Więcej
  abckota.plPoradyCo zrobić kiedy kot nas atakuje?

  Co zrobić kiedy kot nas atakuje?

  -

  Koty domowe to łagodne zwierzęta, jednak mimo wszystko są one drapieżnikami. W związku z tym sytuacja, w której pupil przejawia agresywne zachowania, powinna budzić spory niepokój. Powodów, dlaczego kot nas atakuje, może być naprawdę wiele. Zachowanie takie może być spowodowane zarówno problemami zdrowotnymi, jak i nieodpowiednim zachowaniem opiekunów. Sprawdź co zrobić, gdy kot atakuje i jak wpłynąć na zmianę zachowania pupila!

  Kot atakuje opiekuna — przyczyny agresji u kota

  Jeżeli kot jest agresywny i gryzie to w pierwszej kolejności niezbędne jest zdiagnozowanie przyczyn takiego zachowania. Pozwoli to na podjęcie odpowiednich działań, które pozwolą skutecznie wyeliminować agresywne zachowanie u pupila. Warto podkreślić, że koty są z natury zwierzętami drapieżnymi, dlatego niektóre z nich mogą podczas zabawy drapać i gryźć swoich opiekunów. Nie musi to oznaczać zachowań agresywnych. Kot może zwyczajnie nie wiedzieć, że tak nie wolno robić z uwagi na błędy wychowawcze lub zbyt wczesne oderwanie go od matki. Zdecydowanie bardziej powinno niepokoić, gdy kot nagle zmienia swoje zachowanie i staje się agresywny do opiekuna.

  Reklama

  Samych przyczyn tego, dlaczego kot nas atakuje, może być naprawdę wiele. Sprawdź, co najczęściej wywołuje agresje u kotów!

  Strach

  Pierwszą przyczyną przejawiania agresji może być strach. Zwierzę w przypadku poczucia zagrożenia może zastosować atak jako formę obrony. Warto dodać, że samo źródło strachu nie musi być racjonalne i w dużym stopniu zależy od wrażliwości zwierzęcia.

  Reklama

  Przekierowanie agresji

  Może również dojść do przekierowania agresji. Dotyczy to sytuacji, gdy kot odczuwa lęk przed bodźcem, którego nie jest w stanie zaatakować bezpośrednio. W takiej sytuacji może swoją złość przekierować na opiekuna, który akurat znajdzie się w pobliżu.

  Atak podczas zabaw

  Opiekunowie kotów na pewno mogli spotkać się z sytuacją, gdy kot przychodzi się bawić, ale po pewnym czasie zaczyna gryźć rękę opiekuna. Takie zachowanie najczęściej wynika z instynktu zwierzaka.

  Niezaspokojenie potrzeb życiowych

  Ostatnia przyczyna agresji u kota może wynikać z braku zaspokojenia potrzeb życiowych u pupila. Agresja może być wywołana przez zbyt małą przestrzeń, w której przebywa kot, jak również przez źle zbilansowaną dietę.

  Co zrobić, gdy kot jest agresywny?

  Co zrobić jak kot nas atakuje? Odpowiedź nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim niezbędne będzie wykrycie powodów, dla których zwierzę atakuje domowników. Pomóc może zmiana warunków życia dla kota. W niektórych przypadkach niezbędne będzie wydzielenie mu przestrzeni, w której zwierzę będzie mogło w spokoju odpoczywać. Jeżeli kot atakuje właściciela, to należy dać mu spokój. Ponadto nigdy nie można za takie zachowanie karać zwierzaka! Objawy agresji najczęściej wywodzą się z bólu lub nieodpowiednich warunków.

  Reklama

  Jak oduczyć kota agresywnych zachowań?

  Oduczenie kota przejawów agresji nie musi być wyzwaniem. Zapewniając zwierzęciu odpowiednią przestrzeń do życia, żywienie i spokój można sprawić, że kot stanie się potulny i grzeczny. Należy przy tym unikać karania za agresywne zachowania. Może to doprowadzić do jeszcze większego stresu u zwierzęcia i spotęgować problem. Odpowiedzią na pytanie, jak poskromić agresywnego kota, jest zatem wykazanie się spokojem i cierpliwością. W skrajnych przypadkach niezbędne może być skorzystanie z pomocy behawiorysty, który dzięki pracy z pupilem pomoże w wyeliminowaniu nieodpowiednich zachowań.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus