Więcej
  abckota.plPoradyJak rozpoznać kota od kotki?

  Jak rozpoznać kota od kotki?

  -

  Wiele opiekunów kotów, ma problem z rozróżnieniem płci, zwłaszcza u małych kociąt, których genitalia nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte. Tak więc, jak rozpoznać kota od kotki? Sprawdź, kiedy można rozpoznać płeć kota?

  Jak rozpoznać płeć u kota?

  Najczęściej koty rozpoznaje się po ich narządach płciowych. Jednak to nie jedyny sposób na rozróżnienie kocura od kotki. Dymorfizm płciowy, czyli cechy charakterystyczne, które jasno wskazują różnice między kotką a kocurem, mogą być zauważane nieco inaczej np. z budowy ciała. Oprócz tego płeć kota można rozpoznać po:

  Reklama
  • zachowaniu,
  • charakterze,
  • narządach płciowych,
  • wyglądzie,
  • sierści.

  Kocur a kotka — czym się różnią?

  Istnieje wiele istotnych różnic, które jasno wskazują na daną płeć u kota. Zobacz, które z nich są charakterystyczne.

  Wygląd

  Różnic w płci można doszukiwać się w budowie ciała oraz wyglądzie kotów. Bez wątpienia kocury są masywniejsze i większe w porównaniu do kotek. Ponadto kotki są mniejsze, mają mniejsze głowy, oraz drobniejszą strukturę kości. Dlatego samiczki wyglądają na smuklejsze w porównaniu do kocurów. Jednak trzeba mieć na uwadze, że zdarzają się drobniejsze samce, jak również mocniejsze kotki. Dlatego ten wyznacznik może niekoniecznie trafnie wskazywać na różnice, które pozwolą rozróżnić płeć.

  Reklama

  Innym sposobem na rozróżnienie kocurów od kotek jest kolor sierści na ciele. Kiedy zwierzak jest koloru szylkretowego lub calico, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to kotka. Natomiast kiedy widzimy kota w kolorze rudym, wówczas na 80% będzie to kocur.

  Narządy płciowe

  Podstawowym kryterium rozpoznania płci u kotów są narządy płciowe. Kocury posiadają dwa jądra, których odległość między odbytem a ujściem układu moczowo-płciowego jest znacznie większa niż u kotek. Co więcej, u kotek narządy mają kształt pionowej kreski, natomiast u kocurów dwie kropki.

  Zachowanie

  Zachowanie osobnika może również jasno pokazać, czy jest to kocur, czy kotka. Bardzo często kocury posikują, zaznaczając w ten sposób swoje terytorium. Z kolei kot w okresie wiosny mają ruję, a przy tym wydają bardzo charakterystyczne odgłosy. Co więcej, kotki bardzo często nie opuszczają domu.

  Jak rozpoznać płeć małego kota?

  Rozpoznanie płci u nowo narodzonych kotów jest niemożliwe, dopiero wraz z wiekiem rozwijają się narządy płciowe, które jasno wskazują na płeć danego osobnika. Dopiero po upływie kilku tygodni można jasno rozróżnić kotki od kocurków. U młodych kotek zazwyczaj ujście odbytu oraz kanału moczowo-płciowego prawie się stykają i są one oddzielone od siebie około 1,5 cm. W przypadku kocurków, pomiędzy odbytem a ujściem moczowo-płciowym, który jest owalnego kształtu, można wyczuć dwa rozwijające się jądra.

  Reklama

  Bardzo często rozróżnia się płeć kota poprzez zastosowanie „zasady interpunkcyjnej”. Mianowicie w przypadku kotek, ujście odbytu razem z ujściem moczowo-płciowym przypomina średnik (;). Natomiast w przypadku kocurów przypomina dwukropek (:).

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus