Więcej
  abckota.plPoradySocjalizacja psa z kotem

  Socjalizacja psa z kotem

  -

  Nie bez przyczyny powstało przysłowie „jak pies z kotem”. Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest życie kota i psa pod jednym dachem? Otóż wbrew powszechnej opinii kot i pies w jednym miejscu potrafią być najlepszymi przyjaciółmi. Jeśli planujesz mieć w domu te dwa zwierzaki, to zobacz, jak powinna prawidłowo przebiegać ich socjalizacja!

  Czy pies i kot mogą żyć razem?

  Pies i kot mogą żyć razem w jednym domu czy mieszkaniu, jedynie w przypadku gdy zostaną odpowiednio do tego przygotowane. Z natury kot nie jest ufnym zwierzęciem, dlatego potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia, zwierząt i ludzi. W przeciwieństwie do psa, koty nie lubią pościgów, dlatego rzadko bawią się w szalone pogonie. Natomiast psy instynktownie gonią swoje ofiary, dlatego często zdarza im się pędzić za kotami. Musisz jednak wiedzieć, że nawet gdy uda im się dogonić kota lub ten nie ma gdzie uciec, to pies nie zrobi mu krzywdy. Najprawdopodobniej tylko go obwącha i odejdzie.

  Reklama

  Etapy socjalizacji psa z kotem

  O wiele łatwiej będzie przyzwyczaić do siebie zwierzęta, jeśli postanowimy kupić lub zaadoptować oba w młodym wieku. Wtedy instynkty nie są jeszcze rozwinięte, dlatego zwierzęta łatwo się do siebie przekonują. Właściciele kotów również są w lepszej sytuacji, jeśli chcą do swojego domu zaprosić psa. Kot łatwiej przyzwyczai się do obcego osobnika, jeśli będzie na swoim terenie. Jednak co w przypadku, gdy to do psa musi przyzwyczaić się kot? Wtedy najlepiej jak zastosujesz się do prawidłowej socjalizacji zwierząt. 

  Pobyt w osobnych pomieszczeniach

  Pierwszy etap to oswajanie zwierząt z obcym zapachem. W pierwszych dniach pobytu kota w domu wystarczy, jak zwierzęta pozostaną w oddzielnych pokojach. Ty natomiast możesz przemieszczać się pomiędzy pokojami kota i psa. Przenoszony przez Ciebie zapach zwierząt pozwoli im do siebie przywyknąć. 

  Reklama

  Pierwszy kontakt

  Po pierwszym etapie socjalizacji, kota warto umieścić w transporterze, w którym będzie czuł się bezpiecznie, a pies nie wyrządzi mu krzywdy. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać zwierząt samych, gdyż pies może zostać podrapany przez kota podczas wąchania transportera.

  Po takim oswojeniu, jeśli zwierzęta nie reagują na siebie agresywnie, możesz przejść do pierwszego kontaktu bezpośredniego. Psa możesz trzymać na smyczy lub luzem, jednak jedynie wtedy, gdy masz pewność, że w razie konfrontacji rozdzielisz osobniki.  

  Obserwacja

  Bacznie obserwuj zachowanie zwierząt, jeśli pies obwąchuje kota, a ten nie próbuje przed nim uciekać i nie staje się nerwowy to bardzo dobry znak. Ważne jest nagradzanie pupili za poprawne zachowanie, to pozwoli im skojarzyć odpowiednie zachowanie z przyjemnym smakołykiem. 

  Nigdy nie karć zwierząt, jeśli coś pójdzie nie tak, to może utrwalić się w ich pamięci i już zawsze będą się sobie źle kojarzyć.

  Reklama

  Co robić jak pies atakuje kota w domu?

  Kiedy po jakimś czasie pies atakuje kota w domu, to znaczy, że musiało się coś zmienić w zachowaniu lub życiu jednego z pupili. Najczęściej to sygnał, że:

  • zmienił się zapach jednego ze zwierząt,
  • zwierzęta konkurują ze sobą o pożywienie lub zasoby,
  • jeden z pupili się starzeje i pogorszył mu się wzrok lub węch,
  • pupil jest chory.

  W takiej sytuacji zaczerpnij opinii weterynarza, aby wykluczyć ewentualne schorzenia i choroby. Jeśli po jakimś czasie zwierzęta będą dalej ze sobą konkurować to warto przemyśleć izolację dla ich dobra.

  Prawidłowa relacja kota z psem

  Odpowiednio przeprowadzona socjalizacja doprowadza do ogólnej akceptacji, a nawet przyjaźni między zwierzakami. Kot i pies mogą tak sobie ufać, że potrafią spać na jednym legowisku lub podjadać sobie jedzenie z misek podczas wspólnych posiłków. 

  Co więcej, możesz zauważyć, że kot nie ucieka przed psem, nawet jeśli ten biega tuż koło niego. Jeśli zależy Ci na poprawnej relacji Twoich pupili, to koniecznie przeprowadź socjalizację zwierząt, tym bardziej, kiedy pod Twój dach wprowadza się kot.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus