Więcej
  Strona główna Porady Koty i choinka

  Koty i choinka

  0
  Koty i choinka
  <span style="color: #999999;">(na zdjęciu <a style="color: #999999;" href="https://www.instagram.com/kicia.alicia/" target="_blank" rel="noopener">Kicia Alicia</a>, © RDK IDEA)</span>

  Koty i choinka czyli Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem?

  Grudzień to jeden z najbardziej magicznych okresów w roku, kiedy cała rodzina wraz ze zwierzakami spotyka się na czas Świąt Bożego Narodzenia. Wigilijne przygotowania, prezenty i potrawy nadają niepowtarzalnego klimatu. Nie można zapomnieć o choince, która jest koniecznym elementem świątecznego wystroju. W związku z tym nasuwa się pytanie, jak ustroić choinkę, kiedy w domu mieszka kot? Bez wątpienia postawienie drzewka w otoczeniu pupila zwiastuje kłopoty. Wiele opiekunów mruczków w trakcie świąt szuka sposobu, jak zabezpieczyć choinkę przed kotem? Jaką choinkę wybrać oraz jak ją ustroić, kiedy w domu jest kot? Poniżej znajdziesz wskazówki jak uchronić świątecznego „krzaczka” przed mruczkiem.

  Reklama

  Choinka w domu z kotem

  Pojawienie się choinki w domu to najlepszy prezent dla kota, jaki mogłeś mu sprawić na święta. Dekoracyjne drzewko jest traktowane przez zwierzaka jako najlepsza zabawka, drapak, miejsce harców, czy labirynt. Dlatego podczas przygotowań świątecznych warto wcześniej pomyśleć, w jaki sposób zabezpieczyć świąteczne drzewko przed mruczkiem.

  Czytaj więcej pod wideo między innymi o tym jak zabezpieczyć choinkę czy jak odstraszyć kota od miejsca gdzie postawiliśmy choinkę.

  Reklama

  Zabezpiecz choinkę przed kotem

  Podczas zakupu żywej choinki, wybierz taką, której igiełki utrzymają się przez długi czas. W dodatku idealnym wyborem jest świerk pospolity lub jodła kaukaska, których intensywność zapachu będzie unosić się w pomieszczenia, a tym samym odstraszać mruczka. Pamiętaj, aby umieścić drzewko w stojaku, w taki sposób, aby było stabilne. Warto dodać, że obowiązkowo musisz zabezpieczyć pojemnik, w którym znajduje się woda. Roztwór ten posiada dużo nawozów, które mogą być bardzo toksyczne dla kota. W przypadku żywej choinki znajdującą się na dole doniczkę postaraj się owinąć np. materiałem jutowym, aby kot nie rozgrzebał znajdującej się w środku ziemi.

  Wybierz odpowiednie ozdoby dla kota

  Każdy opiekun kota doskonale zna sygnał tłukących się bombek. Bez wątpienia dolna część choinki należy do kota! Dlatego podczas strojenia drzewka zadbaj o ozdoby, zwłaszcza na dolnych partiach, które będą bezpieczna dla pupila. W związku z tym wybierz plastikowe bombki i zrezygnuj z anielskich włosów, które są idealną zabawką dla kotów. Dodatkowo wieszając bombki, postaraj się ciasno je owinąć wokół gałązek, tak aby było ciężko je zrzucić.

  Uważaj na lampki i świecidełka

  Największym niebezpieczeństwem dla pupila są lampki, które migoczą i przykuwają zainteresowanie mruczka. Co w takiej sytuacji zrobić. Po pierwsze możesz w ogóle z nich zrezygnować. Inną opcją jest ustrojenie choinki w lampki w miejscu, gdzie kot nie dosięgnie. Wszystkie przedmioty podłączone do gniazdka stanowią zagrożenie dla zdrowia kota! Jeśli posiadać bardzo ciekawskiego i aktywnego osobnika, który uwielbia „zabawę choinkową”, to zrezygnuj z lampek i innych świecidełek, które zasilane są przez prąd. Obecnie możesz nabyć takie ozdoby na baterię, co może być świetną alternatywą.

  Ustaw choinkę w bezpiecznym miejscu

  Ważne jest, aby ustawić choinkę w bezpiecznym miejscu, do którego kot nie będzie miał dostępu. Jeśli Twoja choinka jest niedużych gabarytów to ustaw ją na wysokim stojaku. Oprócz tego wybierz miejsce z dala od mebli, krzeseł, które mogą być pomocne dla kota, w celu wskoczeniu na stojak z choinką.

  Reklama

  Użyj odstraszacza dla kotów

  Obecnie na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które są przyjazne dla zwierząt, jednak w swoim składzie posiadają aromaty odstraszające koty. Taki spray dostępny jest w internetowych lub stacjonarnych sklepach zoologicznych. Wystarczy spryskać choinkę oraz podłogę w jej pobliżu, a kot będzie trzymał się od niej z daleka.

  Choinka w inny sposób

  Wcale choinka nie musi być w postaci tradycyjnie stojącego drzewka. W internecie można znaleźć masę pomysłów, które są idealne dla kociarzy. Możesz wybrać kartonową choinkę, czy choinkę wykonaną z wiszących bombek przymocowanych na sznureczkach, które następnie są przyklejone do ściany. Pomysłów jest mnóstwo, wystarczy nieco wyobraźni, aby święta z kotem były ciekawe, kreatywne i domowe.

  Kończąc, wielu opiekunów zbyt pochopnie obawia się „tragedii choinkowej” w wykonaniu kota. Zazwyczaj zainteresowanie pupila drzewkiem mija po kilkunastu minutach. Dlatego w pierwszej kolejności warto sprawdzić reakcję kota na ozdoby świąteczne, po czym podejmować kroki zabezpieczenia zwierzaka i choinki.


  (na zdjęciu Kicia Alicia, © RDK IDEA)