Więcej

  Devon Rex

  -

  Devon Rex to koty o bardzo ciekawym wyglądzie, przypominającym nieco sfinksa i kota orientalnego. Posiadają bardzo krótką, charakterystyczne pofalowaną sierść. Wspomniana rasa to bardzo ciekawe i towarzyskie osobniki, które świetnie odnajdują się w towarzystwie innych kotów oraz dzieci.

  Historia rasy Devon Rex

  Pierwszy osobnik rasy Devon Rex pojawił się w 1960 roku w Anglii, w miejscowości Buckfastleigh w hrabstwie Devon. Historia tej rasy rozpoczęła się w niedziałającej kopalni cynku, gdzie miłośniczka kotów Beryl Cox, zauważyła po raz pierwszy dziwną kotkę z pofalowaną sierścią. Po pewnym czasie kotka urodziła miot kociąt, w którym urodziło się kilka osobników o pofalowanej sierści. W dodatku w miocie był kocurek o bardzo ciekawej sierści w kolorze dymnym, nazwano go Kirlee. Kirlee wyrósł na bardzo interesującego przedstawiciela. Właścicielka podjęła decyzję o kryciu wspomnianego samca z jego własną kędzierzawą córką – na zasadzie inbredu. Od tego momentu rozpoczęła się hodowla rasy Devon Rex. W następnych pokoleniach osobniki wspomnianej rasy krzyżowano z m.in. kotami burmańskimi oraz brytyjskimi. Miało to na celu rozszerzenie puli genowej rasy.

  Reklama

  Devon Rex można było oglądać od 1965 roku po raz pierwszy na wystawach organizowanych w Anglii. Rasa została uznana od 1967 roku przez organizację felinologiczną GCCF.

  Charakterystyka rasy Devon Rex

  Devon Rex to kot o bardzo szczupłej sylwetce oraz średniego rozmiaru. Głowa kota wspomnianej rasy tworzy charakterystyczny krótki klin. Czoło u tych kotów jest dosyć płaskie i charakterystyczne. Sprawia wrażenie lekko wygięte, a jednocześnie tworzy płaską powierzchnię. Nos u tej rasy jest bardzo krótki, o zaokrąglonym kształcie. Pyszczek jest niewielki i skrócony. Nadaje on charakterystycznego wyglądu całej głowie.

  Reklama

  Uszy u kotów Devon Rex są dużej wielkości, bardzo szerokie u nasady i stopniowo zwężające się ku końcom. Uszy pokryte są delikatnym, miękkim futerkiem. W dodatku uszy są bardzo nisko ustawione na głowie.

  Charakterystyczny wyraz twarzy nadają również oczy, które są bardzo duże i przykuwają uwagę. W kształcie są owalne oraz bardzo dobrze rozstawione. Oczy powinny być jasne, jak również spójne z kolorem sierści.

  Wspomniana rasa ma bardzo długą szyję, która nadaje im szlacheckiego wyglądu. Całe ciało jest raczej średniej wielkości nieco wydłużone. Powinno być dobrze umięśnione, a zarazem smukłe i eleganckie. Ciału powinny towarzyszyć długie, smukłe nogi, które podczas ruchu nadają wdzięk całej sylwetce kota Devon Rex. Łapki są niewielkiego rozmiaru o owalnym kształcie.

  Talia u kotów Devon Rex jest smukła, długa, jak również bardzo dobrze wyrzeźbiona. Ciało powinno być pokryte charakterystyczną sierścią o jedwabistym, miękkim dotyku. Sierść jest bardzo krótka oraz pofalowana. Koty Devon Rex można spotkać w wielu wariantach kolorystycznych, nawet tych białych.

  Reklama

  Charakter

  Devon Rex to kot bardzo ciekawski świata, lubi towarzyszyć w codziennych czynnościach. Świetnie odnajduje się z innymi osobnikami tego samego gatunku, jak również z psami. Co więcej, świetnie sprawdza się jako kot rodzinny, zwłaszcza dla dzieci. Jego charakter przypomina nieco charakter psa. Jest to bardzo przyjazny, kochający towarzysz w codziennym życiu człowieka. Nie przepada za samotnością.

  Pielęgnacja kota

  Koty wspomnianej rasy nie potrzebują częstej pielęgnacji sierści. Ze względu na to, że posiadają bardzo krótki włos, nie potrzebują częstego wyczesywania. Wystarczy raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie wyczesać ich ciałko miękkim zgrzebłem.

   

  Cena Devon Rexa

  Cena kotów  Devon Rex rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Wspomniana cena odnosi się raczej do kotów, które są przeznaczone jako towarzysz i członek rodziny. Za kota do hodowli lub na wystawy trzeba przeznaczyć kwotę około 5000 zł. Za doskonałe osobniki kwota jest jeszcze większa i może sięgać 10000 zł.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus