Więcej

  Koty i psy

  -

  Czy posiadanie kota i psa to dobry duet? Czy są jakiekolwiek szansa na dogadanie się tych dwóch osobników? Wiele opiekunów pupili zadaje sobie to pytanie. W społeczeństwie głoszony jest stereotyp, że koty i psy nie żyją w zgodzie, a psy stanowią duże zagrożenie dla życia kotów. Ale czy na pewno?

  Jak pies z kotem

  Ogólnie twierdzi się, że przyjaźń pomiędzy kotem i psem jest niemożliwa, ale nie jest to w stu procentach prawda. Wszystko zależy od nas – opiekunów. Ile czasu poświęcimy na szkolenia jednego i drugiego zwierzaka, a zwłaszcza psa, który stanowi większe zagrożenie dla życia kota. Kluczem do posiadania obu zwierząt jest prawidłowa socjalizacja. Najlepszym rozwiązaniem jest nabywanie psa kiedy już mamy kota. Wówczas pies w wieku szczenięcym uczy się obycia z kotem, a kot z psem. Ponadto bez problemu nawet dorosłe psy dogadują się z kotami. Wszystko zależy od opiekuna oraz jego zaangażowania w pracę z psem i kotem.

  Reklama

  Aby przyjaźń pomiędzy zwierzakami kwitła, to musimy wychowywać oraz szkolić głównie naszego psa. Koty są osobnikami bardziej upartymi, dlatego ich socjalizacja może być utrudniona. Koty mają swoje odrębne zdanie i chodzą własnymi ścieżkami. Natomiast pies jest bardziej uległym stworzeniem, który szybko się uczy. Jedynie musimy zastosować odpowiednie techniki, które będą wsparte pozytywnym bodźcem (np. nagroda, pogłaskanie itd.) stosowanym w trakcie pochwały za posłuszeństwo.

  Przyjaźń pomiędzy psem a kotem

  Jeśli tylko poświęcimy czas na socjalizację naszego psa w stosunku do kotów, to przyjaźń pomiędzy nimi będzie ogromna. Jest wiele przypadków, gdzie psy oraz koty świetnie się dogadują, są wspaniałymi kumplami przez kilkanaście lat życia, bez wcześniej wspomnianej socjalizacji.

  Reklama

  Należy być świadomym, że w tej przyjaźni królują koty. To one są panami, które ustalają reguły. Jeśli coś nie będzie po ich myśli, szybko doprowadzą psa do pionu. Informując go, aby trzymał się z daleka, wbijając mu ostre pazury w nos.

  Dlatego też jeśli widzimy, że pies jest zbyt zainteresowany kotem i nie daje mu spokoju, to lepiej psa przywołać i odseparować go od kota. Zapobiegnie to niepotrzebnym podrapaniem pyszczka. W dodatku, w trakcie pierwszego kontaktu musimy mieć zwierzaki na oku. Zwłaszcza gdy mamy dwa dorosłe osobniki, które się nie znają. Na samym początku zwierzaki powinny przebywać ze sobą kilka razy w ciągu dnia, przez dosłownie kilka minut. Następnie z każdym kolejnym dniem możemy zwiększać długość wizyt. Ten sposób pozwoli na bezpieczne zapoznanie się zwierząt.

  Kiedy posiadamy w domu dorosłego psa, który nigdy nie miał styczności z kotem, a naszym marzeniem jest nabycie nowego futrzaka, wówczas musimy być pewni, że nas pies zareaguje pozytywnie na nowego członka rodziny. Zwłaszcza kiedy chcemy wprowadzić do domu małego kociaka. Wtedy koniecznie kilka pierwszych dni powinniśmy spędzić ze zwierzakami i obserwować ich zachowanie. Nigdy nie należy pozostawiać zwierzaków jeśli nie jesteśmy pewni ich zachowania!

  Kończąc, jeśli pragniemy posiadać i kota, i psa to nie ma żadnych przeszkód, aby to uczynić. Kluczem do sukcesu jest poświęcenie czasu na socjalizację, a jej owoce w postaci przyjaźni obu zwierzaków, będą cieszyć oko opiekuna przez lata.

  Reklama
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus