Więcej
  abckota.plPoradyWychowanie małego kociaka

  Wychowanie małego kociaka

  -

  Kiedy nasz dom powiększy się o nowego czteronożnego członka rodziny, czyli kota, warto od samego początku zadbać o poprawne jego wychowanie. Jeśli poświęcimy czas na naukę naszego małego przyjaciela, wówczas obejdziemy się od niechcianych i negatywnych zachowań od strony naszego zwierzaka. W dodatku poświęcając czas na naukę, socjalizujemy go oraz nawiązujemy głęboką więź z naszym kotem.

  Pierwsze dni kota w domu

  Jeszcze przed przywiezieniem małego kociaka do domu, warto zadbać o pewne rzeczy, które ułatwią zaadaptowanie się naszego nowego przyjaciela w domu. W pierwszej kolejności zadbajmy o to, aby kotek miał swoją własną kuwetę z odpowiednim żwirkiem, więcej odnośnie nauki korzystania z kuwety przeczytacie w artykule „Jak nauczyć kota korzystać z kuwety”. Kolejną ważną rzeczą jest przygotowanie lub zakup karmy, którą mały osobnik będzie dobrze przyswajał. Dlatego też warto wcześniej uzgodnić z hodowcą – jeśli kupujemy kota rasowego – w jaki sposób karmi swoje koty, oraz jaką karmę, czy posiłki im podaje. Jeśli nie mamy możliwości zaczerpnięcia informacji od doświadczonej osoby, to warto przeczytać o karmie suchej z jednych z naszych artykułów. Kolejną rzeczą będzie zakup kocyka, który zabierzemy razem ze sobą podczas odbioru kota. Warto położyć, chociaż na chwilę, kocyk w miejscu wśród rodzeństwa malucha, tak aby ich zapach osiadł na materiale koca.

  Reklama

  Wszystkie powyższe rzeczy bardzo ułatwią socjalizację małego kota przez pierwsze dni pobytu w nowym domu. Dzięki zastosowaniu tej samej karmy, oraz wyścielenie miejsca wspomnianym kocem nowe otoczenie będzie się pozytywnie kojarzyło maluchowi.

  Wychowanie kociaka

  Na wstępie warto wspomnieć, że wychowanie kotów jest nieco trudniejsze niż psów. Koty mogą wydawać się zwierzakami, które mają swoje zasady. Jednak jeśli dobrze podejdziemy do wychowania naszego mruczka, to jego wychowanie może być przyjemne i skuteczne. Trzeba pamiętać o pozytywnym wzmocnieniu, czyli pochwale. Pochwała może być w formie smakołyka, zabawki, głaskania, inaczej mówiąc wszystko to, co uwielbia nasz kot.

  Reklama

  Ważną zasadą w procesie wychowania kociaka jest niekarcenie! Jeśli kociak zrobi coś źle, np. wysiusia się na dywan, czy przyłapiemy go na drapaniu mebli, wówczas skierujmy jego uwagę na zabawki, ale pod żadnym pozorem nie stosujmy negatywnych technik, które zrażą kota do kontaktu z człowiekiem. Niestety koty nie rozumieją przekazu kar i ich stosowanie jest bezsensowne. Należy szukać dróg alternatywnych, np.  w przypadku drapania mebli zastosować środek, którego zapach będzie zniechęcał kota, a jednocześnie nie zaszkodzi jego zdrowiu.

  Jaka jest alternatywa dla kary? Możemy wykorzystać różnego rodzaju odgłosy od psssik, krzyyt, sio itp. To w lepszy sposób zniechęci kota do negatywnych poczynań lub wyrządzania szkód. Warto pamiętać, że koty nie wiedzą, co to jest kara, jakie czynności są dobre, a jakie złe. Koty to zwierzęta, które kierują się instynktem i dlatego jeśli np. kocurek obsika mebel, to nie oznacza, że chce zrobić nam na złość, ale jest to zachowanie kierowane instynktem, czyli zaznaczanie swojego terenu.

  Kiedy posiadamy małego kociaka,  należy pamiętać o zapewnieniu ciągłego kontaktu z człowiekiem, a wraz ze wzrostem przyzwyczajać go do większej ilości osób. Ważne jest, aby kotek miał do czynienia z różnymi bodźcami i się ich nie bał. Należy zawsze pamiętać, że każdy kontakt z obcą osobą musi być przyjemny dla kota. Nigdy nie przymuszaj zwierzaka do kontaktu, takie zachowanie jedynie go zrazi.

   

  Reklama

  Kończąc, warto pamiętać, że w trakcie wychowania naszego małego przyjaciela stosujmy pozytywne wzmocnienie, czyli system nagród i pochwał, które będą pokazywać naszemu kociakowi, że dobrze się zachowuje. Pamiętaj również, że zważywszy na fakt, że koty to zwierzęta instynktowne, to stosowanie kar mija się z celem.

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus