Więcej

  Chausie

  -

  Koty chausie są połączeniem kota domowego z dzikim kotem błotnym. Chausie to niezwykle inteligentne zwierzęta, w dodatku są bardzo aktywne. Muszą zwiedzić każdy zakamarek w domu, wejść do każdej szafki, są bardzo ciekawskimi osobnikami. W dodatku mocno przywiązują się do swoich właścicieli i darzą ich niespotykaną miłością.

  Historia

  Historia istnienia chausie sięga starożytnego Egiptu. Kiedy to koty błotne żyjące  na terenach Egiptu przyciągnęły zainteresowanie tamtejszej ludności. Wyróżniały się swoją zwinnością, inteligencją, oraz naturalnymi umiejętnościami łowieckim. Poza tym były bardzo łagodne, więc udomowienie tych osobników nie było trudne. Co ciekawe, koty tej rasy można było znaleźć w grobowcach faraonów. Były mumifikowane razem ze swoimi właścicielami.

  Reklama

  Pierwsze próby hodowli chausie, czyli mieszanki kota błotnego z kotem domowym sięgają lat 60 i 70 XX wieku. Oficjalnie rasa została uznana przez organizację TICA w 1995 roku, a od roku 2010 koty tej rasy możemy spotkać na wystawach organizowanych przez wspomnianą organizację.

  Charakterystyka rasy

  Chausie są osobnikami o średniej wielkości, zaliczane są do kotów krótkowłosych. Żyją około 12-18 lat, od czasu do czasu zdarzają się osobniki, które żyją nawet powyżej 20 lat.

  Reklama

  Głowa kotów rasy chausie jest w formie zmodyfikowanego klina, posiada długie i kanciaste pości policzkowe. W dodatku głowę wyróżnia długa kufa, która nadaje charakterystycznego wyrazu twarzy. Pyszczek świetnie balansuje z wyraźnymi kośćmi policzkowymi. Oczy są średnie wielkości, które posiadają ciekawy kształt – nieco owalny, a jednocześnie skośny przy krawędziach od strony uszu. Oczy są pięknie podkreślone czarną otoczką.

  Uszy są długie i dużej wielkości, szerokie u nasady i zwężające się ku końcom, tworząc nieco szpiczaste końcówki. Nos jest średniej wielkości. Jest nieco szerszy pomiędzy oczami.

  Cała sylwetka kota rasy chausie jest długa, szczupła. W ruchu jest zwinna i giętka. Klatka piersiowa powinna być głęboka. Całej budowie ciała towarzyszą długie nogi, których kościec jest średniej grubości. Sylwetka powinna być elegancka, zwinna i szczupła. Koty tej rasy niekorzystnie wyglądają z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

  Sierść kotów chausie jest w większości przypadków krótka. Czasami można spotkać przedstawicieli tej rasy o średniej długości sierści. Poza sierścią osobniki posiadają podszerstek, który chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ten rodzaj sierści jest nieco sprężysty, a zarazem miękki i gęsty.

  Reklama

  Koty rasy chausie można spotkać w trzech odmianach kolorystycznych: czarnej, czyli Solid Black, brązowej – Brown Tocked Tabby, oraz srebrnej – Black Grizzled Ticked Tabby.

  Charakter

  Przedstawiciele tej rasy są niezwykle inteligentnymi zwierzakami. Chausie wyróżnia się mocnym przywiązaniem do opiekuna. Poza tym są to koty bardzo ciekawe i aktywne, które ciągle szukają nowych kryjówek oraz okazji do zabawy. Chęci do ciągłych zabaw są powiązane z ich dziką naturą, którą odziedziczyły po przodkach od strony kota błotnego.

  Pielęgnacja

  Koty chausie nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Zważywszy na fakt, że ich sierść jest, w większości osobników, krótkiej długości, ich pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy poświęcić czas raz lub dwa razy w tygodniu, aby wyczesać martwą sierść. Poza tym warto zadbać o regularną pielęgnację ich pazurów.

  Przedział cenowy

  Przedział cenowy jest bardzo zróżnicowany. Zważywszy na fakt, że koty tej rasy są rzadko spotykane w Polsce, to ich cena jest znacznie wyższa. Osobniki rodowodowe można zakupić od 4000 do nawet 15000 zł.

  (zdjęcie: Lance Klausner)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus