadczyć o problemie. W tej sytuacji kąpie się kota z użyciem specjalistycznych, dermatologicznych szamponów, które wyleczą problem skórny.

  Reklama

  Kolejnym powodem kąpieli mogą być inwazję pasożytów zewnętrznych. W tym przypadku również należy kąpać kota regularnie co kilka dni, specjalistycznym środkiem na zwalczanie inwazji np. pcheł. Należy podkreślić, że po upływie 14 dni od pierwszej kąpieli należy czynność powtórzyć, w celu zabicia pcheł, które wykluły się z wcześniej złożonych jaj. W przypadku inwazji np. pcheł zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni środek leczniczy dla naszego kota.

  Częste kąpiele kotów stosuje się w przypadku, gdy opiekun pupila jest chory na alergię, która zostaje wywoływana przez ślinę kota i białko Fel d 1. Więcej o alergii na koty możecie przeczytać w artykule Kot dla alergika. Podczas alergii na koty częste kąpiele pupila sprawiają, że zmniejsza się stężenie alergenu wywołującego reakcje alergiczne.

  Kiedy posiadamy kota rasy długowłosej, częstym problemem, zwłaszcza podczas wymiany sierści, jest silne zakołtunienie pupila. W przypadku gdy kot posiada kołtun ciężki do wyczesania i jednocześnie czesanie sprawia ból, wówczas dobrym sposobem jest umycie kota, oraz próba rozczesania kołtuna przy namoczonej sierści.

  W przypadku, gdy nasz kot wyjątkowo się zabrudzi substancją, z którą nie może sobie poradzić, lub środkiem chemicznym, który stanowi zagrożenie dla jego życia należy jak najszybciej kota umyć.

  Reklama

  Ostatnią sytuacją, gdy kąpiel jest wskazana (ale niekonieczna) jest kocia wystawa. W przypadku kotów krótkowłosych nie ma konieczności kąpania kota przed pokazem piękności. Jednak u kotów raz półdługowłosych lub długowłosych, kąpiel jest konieczna, zwłaszcza gdy sierść jest w nie najlepszym stanie.

  (zdjęcie: Dimitris Vetsikas)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus