Więcej
  abckota.plPoradyKot atakuje rękę — dlaczego i jak oduczyć?

  Kot atakuje rękę — dlaczego i jak oduczyć?

  -

  Atakowanie ręki przez kota to bardzo częste zjawisko. Jednak ciągła agresja w stosunku do właściciela może być niepokojącym objawem. Dlaczego kot atakuje Twoją rękę? Jak oduczyć kota atakowania rąk czy nóg? Zobacz poniższy wpis, w którym opisujemy przyczyny agresji u kotów. Co więcej, sprawdź jak oduczyć kota niepoprawnego zachowania.

  Naturalny instynkt a atakowanie ręki przez kota

  Musisz wiedzieć, że atakowanie przez kota rąk oraz nóg leży od strony jego naturalnego instynktu. Koty zaliczane są do drapieżników, które posiadają instynkt łowiecki. W związku z tym wszelkie zachowania, które wskazują na atak, wywodzą się właśnie z genów i instynktu, który posiada każdy drapieżnik. Warto dodać, że wybrane osobniki w ogóle nie atakują swoich opiekunów, z kolei pewna część robi to nagminnie. Wszelkie zachowania są cechą osobniczą. Co więcej, koty bardziej energiczne i żywiołowe, częściej atakują swoich właścicieli.

  Reklama

  Dlaczego kot atakuje rękę

  Już wiesz, że koty atakują ze względu na swój instynkt łowiecki. Jednak występują sytuacje, kiedy definitywnie mruczek wykazuje agresję do swojego właściciela. Takie zachowanie nie powinno dziwić w przypadku kotów dzikich lub takich, które zmieniły opiekuna. Jednak co w sytuacji, gdy Twój kot zmienił zachowanie z przyjaznego mruczka na agresywnego kota? Takie zachowanie może mieć wiele podłoży. Jedną z nich może być choroba i bolesność podczas dotykania. Co więcej, koty mogą wykazywać agresje, kiedy kojarzą Twoją osobę z negatywnymi wydarzeniami. Jedną z nich może być wizyta u weterynarza, podawanie zastrzyków, kąpanie kota, obcinanie pazurów. 

  Wszystkie czynności, które dla człowieka są oczywiste, niekonieczne są przyjemne dla zwierzaka. Koty są niezwykle pamiętliwe. Innymi słowy, Ty doskonale wiesz, że wizyta u lekarza jest koniecznością i ma na celu uratowanie kociego życia. Z kolei kot tego nie wie i kojarzy takie wydarzenie traumatycznie, w dodatku przypisując Twoją osobę do niego. Dlatego, jeśli Twój kot nadmiernie Cię atakuje, to zastanów się, czy podłoże nie leży w nieprzyjemnym wydarzeniu. 

  Reklama

  Jak oduczyć kota, aby nie atakował rąk?

  Po pierwsze zastanów się, czy agresja wynika z zabawy, czy z negatywnych wspomnień. Jeśli z zabawy to przeznacz 20 minut dziennie na zabawę z kotem lub wyjdźcie na spacer. Wtedy wyładujesz nadmiar energii ze zwierzaka. Jeśli przyczyna leży w negatywnych wydarzeniu, to daj kotu czas. Nie głaskaj go, kiedy zwierzak tego nie chce. Co więcej, skup się na pozytywnym wzmocnieniu poprzez zabawę oraz nagradzanie smakołykami. 

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus