Więcej
  abckota.plPoradySpacer z kotem na smyczy

  Spacer z kotem na smyczy

  -

  Coraz częściej możesz spotkać koty, które wychodzą na smyczy i spacerujące po parkach lub łąkach. Stało się to już dość popularne, ze względu na możliwości i umiejętność oswajania kota ze sprzętem spacerowym. Jeśli masz kota i zastanawiasz się, czy warto wyprowadzać go na spacer to, sprawdź koniecznie, na co musisz zwrócić uwagę i jak przygotować się do kocich wypraw!

  Kot wychodzący czy spacery na smyczy?

  Zanim zdecydujesz się na kota, warto przemyśleć jaką formę wyprowadzania wybrać. Możesz pozwolić kotu wychodzić samodzielnie lub nauczyć go wyprowadzania na smyczy. Pierwsze rozwiązanie jest na pewno wygodniejsze, bo nie angażuje Cię do codziennych wycieczek, ale niesie za sobą wiele zagrożeń. Kot wychodzący samodzielnie jest narażony na:

  Reklama
  • ataki psów i innych zwierząt,
  • zatrucie trutkami i pestycydami,
  • pasożyty w tym kleszcze, pchły itp.,
  • potrącenie przez samochód,
  • zakażenie wirusem FIV (odpowiednik HIV) i FeLV (odpowiednik białaczki),

  Biorąc pod uwagę wymienione zagrożenia, warto zastanowić się, czy warto zezwalać kotu na swobodne spacery. Jeśli zależy Ci na bezpiecznym spacerowaniu z mruczkiem, to lepszym rozwiązaniem będą kontrolowane spacery na smyczy.

  Jak zacząć spacerować z kotem na smyczy?

  Kiedy zdecydujesz się na wyprowadzanie swojego kociego pupila na smyczy, warto zacząć pracę od wieku młodzieńczego. Najlepszym okresem rozpoczęcia nauki chodzenia na smyczy jest wiek kotka między 3 a 6 miesięcy. Oczywiście dorosłe koty, również uczą się spacerowania na smyczy, jednak jest to dłuższy proces.

  Reklama

  Aby, nauczyć kota wychodzenia na smyczy należy:

  1. Oswoić kota z szelkami można je zakładać przed podaniem posiłku lub zabawą, wtedy kot będzie miał przyjemne skojarzenia.
  2. Podpiąć smycz i rozpocząć krótką wędrówkę po mieszkaniu, po tym, jak kot przywykł do noszenia szelek.
  3. Powtarzać sesje spacerowe po mieszkaniu codziennie, w krótkich odstępach czasu.
  4. Wyjść z kotem na zewnątrz, kiedy kociak wie jak zachowywać się na smyczy.
  5. Na początku krótko spacerować i wydłużać dystanse z biegiem czasu.

  Podczas pierwszych spacerów możesz zaobserwować zachowanie kota. Jeśli mimo kilku wyjść kot dalej czuje się niepewnie, kuli się lub panikuje. Warto zastanowić się, czy kot na pewno potrzebuje wyjścia? Niektóre koty wolą pozostać w domu na ciepłej kanapie, niż wychodzić na zewnątrz. Dlatego, jeśli Twój kot źle czuje się podczas spacerów, to nie obciążaj jego psychiki i lepiej pozostaw mruczka w zaciszu domowym.

  Wizyta u weterynarza przed pierwszym spacerem

  Pamiętaj, że każda kocia wycieczka na zewnątrz liczy się z zagrożeniami, jakie niosą różne pasożyty i wirusy. Dlatego przed pierwszą wspólną wycieczką zadbaj o to, aby mruczek został zaszczepiony i odrobaczony. Jest to ważne, ponieważ na spacerze Twój pupil będzie miał kontakt z innymi zwierzętami lub pasożytami, które mogą zagrozić jego zdrowiu. Zakup też preparaty lub obroże przeciwkleszczowe i przeciwpchelne. Oraz zadbaj o regularne odrobaczanie.

  Czy kot na smyczy w ogrodzie to dobre rozwiązanie?

  Często ludzie zastanawiają się, czy kot na smyczy to wstyd? Przez to szukają innych rozwiązań wyprowadzania kota. Jednak jest to bardzo popularny sposób w dzisiejszych czasach i już nikt nie dziwi się na widok kota na smyczy. Jeśli jednak nie chcesz wyprowadzać swojego mruczka, to lepiej pozostawić go w domu lub jeśli masz ogród, możesz tam spacerować z kotem. To zapewni mu lepszy rozwój zmysłów i zdrowie psychiczne.

  Reklama

  Jaki sprzęt na spacer z kotem wybrać?

  Decydując się na spacer z kotem na smyczy, zwróć uwagę na odpowiedni sprzęt. Mocne szelki najlepiej typu gurard, czyli z podwójną obręczą (szyjną i piersiową), pozwolą na swobodne i bezpieczne wyprowadzanie kota. Smycz powinna być lekka i odpowiednio długa. Lepiej zrezygnować ze smyczy automatycznych.

  Jak dbać o komfort i bezpieczeństwo kota na spacerze?

  Wybierając się na pierwszy koci spacer, pamiętaj, że kot może czuć się nieswojo. Pierwszy spacer powinien być krótki i w przyjaznym otoczeniu. Koty na spacerach nie chodzą tam, gdzie chce właściciel. Raczej wybierają własne punkty zainteresowania i tam wolą podążać. Zadbaj o solidny sprzęt, tak aby kot nie zerwał się ze smyczy. Unikaj miejsc hałaśliwych i o dużym natężeniu ruchu, ponieważ możesz narazić się na panikę i ucieczkę kota.

  Czy powinno się wyprowadzać kota zimą?

  Okres zimowy to nie najlepszy czas na spacerowanie z mruczkiem. Należy wziąć pod uwagę, że w tym okresie zazwyczaj temperatury spadają poniżej zera i koty przebywające w domu mogą odczuwać dyskomfort. Do tego musisz pamiętać, że śnieg i błoto towarzyszące zimowej porze nie sprzyja kocim spacerom. Jeśli kot zmoknie lub ubrudzi się, konieczne będzie mycie kota.

  Rasy kotów — które koty najczęściej wychodzą na smyczy?

  Koty na smyczy możesz najczęściej spotkać w mieście. Dzieje się tak, ponieważ osoby mieszkające w małych mieszkaniach chcą urozmaicić życie swoich pupili. W większości przypadków możesz spotkać koty rasowe na smyczy, gdyż właściciele dbają o ich bezpieczeństwo i nie pozwalają wychodzić im na swobodne, samotne spacery.

  Kot Brytyjski na smyczy to prawie codzienność w miejskich parkach. Jest to jedna z najpopularniejszych ras, dlatego, jeśli kiedyś zobaczysz mruczka na smyczy, to prawdopodobnie będzie to Brytyjczyk. Kolejny popularny spacerujący kot na smyczy to Ragdoll. Jest to rasa bardzo przyjazna i odważna. Lubią nowe wyzwania i nie boją się otoczenia, dlatego stosunkowo łatwo je przyzwyczaić do spacerowania.

   

   

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus