Więcej
  abckota.plPoradyKąpanie kota

  Kąpanie kota

  -

  Właściciele zwierząt bardzo dbają o wygląd i czystość swoich pupili. Tak jest również w przypadku kocich fanów. Jeśli chcesz posiadać kota lub chcesz po raz pierwszy wykąpać pupila, to dowiedz się jak to zrobić i jakie środki do mycia zwierząt będą najlepsze? Sprawdź, z czym wiąże się kocia kąpiel i czego unikać!

  Czy koty można kąpać?

  Koty jako zwierzęta domowe są poddawane kąpielom. Tym bardziej, jeśli są to koty rasowe, które regularnie jeżdżą na wystawy. Koty bez problemu można kąpać, a jeśli przyzwyczaisz swojego mruczka do kąpieli już od najmłodszych lat, to później mycie będzie dla niego zwykłą czynnością.

  Reklama

  Mycie kota — jak często kąpać kota?

  Z reguły koty są bardzo czystymi zwierzętami. Na codziennej pielęgnacji spędzają długie godziny. Jest to u nich zachowanie instynktowne, gdzie kociaki w wieku 2 tygodni, rozpoczynają proces codziennej pielęgnacji. Dlatego kocia kąpiel jest konieczna tylko w szczególnych przypadkach, gdy kot ma:

  • problemy skórne,
  • bardzo długą sierść, uniemożliwiającą mu dokładne wylizanie dogłębnych części,
  • nadwagę, która uniemożliwia mu wylizywanie.

  Kocia kąpiel jest również wskazana dla kotów wychodzących oraz wystawowych.

  Reklama

  Jak wykąpać kota pierwszy raz w jego życiu?

  Aby kąpiel przebiegała sprawnie i nie była obciążeniem psychicznym dla kota, warto oswajać go z wodą od początku. Jednak od ilu tygodni można kąpać kota? Otóż kąpiel kota możemy rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia kociaka. Warto wykąpać kotka raz na kilka miesięcy, tak aby przyzwyczaił się do wody. To na pewno ułatwi kąpiel dorosłego osobnika.

  Przed przystąpieniem do kociej kąpieli przygotuj:

  • wannę z ciepłą wodą lub miskę, jeśli kot boi się dużej przestrzeni,
  • szampon dla kota, który nie podrażnia skóry,
  • patyczki higieniczne do uszu,
  • szczotę do wyczesania sierści,
  • 1-2 ręczniku do osuszenia kota.

  Jeśli masz już wszystkie potrzebne rzeczy, to możesz przejść do kąpieli. Aby zabieg przebiegł szybko i prawidłowo postępuj następująco:

  1. Wyczesz kota przed kąpielą, aby pozbyć się sierści, która wypadła.
  2. Wyczyścić kotu widoczne części uszów, nawilżonym patyczkiem higienicznym. Nie wkładaj patyczka do kanału słuchowego!
  3. Przygotuj wannę, miskę lub inne naczynie z wodą o temperaturze około 38,6’C.  Wysokość wody powinna sięgać około 10 cm od dna.
  4. Włóż kota do wody i przy użyciu kubeczka lub słoiczka zwilż grzbiet, nogi i brzuch pupila.
  5. Nałóż niewielką ilość szamponu i rozprowadź ją po ciele zwierzaka. Unikaj okolic oczu i uszu!
  6. Dokładnie opłucz mruczka z piany.
  7. Owiń go w ręcznik i delikatnie wysusz. Jeśli kot nie boi się hałasu, możesz użyć podmuchu powietrza.

  W czym myć kota — czyli czego używać do kociej kąpieli

  Kiedy zajdzie u Ciebie potrzeba wykąpania kota i zastanawiasz się, czego możesz użyć do zabiegu, to pamiętaj, że musi to być szampon dedykowany dla kotów. Kąpiel w płynie do higieny intymnej lub szarym mydle może zaburzyć prawidłowe pH skóry. Co może prowadzić do pojawienia się alergii. To z kolei będzie skutkować dodatkowymi kosztami i długim leczeniem.

  Reklama

  Jeśli zatem nie posiadasz odpowiedniego środka i nie masz czym umyć kota bez szamponu, to lepiej odłóż mycie na kolejny dzień i zaopatrz się w odpowiedni środki pielęgnacyjne. A w międzyczasie spróbuj oczyścić kota wilgotną szmatką lub czystą wodą połączoną z wyczesaniem zwierzaka.

  Dachowce — jak wykąpać kota dachowca?

  Wiele osób posiada koty nierasowe, które wychodzą swobodnie na zewnątrz. To sprawia, że częściej potrzebują one kąpieli, niż koty pozostające w zaciszu domowym. Jeśli Twój kot wrócił z samotnej wędrówki i nie możesz poradzić sobie z zabrudzeniami, to poddaj go szybkiej kąpieli.

  Jednak czym można kąpać kota dachowca? Oczywiście koty dachowe, tak samo, jak inne koty można kąpać jedynie w szamponach dla mruczków. Wszystkie koty, niezależnie od rasy, mają takie samo pH, które może zostać podrażnione przez nieodpowiednio dobrane środki.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus