Więcej
  abckota.plPoradyPielęgnacja sierści kota

  Pielęgnacja sierści kota

  -

  Niezależnie od rasy, koty potrzebują regularnej pielęgnacji sierści. Jedne osobniki posiadają dłuższą sierść, a jedne krótszą. Jedne posiadają podszerste, a drugie nie. Niezależnie czy jesteśmy opiekunami kota krótkowłosego jak i długowłosego, to musimy zadbać o regularne wyczesywanie sierści naszego pupila.

  Jak często czesać kota?

  Tak naprawdę wszystko zależy od rasy, długości sierści, jak również od tego czy nasz kot posiadania podszerstka. W przypadku kotów z długim lub półdługim włosem częstotliwość czesania powinna wynosić minimum 3 razy w tygodniu. Osobniki, z krótką sierścią potrzebują pielęgnacji przynajmniej raz na tydzień.

  Reklama

  W dodatku wyczesywanie naszego pupila również zależne jest od pory roku. Przeważnie na wiosnę oraz jesień następuje proces linienia, czyli zmiany okrywy włosowej. W trakcie jesieni koty wymieniają letnią sierść, na zimową, której towarzyszy podszerstek. W dodatku można zauważyć, że koci przyjaciel w tym okresie jest bardziej puszysty. Natomiast w trakcie wiosny i nastania cieplejszych dni, koty pozbywają się okrywy włosowej w celu wymiany na letnią sierść, która jest mniej gęstsza i nie zawiera podszerstka.

  W trakcie tych dwóch okresów, kiedy nasilenie wymiany okrywy włosa jest zwiększone, powinniśmy poświęcić większą ilość czasu na wyczesywanie sierści. Dzięki częstej pielęgnacji pupila możemy zapobiec kołtunieniu się sierści. Wyczesywanie kołtunów to nieprzyjemny zabieg dla kota. Często podczas czynności wyczesywania, wyrywamy zdrowe włosy, jak również podrażniamy sierść kota. W dodatku, kiedy sierść jest tak zakołtuniona, że nie jesteśmy w stanie jej wyczesać, ostatnim zabiegiem będzie wycięcie kołtuna. Niestety zabieg ten sprawia, że nasz kot traci na urodzie.

  Reklama

  Co więcej, koty są czyścioszkami, regularnie pielęgnują swoją sierść, nawet kilka razy w ciągu dnia. W trakcie linienia częstotliwość wylizywania sierści zwiększa się, a tym samym istnieje duże ryzyko zakłaczenia układu pokarmowego kota. Dzieje się tak, ponieważ kot poprzez częste wylizywanie sierści swoim szorstkim językiem, regularnie zbiera martwe włosy, które następnie połyka.

  Kąpiel kota

  Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpiel kota. Warto pamiętać, że podczas kąpieli kota należy dobrać odpowiedni szampon dla danego rodzaju włosa. W dodatku w trakcie kąpieli kota warto wyłożyć na spód wanny ręcznik lub specjalną matę, która zapobiegnie ślizganiu się łapek zwierzaka. W trakcie kąpieli należy, myć kota w ciepłej wodzie, o temperaturze ciała, tak aby nie była ona zbyt gorąca oraz zbyt zimna. Warto przed kąpielą wyposażyć się w specjalne odżywki do sierści pupila, które wpłyną na polepszenie struktury włosa oraz jego odżywienie. Zawsze należy pamiętać, że należy wybierać tylko takie środki myjące, które będą przeznaczone dla kotów, z odpowiednim dobranym pH. Więcej o konieczności kąpania kotów możecie przeczytać w artykule Czy można kąpać kota.

  Jakich szczotek używać do kota

  W trakcie wyboru szczotek dla kota należy kierować się rodzajem sierści naszego pupila. Do najczęściej stosowanych szczotek możemy zaliczyć:

  • pudlówkę,
  • grzebień z gęsto rozmieszczonymi ząbkami,
  • grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami,
  • specjalistyczne rękawice wyczesujące,
  • gumowa szczotka,
  • furminator

  Pudlówka to zazwyczaj szczotka z plastikowymi lub metalowymi ząbkami, które są rozmieszczone na płaszczyźnie szczotki, która jest wyścielona poduszką. To najczęściej stosowany przyrząd do wyczesywania sierści u kota. Najczęściej posiada metalowe ząbki, które są na tyle elastyczne, że nie podrażniają ciała zwierzaka, jak również nie wpływają na pogorszenie jakości włosia (np. złamania). Ten tym szczotki, dokładnie wyczesuje każdy włos i sięga aż do podszerstka. Jednak ciężko wyczesuje się nim skołtunione włosy. Kolejny przyrząd to grzebień z gęsto rozmieszczonymi ząbkami, który idealnie sprawdzi się dla kotów długo- i półdługowłosych. Świetnie wyczesuje podszerstek oraz usuwa martwe włosy zwłaszcza w trakcie linienia.

  Reklama

  Grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami preferowany jest dla kotów długowłosych, idealnie rozczesuje sierść, oraz pozbywa się niewielkich kołtunów. Warto wybierać tylko grzebienie, które nie elektryzują kociej sierści.

  Kolejnym z wymienionych są specjalne rękawice, które służą do wyczesywania, jak również głaskania kota. Są one skonstruowane w ten sposób, że z jednej strony są wyposażone w gumowe wypustki, a z drugiej strony są pokryte welurom.

  Gumowa szczotka idealnie sprawdzi się dla kotów krótkowłosych. Jest ona bardzo delikatna i pozwala na usunięcie martwego włosa z ciała. Natomiast furminator to specjalistyczny przyrząd do usuwania podszerstka. Jest on skonstruowany z plastikowej rączki oraz gęsto rozmieszczonych, stalowych ząbków, które pozwalają na dokładne usunięcie martwego włosia. Można znaleźć różne wersje furminatorów oraz dobrać odpowiedni do rodzaju, oraz długości sierści.

  Suplementy na kocią sierść

  Warto również zadbać o koci włos od wewnątrz, czyli podając odpowiednie suplementy, które wpływają na jakość oraz strukturę włosów.

  Do produktów, które mają pozytywny wpływ na jakość sierści kota, zaliczamy:

  • Drożdże browarnicze,
  • Algi,
  • Olej z łososia.

  O pozytywnym wpływie powyższych suplementów możecie przeczytać już niebawem w kolejnych artykułach poświęconych kociej diecie BARF.

  (zdjęcie: Karin Laurila)

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus