Więcej
  abckota.plPoradyJak podróżować z kotem samolotem?

  Jak podróżować z kotem samolotem?

  -

  Opiekunowie kotów mogą wychodzić z założenia, że dla nich podróże z kotem kończą się tam, gdzie mogą dojechać samochodem, ale czy na pewno? Wiele opiekunów rezygnuje z wakacji, ze względu na kota. Jednak są możliwości, abyś swobodnie podróżował z kotem. Dzisiejszy wpis jest poświęcony tematu podróży z kotem w samolocie.

  Jak podróżować samolotem z kotem?

  Na wstępie należy podkreślić, że nie tylko wakacje są powodem do podróżowania samolotem wraz z kotem. Może to się wydawać dziwne, ale koci pasażerowie to stali bywalcy pokładów lotniczych. Oprócz podróży wakacyjnych, gdzie kot jest transportowany razem z opiekunem, są sytuacje, gdzie pasażer jest zmuszony do zabrania kota w podróż służbową lub po prostu w przypadku kupna kota od hodowcy, gdzie transport samolotem jest konieczny.

  Reklama

  Większość linii lotniczych świadczy usługi przewozu zwierząt. Jednak w zależności od określonej firmy, zasady przewozu kotów mogą się różnić. Najczęściej przewozić koty można na 3 sposoby:

  • Na pokładzie samolotu wraz z właścicielem, w przygotowanym dla kota transporterze – w tym przypadku kot musi ciągle przebywać w transporterze lub miękkiej, dopasowanej torbie do transportu. Transporter powinien być dopasowany do wagi oraz rozmiarów kota. Co więcej, łączna waga kota i transportera na pokładzie pasażerskim nie może przekroczyć 8 kg. Poza tym określone linie lotnicze akceptują transport kota jako bagaż podręczny.
  • Transport kota w luku bagażowym – to kolejna możliwość transportu kota. W tym przypadku należy zadbać, aby zwierzak miał bardzo dobre i komfortowe warunki podczas podróży. Warto dodać, że podczas transportu futrzaka w luku bagażowym, musisz przygotować specjalny kontener, który będzie spełniał wymogi IATALive Animals Regulations. W tym przypadku w jednym transporterze powinno przebywać jedno zwierzę. Opcja transportu w luku bagażowym jest przeznaczona dla zwierząt, których masa ciała jest większa niż 8 kg.
  • Transport kota w luku bagażowym w formie Cargo – to kolejna możliwość transportu kota. Usługa Cargo to nic innego jak możliwość przewozu zwierzaka (i nie tylko) w ramach przesyłki lotniczej. W tym przypadku najczęściej wydawany jest list przewozowy. Ponadto taką opcję wybierają najczęściej hodowcy wysyłający sprzedanego zwierzaka do nowego opiekuna.

    Jaki transporter dla kota w trakcie podróży samolotem?

  W każdej z trzech wymienionych opcji zwierzak musi mieć dobrze dopasowany transporter do swojej wielkości oraz wagi. W przypadku przewozu zwierzaka na pokładzie pasażerskim, w zależności od linii lotniczej, każdy kot powinien być umieszczony w transporterze lub miękkiej torbie do przewozu kotów. Przed wylotem należy sprawdzić dokładnie wymiary, jakie dana linia akceptuje. Podczas przewozu zwierzaka w kabinie pasażerskiej transporter lub torba, w większości przypadków, powinny być wymiarów nie większych niż: 55/40/20 cm. Ponadto waga kontenera transportującego wraz z kotem nie może przekraczać 8 kg.

  Reklama

  Inaczej sytuacja się ma w przypadku transportu zwierzaka w luku bagażowym. Wtedy transporter powinien być:

  • wystarczająco duży, tak aby zwierzak mógł swobodnie stanąć oraz się obrócić,
  • wyłożony matą chłonną,
  • kontener/ transporter powinien być szczelny, czysty oraz z dobrym zamknięciem,
  • kontener powinien być wykonany ze sztywnego tworzywa sztucznego, włókna szklanego, litego drewna lub sklejki, metalu,
  • na kontenerze powinna zostać umieszczona nalepka z dokładnymi danymi kota oraz kto jest jego opiekunem. Ponadto na nalepce warto zawrzeć, w jaki sposób obchodzić się z kotem,
  • wentylowany z trzech stron,
  • w środku kot powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody oraz pożywienia
  • w każdym transporterze może być transportowane jedno zwierzę,
  • smycz oraz obrożę należy wziąć ze sobą do kabiny pasażerskiej, lub odpowiednio przypiąć na transporterze w przypadku transportu cargo.

  Zasady podróżowania z kotem w samolocie

  Aby kot mógł swobodnie podróżować samolotem, muszą być dotrzymane pewne formalności, które umożliwią podróżowanie z kotem samolotem. W przypadku podróżowania z kotem samolotem:

  • kot musi mieć ukończone 12 tygodni (3 miesiące) życia,
  • od ostatniego szczepienia na wściekliznę musi upłynąć min. 21 dni,
  • zabrać ze sobą książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami na wściekliznę oraz chorobami zakaźnymi,
  • paszport zwierzak, który jest wydawany u lekarza weterynarii,
  • kot musi mieć wszczepiony mikrochip,
  • aktualne zaświadczenie weterynaryjne o ogólnym stanie zdrowia zwierzaka. Zaświadczenie takie musi zawierać wszystkie informacje (zazwyczaj informacje o badaniach klinicznych, szczepieniu, odrobaczeniu, oraz zastosowaniu preparatu na kleszcze), wymagane przez kraj wylotu docelowego,
  • w przypadku podróży kota do Stanów Zjednoczonych wymagana jest 30-dniowa kwarantanna od ostatniego szczepienia na wściekliznę.

  Jakie linie lotnicze transportują koty?

  Większość linii lotniczych ma w ofercie usługę transportu kota. Jednak w zależności od firmy transportującej, warto zapoznać się z wewnętrznymi zasadami, które mogą się różnić w zależności od firmy. Na przykład tanie linie lotnicze WizzAir i Ryanair nie oferują możliwości transportu kota swoimi samolotami. Dlatego też jeśli planujemy podróż z kotem w samolocie, warto wcześniej poszukać informacji.

  Cena za podróż kota samolotem

  Ceny podróży kota samolotem mogą być różne i są zależne od danej linii lotniczej, miejsca docelowego, oraz w jaki sposób chcemy transportować pupila. W przypadku transportu krajowego ceny wahają się od 190 zł do 300 zł. Inaczej jest w przypadku transportu europejskiego i Bliskiego Wschodu. Tutaj ceny wahają się od 280 zł do 600 zł. Ponadto podczas  transportu do Ameryki cena wynosi od 465 zł do 1200 zł.

  Reklama

  Oczywiście o dokładną cenę należy pytać daną linię lotniczą, która świadczy usługi transportu kotów.

  Kończąc, podróżowanie z kotem jest możliwe i przyjemne. Wystarczy wybrać odpowiednią linię lotniczą, która świadczy usługi transportowe zwierząt. W dzisiejszych czasach są duże możliwości, dzięki czemu możemy swobodnie podróżować z futrzakiem.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus