Więcej
  abckota.plPoradyKot niszczy kanapę

  Kot niszczy kanapę

  -

  Co zrobić, żeby kot nie niszczył kanapy?

  Koty drapiące meble potrafią być prawdziwą zmorą dla wielu opiekunów. Zwierzak za sprawą ostrych pazurów jest w stanie w krótkim czasie zniszczyć każdy mebel. Bardzo często koty, jako wygodny drapak, wybierają sobie kanapę. Bez podjęcia odpowiednich działań może się okazać, że znajdująca się w salonie kanapa stanie się zniszczona i podarta na skutek regularnego drapania jej przez kota. Sprawdź, jak postępować, gdy kot niszczy meble. Zobacz, co zrobić, żeby kot nie niszczył kanapy!

  Dlaczego kot drapie kanapę i meble?

  Powodów, dla których kot drapie meble może być naprawdę wiele. Zwierzę może w ten sposób znaczyć terytorium, rozładowywać stres i wiele innych. Jak przystało na drapieżników, muszą także dbać o ostrość pazurów, które w końcu służą do polowań i obrony przed wrogami. Poniżej przygotowaliśmy najczęstsze przyczyny, dlaczego kot drapie kanapę i meble?

  Reklama

  Znudzony kot

  Powodem, dla którego kot drapie meble, może być nuda. Kot, który nie ma zabawek i odpowiedniej opieki ze strony opiekuna może w ramach rozrywki drapać meble. Dzięki temu będzie w stanie samodzielnie zagospodarować swój czas.

  Stres

  Zwierzę na skutek różnych czynników może również odczuwać stres. W takiej sytuacji drapanie mebli może być sposobem na rozładowanie emocji. Kot dzięki temu przekieruje swoją aktywność na konkretne zajęcie, któremu będzie mógł się poświęcić. 

  Reklama

  Zabawa

  Zwłaszcza dla młodszych kotów może to być forma zabawy. Często drapanie mebli jest to forma rozrywki dla większości kotów. Zwierzęta mogą drapanie traktować w sposób zbliżony do zabawy na drapaku. Jako opiekun warto jednak dowiedzieć się, co zrobić, żeby kot nie drapał kanapy.

  Znaczenie terytorium

  Koty, poprzez drapanie mebli, mogą znaczyć swoje terytorium. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy w domu pojawia się inny kot. Naturalna rywalizacja pomiędzy nimi może sprawiać, że zaczną znaczyć poszczególne meble.

  Co zrobić, aby oduczyć kota drapania mebli?

  Co zrobić, żeby kot nie drapał mebli, to pytanie zadawane jest przez wielu posiadaczy kotów. W takiej sytuacji istnieje kilka rozwiązań i są one zależne od przyczyn drapania. Jednym z pomysłów jest spray przeciw drapaniu lub własnoręcznie wykonany roztwór na bazie cytryny i wody. Tego rodzaju środki odstraszają kota swoim zapachem. Bardzo często wystarczy zakupić nowy drapak, który może okazać się atrakcją dla zwierzaka.

  W sytuacji, gdy kot drapie meble z nudów, warto wprowadzić do jego życia więcej zabawek. Zainwestowanie w różnego rodzaju maskotki, może przynieść świetne efekty. Takie posunięcie pozwoli na natychmiastowe wyeliminowanie złych nawyków u kota.

  Reklama

  Jak ochronić kanapę przed kotem? – najlepsze sposoby

  Pomysłem na to, jak zabezpieczyć meble przed kotem może być przykrycie kanapy lub fotela kocem, lub innym posłaniem. Dzięki temu tapicerka pozostanie poza zasięgiem pazurów. Można również meble spryskać specjalistycznym środkiem odstraszającym, którego zapach będzie nieprzyjemny dla kota i skutecznie go odstraszy.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus