Więcej
  abckota.plHigienaKotu śmierdzi z pyska

  Kotu śmierdzi z pyska

  -

  Brzydki zapach z kociego pyszczka nie powinien budzić obaw u właścicieli mruczków. Kot jest drapieżnikiem, więc nieświeży zapach jest często spowodowany przez dietę kota, którą powinno stanowić wyłącznie mięso. Jeśli jednak woń z pyszczka staje się uciążliwa i nie wiesz, co może być powodem, to sprawdź najczęstsze przyczyny nieświeżego zapachu z kociego pyska!

  Przyczyny nieświeżego zapachu z kociego pyska

  Najczęściej brzydki zapach z kociego pyszczka jest normalny i nie powinien Cię martwić. Inaczej sprawa wygląda, jeśli zapach ten nie daje żyć domownikom, tym bardziej, kiedy kot zachowuje się inaczej niż zwykle. Obserwuj swojego kota, ponieważ intensywny, nieprzyjemny zapach z pyska może być przyczyną złej diety lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej kociaka. W najgorszym przypadku brzydka woń może świadczyć o poważnej chorobie.

  Reklama

  Nieodpowiednia dieta

  Kocia dieta powinna składać się wyłącznie z mięsa wysokiej jakości, które zapewnia odpowiednie dawki aminokwasów, witamin, minerałów i innych niezbędnych składników. Niestety w dzisiejszych czasach właściciele kotów, wolą kupić gotowe posiłki dla swoich czworonogów. Sucha karma czy puszki są szybkie w podaniu, ale czy są zdrowe dla pupila?

  Produkty te niestety zawierają często bardzo dużą ilość składników roślinnych, które są tanim wypełniaczem karm. Z racji, że koty są drapieżnikami, nie mają przystosowanego układu pokarmowego do trawienia roślin. Niestrawione resztki roślin podlegają fermentacji, co skutkuje brzydkim zapachem z kociego pyska.

  Reklama

  Brak higieny jamy ustnej

  Kolejną przyczyną nieświeżego oddechu u kota jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zbyt duża ilość kamienia nazębnego prowadzi do zepsucia kocich zębów oraz do zapalenia dziąseł. W wyniku zapalenia dziąseł kot może mieć problemy ze spożywaniem pokarmu, dlatego warto udać się do lekarza, jeśli zauważysz pierwsze objawy.

  Choroby i schorzenia

  Brzydki zapach z kociego pyska to również oznaka chorób lub schorzeń. Jednak towarzyszą temu także inne objawy, w których kot jest osłabiony i zachowuje się nienaturalnie lub też kot się ślini i śmierdzi mu z pyska. Nieprzyjemny zapach z kociej mordki może zwiastować poważną chorobę wątroby lub nerek. Wówczas brzydki zapach jest skutkiem gromadzenia się toksyn we krwi pupila, które są transportowane z krwią do jamy ustnej. Przyczyną nieświeżego, uporczywego kociego oddechu są również inne schorzenia:

  • koci katar,
  • cukrzyca,
  • zapalenie spojówek.

  Jak zlikwidować przykry zapach z pyska kota?

  Głównym winowajcą brzydkiego zapachu u kota jest nieodpowiednia dieta i nagromadzenie się kamienia nazębnego w jamie ustnej. Kot ściera kamień tylko wówczas gdy coś gryzie, dlatego ważne, aby uwzględnić to w diecie mruczka, i nie podawać mu tylko mokrej karmy. Dodatkowo sprawdź skład karmy, którą podajesz swojemu kotu. Zbyt duża ilość składników roślinnych może powodować niestrawność i brzydki zapach z pyszczka.

  Co na oddech dla kota?

  Jeśli zastanawiasz się, co na nieświeży oddech u kota będzie najlepsze, to możesz pozbyć się uporczywego zapachu na kilka sposobów. Najpopularniejszy z nich to chlorofil dla kota. Chlorofil to związek uzyskiwany z roślin, sinic czy alg. Doskonale sprawdza się do usuwania nieświeżego oddechu. Jeśli jednak problem powraca, to koniecznie zgłoś się z pupilem do weterynarza, bo może to oznaczać coś poważniejszego.

  Reklama

  Małemu kotu śmierdzi z pyszczka — co to znaczy?

  Problem nieświeżego zapachu dotyka również małe koty. Jeśli młody kociak dopiero zaczął jeść karmę, to nie powinno oznaczać jeszcze problemów z uzębieniem. W takim przypadku kłopot może wynikać z niewłaściwie dobranej karmy lub rozwijającego się stanu zapalnego w jamie ustnej. Nie należy tego lekceważyć dlatego, jeśli Twój kociak ma brzydki zapach z pyszczka, udaj się do lekarza, aby wykluczyć poważną chorobę.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus