Więcej
    abckota.plPoradyDlaczego kot gryzie?

    Dlaczego kot gryzie?

    -

    Powodów, dlaczego kot gryzie człowieka, może być wiele. Zawsze należy rozważyć, dlaczego kot zachowuje się agresywnie. W dodatku ataki kota na człowieka są często niezrozumiałe przez opiekuna. Jednak zazwyczaj koty atakują ze względu na zabawę, a tym samym nie jest to oparte na agresji. Dlatego też warto przeanalizować zachowanie pupila.

    W dzisiejszym artykule znajdziecie powody, dlaczego kot gryzie.

    Reklama

    Socjalizacja

    Pierwszym powodem, który może tłumaczyć gryzienie kota, to nieprawidłowa socjalizacja zwierzaka. Jeśli mamy do czynienia z dzikim kotem, który nie poznał człowieka, to naturalnym zachowaniem jest atak na człowieka w postaci ugryzienia i ucieczki.

    Inaczej rzecz się ma jeśli posiadamy kota od małego kociaka. Jeśli mamy do czynienia z małym kotem, który jest w fazie rozwoju, to należy wdrożyć natychmiast naukę prawidłowej socjalizacji.  Natomiast jeśli mamy do czynienia z dojrzałym kotem, który jest agresywny, to resocjalizacja będzie utrudniona. W takiej sytuacji warto zaczerpnąć specjalistycznej wiedzy u doświadczonego kociarza. Z pewnością należy wdrożyć naukę, która będzie oparta na pozytywnym wzmocnieniu.

    Reklama

    Zabawa

    W przypadku gdy kot gryzie ręce, wbija swoje pazurki, oraz atakuje nogawki, wówczas można to tłumaczyć jako formę zabawy. W dodatku takie zachowanie jest wynikiem nieprawidłowej socjalizacji. Ten rodzaj „ataku” nie ma nic wspólnego z agresywnym zachowaniem a stanowi formę zabawy i wyładowania energii przez kota.

    Samoobrona

    Koty zaliczane są do zwierząt, które chodzą swoimi ścieżkami i mają własne zdanie. Dlatego też często opiekun prowokuje je do zachowania agresywnego i obrony. Często nie jesteśmy nawet tego świadomi, jednak koty mogą odbierać nasz ruchy jako atak. A tym samym naturalnym zachowaniem jest obrona w postaci ataku, a  następnie ucieczki.

    Wczesne odseparowanie od matki

    Kolejną przyczyną ataków od strony kota może być zbyt wczesne odseparowanie od matki w wieku małego, rosnącego kociaka. Mogłoby się wydawać, że nie ma to znaczenia. Jednak rozwój kociąt w trakcie kilkunastu  pierwszych tygodni, to najważniejszy okres w ich życiu. Zapewnienie kontaktu z matką oraz pozostałym rodzeństwem wpływa na kształtowanie się charakteru kociaka. Dlatego też nigdy nie śpieszmy z przywozem zarezerwowanego kotka do domu. Im dłużej kotek będzie przy swojej matce, tym lepiej zniesie późniejszą rozłąkę i wkroczenie w dorosłe, indywidualne życie w nowym domu.

    Choroba i problemy ze zdrowiem

    Kolejnym powodem, dlaczego kot gryzie może być agresja o podłożu chorobowym. Kiedy kotu dolega choroba, czuje ból i osłabienie, wówczas może wykazywać agresję do pozostałych domowników. Kot tym zachowaniem pokazuje, aby go nie dotykać, oraz dać mu spokój.

    Reklama

    W dodatku zaburzenia zachowania mogą wynikać z nieprawidłowej diety kota. Wspomniane zachowanie może występować, kiedy występuje zaburzony stosunek Omega 3 do Omega 6 w organizmie zwierzaka. A w tym przypadku kot może zachowywać się agresywnie, gryźć opiekunów i inne zwierzęta.

    (zdjęcie: Helga Kattinger)

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    Reklama
    Reklama
    ReklamaZoo Plus