Więcej
  abckota.plPopularneKot w samolocie

  Kot w samolocie

  -

  Podróżowanie z kotem samolotem może być wyzwaniem, ale odpowiednie przygotowanie może sprawić, że przebiegnie bezproblemowo. W artykule omówimy kluczowe aspekty latania z kotem, od wyboru linii lotniczej po przygotowanie kota do podróży.

  Wybór linii lotniczej

  Nie wszystkie linie lotnicze pozwalają na przewóz zwierząt, a te, które to robią, mają różne zasady. Tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair, Wizz Air i easyJet, zwykle nie przewożą zwierząt (poza psami przewodnikami). Natomiast regularne linie lotnicze, takie jak Lufthansa, LOT, Air France, KLM i Swiss, umożliwiają przewóz zwierząt zarówno w kabinie, jak i w luku bagażowym.

  Reklama

  Przed podróżą

  Dokumenty i formalności

  Aby przewieźć kota samolotem, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów:

  1. Mikroczip: Kot musi być oznaczony mikroczipem.
  2. Szczepienia: Ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
  3. Paszport: Paszport dla zwierzęcia wystawiony przez uprawnionego lekarza weterynarii.

  Jeżeli planujesz podróż do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji lub Finlandii, wymagane będą dodatkowe badania i profilaktyka przeciw tasiemcom.

  Reklama

  Kontener dla kota

  Transporter musi spełniać określone wymagania linii lotniczej. Generalnie, kontener powinien być na tyle duży, aby kot mógł w nim swobodnie stanąć, obrócić się i położyć. W kabinie pasażerskiej wymiary transportera zazwyczaj nie mogą przekraczać 55x40x20 cm, a łączna waga kota i transportera nie może przekroczyć 8 kg. Kontener powinien być wygodny, dobrze wentylowany, z miską na wodę i materiałem pochłaniającym wilgoć.

  Przygotowanie kota do podróży

  Komfort i bezpieczeństwo

  1. Transporter: Kontener powinien być wygodny i dobrze wentylowany. W środku należy umieścić miskę z wodą, jedzenie (jeżeli lot jest długi) oraz materiał pochłaniający wilgoć.
  2. Zdrowie kota: Przed podróżą nie karm kota na 4 godziny przed lotem, aby uniknąć nudności. Jeśli lot ma trwać długo, warto porozmawiać z weterynarzem o ewentualnym podaniu środków uspokajających.
  3. Koc i zabawka: Warto umieścić w transporterze ulubiony kocyk lub zabawkę kota, aby czuł się bezpieczniej.

  Przewóz kotów w poszczególnych liniach lotniczych

  1. Ryanair: Nie przewożą żadnych zwierząt z wyjątkiem psów przewodników.
  2. Wizz Air: Nie przewożą żadnych zwierząt z wyjątkiem psów przewodników.
  3. easyJet: Nie przewożą żadnych zwierząt z wyjątkiem psów przewodników.
  4. Norwegian:
   • Małe zwierzęta w kabinie (do 8 kg): Dozwolone. Wymiary transportera: 43x31x20 cm. Cena: 55-75 EUR (zakup online), 60-85 EUR (zakup na lotnisku).
   • Zwierzęta w luku bagażowym: Dozwolone w przypadku lotów krajowych w Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii. Cena: 80-99 EUR (zakup online), 85-105 EUR (zakup na lotnisku).
  5. Eurowings: Małe zwierzęta w kabinie (do 8 kg) są dozwolone. Wymiary transportera: 55x40x23 cm. Cena: 40 EUR.
  6. Vueling: Małe zwierzęta w kabinie (do 8 kg) są dozwolone. Wymiary transportera: 45x39x21 cm. Cena: 25-40 EUR.
  7. LOT (Polskie Linie Lotnicze):
   • Małe zwierzęta w kabinie (do 8 kg): Dozwolone. Wymiary transportera: 55x40x20 cm. Cena: 12 EUR (loty krajowe), 50-70 EUR (loty międzynarodowe).
   • Zwierzęta w luku bagażowym: Dozwolone. Cena: 23 EUR (loty krajowe), 100-150 EUR (loty międzynarodowe).
  8. Lufthansa:
   • Małe zwierzęta w kabinie (do 8 kg): Dozwolone. Wymiary transportera: 55x40x20 cm. Cena: 35 EUR (loty krajowe), 50-70 EUR (loty międzynarodowe).
   • Zwierzęta w luku bagażowym: Dozwolone. Cena: 70 EUR (loty krajowe), 100-150 EUR (loty międzynarodowe).
  9. Swiss Air:
   • Małe zwierzęta w kabinie (do 8 kg): Dozwolone. Wymiary transportera: 45x30x20 cm. Cena: 50 EUR (loty krajowe), 60-110 EUR (loty międzynarodowe).
   • Zwierzęta w luku bagażowym: Dozwolone. Cena: 100 EUR (loty krajowe), 100-380 EUR (loty międzynarodowe).
  10. Air France:
   • Małe zwierzęta w kabinie (do 8 kg): Dozwolone. Wymiary transportera: 50x40x23 cm. Cena: 40 EUR (loty krajowe), 75-125 EUR (loty międzynarodowe).
   • Zwierzęta w luku bagażowym: Dozwolone. Cena: 80 EUR (loty krajowe), 75-200 EUR (loty międzynarodowe).
  11. Austrian Airlines:
   • Małe zwierzęta w kabinie (do 8 kg): Dozwolone. Wymiary transportera: 46x28x24 cm. Cena: 50 EUR (loty krajowe), 60-110 EUR (loty międzynarodowe).
   • Zwierzęta w luku bagażowym: Dozwolone. Cena: 70 EUR (loty krajowe), 100-150 EUR (loty międzynarodowe).
  12. KLM:
   • Małe zwierzęta w kabinie (do 8 kg): Dozwolone. Wymiary transportera: 46x28x24 cm. Cena: 40 EUR (loty krajowe), 75-125 EUR (loty międzynarodowe).
   • Zwierzęta w luku bagażowym: Dozwolone. Cena: 80 EUR (loty krajowe), 75-200 EUR (loty międzynarodowe).

  Dodatkowe informacje

  Przewożenie kota w luku bagażowym wymaga zastosowania specjalnych, solidnych kontenerów zatwierdzonych przez IATA. W przypadku transportu w kabinie pasażerskiej, kot powinien być umieszczony w transporterze umieszczonym pod siedzeniem przed Tobą. W obu przypadkach kontener musi być dobrze oznaczony informacją o zwierzęciu oraz kontaktem do właściciela.

  Przygotowanie kota do podróży

  Komfort i bezpieczeństwo

  Aby kot czuł się komfortowo podczas podróży, należy go stopniowo przyzwyczajać do transportera. Możesz umieścić w nim ulubiony kocyk lub zabawkę kota, aby czuł się bardziej bezpiecznie. Ważne jest również, aby przed podróżą zapewnić kotu odpowiednią ilość jedzenia i wody, ale nie karmić go na 4 godziny przed lotem, aby uniknąć nudności.

  W trakcie podróży

  W kabinie pasażerskiej

  Podczas lotu transporter z kotem musi być umieszczony pod siedzeniem przed Tobą. Nie wolno wyjmować kota z transportera podczas lotu, nawet na chwilę. Upewnij się, że transporter jest dobrze zabezpieczony i kot ma dostęp do wody.

  Reklama

  W luku bagażowym

  Większe koty muszą być przewożone w luku bagażowym w specjalnych transporterach spełniających standardy IATA. Kontenery muszą być solidne, dobrze wentylowane i odpowiednio zabezpieczone. Przed lotem upewnij się, że transporter jest dobrze oznaczony informacją o zwierzęciu oraz kontaktem do właściciela.

  Po przylocie

  Odbiór kota

  Po przylocie jak najszybciej odbierz kota i sprawdź jego stan zdrowia. Daj mu czas na odpoczynek i adaptację do nowego otoczenia. Zapewnij mu spokojne miejsce do odpoczynku, jego ulubione przedmioty oraz dostęp do świeżej wody i jedzenia.

  Adaptacja

  Kot może potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia po podróży. Ważne jest, aby zapewnić mu spokojne miejsce do odpoczynku, jego ulubione przedmioty oraz dużo miłości i uwagi. Może to pomóc kotu szybko zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

  Podsumowanie

  Podróżowanie z kotem wymaga starannego planowania i przygotowania. Wybór odpowiedniej linii lotniczej, przygotowanie niezbędnych dokumentów, zakup odpowiedniego transportera oraz zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa kotu są kluczowymi aspektami udanej podróży. Odpowiednie przygotowanie zapewni komfort zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi, dzięki czemu podróż przebiegnie bezproblemowo.

  Źródło: artykuł Latanie z kotem

  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus