Więcej
  abckota.plPoradyKot załatwia się do wanny

  Kot załatwia się do wanny

  -

  Twój kot załatwia się do wanny? Nie wiesz, dlaczego mruczek unika kuwety? Zobacz, co zrobić, gdy kot załatwia się do wanny. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny załatwiania potrzeb fizjologicznych kota poza kuwetą!

  Dlaczego kot załatwia się do wanny?

  Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą może mieć wiele przyczyn. Bez wątpienia takie zachowanie nie świadczy o złośliwości zwierzaka. Co więcej, kot, załatwiając się poza kuwetą, pokazuje, że coś jest nie tak. W związku z tym warto przyglądnąć się zachowaniu kota i przeanalizować, co może być przyczyną. Jedną z nich jest zły dobór żwirku lub kuwety. Oprócz tego powodem może być zbyt rzadkie oczyszczanie z zanieczyszczeń kuwety. Wtedy kot szuka miejsca bardziej higienicznego. Warto podkreślić, że mruczki są zwierzakami bardzo czystymi. Dlatego regularne opróżnianie kuwety jest obowiązkiem każdego opiekuna. Co więcej, kot może załatwiać się do wanny w okresie rujowym. W ten sposób zostawia on feromony, które mają na celu przywabienie partnera. Innymi przyczynami załatwiania się kota poza kuwetą, mogą być:

  Reklama
  • choroba układu wydalniczego,
  • nowotwory,
  • inne jednostki chorobowe,
  • strach i nadmierne napięcie spowodowane zmianą miejsca,
  • nowy zwierzak w domu,
  • kiedy w otoczeniu kota pojawi się obca osoba.

  Co więcej, mruczek może załatwiać się do wanny, ponieważ nie został wcześniej nauczony korzystania z kuwety. Taka sytuacja często ma miejsce w trakcie adopcji kota lub nabyciu kota, który większość swojego życia spędził na zewnątrz.

  Jak oduczyć kota załatwiania się do wanny?

  W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad przyczyną załatwiania się kota w wannie. W przypadku złego dopasowania żwirku lub kuwety zmień te rzeczy na inne. Może Twój kot załatwia się do wanny w trakcie wiosny i lata? Wtedy przyczyną będzie okres rujowy u kotów. Co więcej, zadbaj o regularne czyszczenie kuwety. Jeśli powyższe metody nie zadziałają, wtedy warto zwrócić się do lekarza weterynarii na badania kontrolne. Po czym wykluczyć prawdopodobieństwo różnych chorób obejmujących układ wydalniczy.

  Reklama

  Warto wspomnieć, że jeśli Twój kot załatwia się do wanny, to należy natychmiast interweniować. Pamiętaj, że koty szybko się uczą, dlatego zwlekanie z rozwiązaniem problemu może doprowadzić do tego, że zwierzak nauczy się załatwiać do wanny. Tym samym będzie bardzo ciężko zwierzaka tego zachowania oduczyć. Dlatego możesz dodać do wanny rozkrojoną cytrynę, której koty wyjątkowo nie lubią. Ten patent powinien odstraszyć zwierzaka. Pamiętaj, żeby nigdy nie karać kota za takie zachowanie! Kot nie robi tego celowo! Załatwianie poza kuwetą jest sygnałem dla opiekuna, że coś jest nie tak!

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus