Więcej
  abckota.plPoradyJak kot znaczy teren?

  Jak kot znaczy teren?

  -

  Koty to osobniki stadne, dla których znakowanie terenu odgrywa kluczową rolę. Warto, abyś wiedział, że kot znaczy teren na kilka sposobów. Co więcej, znakowanie terenu przez kota oznacza jego przynależność do określonego miejsca, czy obszaru, w którym żyje.

  Po co kot znaczy teren?

  Wszystko dlatego, aby pozostawić swój zapach, czyli kocie feromony na danym przedmiocie, miejscu, terenie. Koty znaczą obszar w celu oznaczenia swojego terenu, na którym żyją, na którym się przemieszczają. Po części ma to na celu poczucie bezpieczeństwa przez koty, jak również zasygnalizowanie swojej obecności. Co więcej, koty znaczą teren w celu rozmnażania i kopulacji.

  Reklama

  Które koty znaczą teren?

  Najczęściej to niekastrowane kocury znaczą teren. Musisz wiedzieć, że nawet kastrowane samce, jak również kastrowane samice mogą wykonywać tę czynność. Wszystko zapisane jest w kocim instynkcie, który nakazuje kotom wykonywanie wspomnianej czynności. Co więcej, posiadanie więcej niż jednego kota w domu potęguje częste znaczenie terenu przez każdego z kotów. Co ciekawe, znakowanie terenu może być wywołane przez zauważenie kota będącego za oknem, lub niedaleko domu.

  Jak kot znaczy teren?

  Najczęściej teren znakowany jest przez koci mocz. W tym celu dany osobnik podchodzi najczęściej pod nogi od stołu, krzeseł, kanty okien, rogi parapetów, drzwi, jak również do miejsc, w których najczęściej przebywa człowiek lub inne zwierzęta. Następnie obraca się tyłem, potrząsa ogonem i obsikuje wybrane miejsce moczem z dawką feromonów. Oprócz tego koty mogą oznaczać swój teren, drapiąc lub ocierając się o dane miejsce. Co więcej, nawet kotki mogą znaczyć teren. Robią to najczęściej w trakcie rui, aby zostawić swoje feromony, które przywabią partnera.

  Reklama

  Co zrobić, aby kot nie znaczył terenu?

  Największy problem występuje u kocurów. Dlatego najczęstszym rozwiązaniem, które może ograniczyć znakowanie terenu, jest kastracja kota. Jednak musisz wiedzieć, że jest ona skuteczna, ale mogą zdarzyć się sytuacje, że mimo tego zabiegu kot i tak oznaczy teren. Z pewnością częstotliwość znakowania terenu będzie mniejsza, jednak przygotuj się, że mimo tego kot może od czasu do czasu obsikać mebel, czy nogę od stołu. Innym skutecznym rozwiązaniem może być użycie specjalnego środka zniechęcającego. Duża część opiekunów stosuje również mycie wybranych miejsc sokiem z cytryny.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus