Więcej
  abckota.plPoradyPodróże samochodem z kotem

  Podróże samochodem z kotem

  -

  Kiedy mamy kota warto od małego kociaka uczyć go podróżować samochodem. Jeżdżąc z nim na krótkie przejażdżki, przyzwyczajamy go do otoczenia, zmiany miejsca, oraz jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej. W jaki sposób podróżować z kotem? Na co zwrócić uwagę podczas podróży? Jak się przygotować do wycieczki? Jeśli szukać odpowiedzi na powyższe pytania, to serdecznie zapraszam do przeczytania dzisiejszego artykułu.

  Po co uczyć kota podróżować?

  Podróże z kotem, jak również z innym zwierzakiem, powinny być przyjemne i bez zbędnego stresu dla zwierzaka, jak również dla jego opiekuna. Nauka podróżowania z kotem ma na celu naukę przystosowania się do nowego otoczenia. W przypadku podróży należy wziąć pod uwagę, że koty są zupełnie innymi zwierzakami niż psy, a tym samym proces nauki może być dłuższy. W dodatku kot obyty z samochodem i podróżą, lepiej znosi krytyczne sytuacje np. szybki transport do weterynarza. Dlatego też naukę podróżowania rozpocznijmy jak najwcześniej.

  Reklama

  Jak podróżować z kotem?

  Do pierwszych czynności należy zakup odpowiedniej kennel klatki, czyli transportera. Jeszcze w domu uczymy kociaka, aby swobodnie wchodził do wspomnianego transportera, dodatkowo stosując pozytywne wzmocnienie (czyli pochwałę w postaci pogłaskania albo smakołyków). Kiedy pokażemy naszemu pupilowi, że transporter jest przedmiotem bezpiecznym, którego nie należy się bać, to następnym krokiem jest transport kociaka do samochodu. Z początku wystarczy umiejscowić klatkę na siedzeniu i być z kotem dosłownie przez 5 minut. Równocześnie musimy pamiętać o ciągłym nagradzaniu czworonożnego przyjaciela. Po wspomnianym czasie należy wrócić z kotem do domu i dać mu kilka smakołyków, tak aby zwierzak kojarzył sytuację z przyjemnością. Czynność powtarzamy co dwa dni lub codziennie, wydłużając czas trwania. Jeśli nasz kot będzie się czuł w pełni swobodnie, możemy wybrać się z nim na pierwszą, krótką przejażdżkę. W procesie nauki ważne jest, aby pokazywać kotu, że podróżowanie należy do przyjemnych czynności.

  Niezbędne czynności podczas podróży z kotem

  Aby podróż z kotem była przyjemna i nie powodowała sytuacji stresujących, to opiekun musi zadbać o pewne aspekty. Mianowicie podczas wycieczki z kotem nie można zapomnieć o:

  Reklama
  • odpowiednim transporterze, który będzie służyć jako bezpieczna przestrzeń,
  • nigdy nie podróżuj z kotem bez transportera,
  • środek transportera powinien być wyścielony kocem,
  • zapewnij kotu ciągły dostępu do wody,
  • w trakcie upałów należy podróżować z kotem w samochodzie z klimatyzacją,
  • wyłącz radio, aby nie stresować pupila.

  Kończąc, w większości przypadków, podróżowanie z kotem powoduje dużo stresu dla czworonożnego przyjaciela. Rozwiązaniem tego problemu jest wczesna nauka, jeszcze w czasie podrostka. Zawsze należy być świadomym, że w może wystąpić nagła potrzeba szybkiego transportu kota. Dlatego też zadbaj o to, aby przyzwyczaić mruczka do samochodu jak najszybciej.

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus