Więcej
  abckota.plPoradyJak zwabić i oswoić kota

  Jak zwabić i oswoić kota

  -

  Każdy z nas kiedy był małym dzieckiem i spędzał wakacje na wsi, miał incydent z oswojeniem dzikiego kota. Przeważnie taka sytuacja ma miejsce, kiedy w okolicy są małe kotki, a my zapragniemy, aby chociaż jeden z nich został naszym towarzyszem. Ponadto zwabienie dzikiego kota może mieć miejsce, kiedy chcemy wysterylizować takiego osobnika, aby zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu się tych zwierząt. Jak zwabić kota? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

  Oswojenie dorosłego kota i małego kociaka

  Złapanie dzikiego kota możemy być nie lada wyzwaniem. Oczywiście są różne metody łapania dzikich kotów. Wszystko zależy, jaki mamy w tym cel. Jeśli łapanie kota ma na celu jego sterylizację, to w większości przypadków stosuję się do tego celu specjalne klatki, w których umieszczone jest odpowiednie jedzenie. Jest to bardzo stresująca metoda, które nie sprawdzi się w przodku kiedy naszym celem jest oswojenie zwierzaka.

  Reklama

  Jeśli chcemy zwabić kota w celu oswojenia go, to odpowiednią metodą zwabienia kota jest regularne, systematyczne dokarmianie wysokiej jakości jedzeniem. Należy podkreślić, że oswojenie dorosłego kota może być trudniejsze niż oswojenie małego kociaka. U dorosłych osobników ich organizm oraz temperament jest na tyle ukształtowany, na podstawie dział instynktownych, że trudno jest zmienić ich zachowanie, oraz podejście do obcych ludzi. Od razu chciałabym zaznaczyć, że może być to wykonalne, ale wszystko zależy od osobnika oraz jego charakteru. Warto podkreślić, że trzy pierwsze miesiące kociego życia opierają się na kształtowaniu charakteru kota. Dlatego też, jeśli zamierzamy oswoić dzikiego kociaka, to róbmy to właśnie w tym czasie. Pozwoli to na prawidłowe ukształtowanie się ich osobowości w dorosłym życiu.

  Jak oswoić małego kociaka?

  Po pierwsze cały proces oswajania jest zależny od kociej mamy. Jeśli matka przebywała z ludźmi i się ich nie boi, wówczas oswojenie małych kociąt będzie prostsze. Maluchy zazwyczaj robią to co ich mama. Dlatego też mogą nabrać większej pewności siebie, kiedy zobaczą, że kotka nie ucieka przed człowiekiem. Większy problem występuje kiedy mamy do czynienia z kotką, która jest dzika. Wówczas musimy uzbroić się w cierpliwość i przygotować dużo smacznego jedzenia.

  Reklama

  W procesie oswajania kociąt ważne jest, aby określić ich wiek. Jeśli kociaki jeszcze piją mleko matki, to nie dokarmiajmy ich, po prostu przychodźmy od czasu do czasu w miejsce pobytu kociąt. Jedynie co możemy podawać, to wysokiej jakości jedzenie matce kociąt, jest to bardzo ważna czynność. Spowoduje, że kotka nabierze zaufania do nas, mimo że nie będzie chętna na bezpośredni kontakt z człowiekiem, to nie przeniesie kociąt w inne miejsce. Jeśli kocięta osiągną wiek, w którym bez problemu będą mogły spożywać jedzenie, to rozpocznijmy proces dokarmiania. Ważna zasada w oswajaniu i dokarmianiu kociąt, to robienie tych czynności codziennie. Musimy mieć na uwadze systematyczność, ponieważ dzięki codziennemu poświęcaniu czasu maluchom, przyczyni się to do pełnego ich oswojenia. Kiedy kocięta będą przychodzić coraz bliżej do człowieka i bez problemu dadzą się dotykać, to zwiększmy częstotliwość spotkań i dokarmiania. Od tej pory należ zadbać o ciągły kontakt z kociakami, pokazując im, że kontakt z człowiekiem to same pozytywne czynności. Musimy poświęcić swój czas na regularne głaskanie, zabawę i pieszczoty, które pokażą same pozytywne doznania. Maluchy dzięki tym poczynaniom będą kształtować swój charakter, który wpłynie na ich dorosłe życie z człowiekiem.

  A co jeśli mamy do czynienia z kotami, które straciły swoją mamę, czyli są sierotami? Wówczas należy zadbać, aby miały kontakt z innymi kotami, które są przyjazne człowiekowi. Kotki w ten sposób naśladują czynności dorosłych kotów, a tym samym pozwala to na odpowiedni ich rozwój.

  Jak oswoić dorosłego kota?

  Jak już wcześnie wspominałam, oswojenie dorosłego kota może być bardzo utrudnione. Jest to spowodowane tym, że ma on już w pełni ukształtowaną osobowość, która skierowana jest zachowaniami instynktownymi dzikiego kota. A tym samym przyczynia się to do negatywnego podejścia do człowieka.

  Jednak oswojenie dorosłego osobnika może być wykonalne, są przypadki, gdzie nawet kocie staruszki z chęcią zaprzyjaźniły i przekonały się do człowieka. W przypadku oswajania dorosłych dziko żyjących kotów musimy postawić na ciągłe ich dokarmianie i poświęcanie czasu. Pyszne jedzenie musi się kojarzyć z człowiekiem.

  Reklama

  Proces zwabienia dorosłego osobnika jest utrudniony. Warto zaznaczyć, że taki kot nie będzie w pełni zachowywać się jak kot domowy. Będzie on zachowywał się jako osobnik „półdziki”.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus