Więcej
  abckota.plRasy kotówEgipski mau – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Egipski mau – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Egipski mau to kot wyhodowany w latach 50 w Egipcie. Zaliczany jest do jednych z nielicznych ras kotów, które są naturalnie cętkowane. Jest to osobnik o średniej budowie ciała, która porośnięta jest krótką sierścią.

  Kot egipski mau — historia rasy

  Pełna historia rasy nie została jeszcze dokładnie poznana. Przypuszcza się, że pierwsi przedstawiciele pojawili się w Egipcie w latach 50. Koty te wywodzą się z krzyżówki kota amerykańskiego krótkowłosego, kota abisyńskiego, oraz kota syjamskiego. Podczas prac hodowlanych istotnym celem było stworzenie osobnika, który miał przypominać kota ze starożytnych, egipskich malowideł. Egipski mau został uznany w latach 70 XX w. Organizacją, która nadała standard rasie było CFA.

  Reklama

  Jak wygląd egipski mau?

  Osobnik tej rasy zazwyczaj jest średniej wielkości. Powinien posiadać dobrze umięśnione i zbudowane ciało. Głowa egipskiego mau jest w postaci nieznacznie zaokrąglonego klina, o średniej wielkości. Nos jest proporcjonalny do rozmiaru głowy, nie powinien być zbyt długi, ani zbyt krótki. Na czubku głowy znajdują się uszy o średniej wielkości. Są one szerokie u podstawy, a z wyrazu powinny być skierowane do przodu. Co więcej, ucho wewnętrzne powinno być mało owłosione, z widoczną, różową skórą. Uszy są szeroko od siebie rozstawione.

  Oczy egipskiego mau są duże o migdałowatym kształcie. Powinny być one nieznacznie nachylone w kierunku uszów. Najczęściej oczy występują w kolorze jasnozielonym lub innych odcieniach zielonego.

  Reklama

  Całe ciało jest średniej długości, które obserwowane z boku dobrze się prezentuje. Cała sylwetka jest dobrze zbudowana, nie jest zbyt masywna, a tym samym powinna być elegancka i pełna wdzięku. Całe ciało oparte jest na zgrabnych kończynach, które są proporcjonalne do reszty ciała. Warto dodać, że tylne nogi są nieznacznie dłuższe niż kończyny przednie. Na końcach znajdują się zgrabne i małe łapy.

  Ogon jest średniej wielkości, szeroki u nasady i zwężający się ku końcowi w postaci stożka.

  Sierść u egipskiego mau jest krótkiej długości. Włos jest lśniący i jedwabisty w dotyku. Najczęściej przedstawiciele tej rasy występują w kolorze srebrnym lub brązowym, którym towarzyszą charakterystyczne cętki.

  Jaki charakter ma egipski mau?

  Każdy przedstawiciel tej rasy jest bardzo żywiołowym stworzeniem. Koty te potrzebują codziennej dawki aktywności fizycznej. Są one ciekawe świata i lubią się bawić. Co więcej, chcą być w centrum uwagi i uwielbiają kontakt z człowiekiem. Warto dodać, że przywiązują się do swojego opiekuna, ale do obcych okazują rezerwę i nieufność. Niestety nie nadają się jako koty do towarzystwa innych zwierząt, ze względu na agresywne zachowanie do osobników tego samego gatunku.

  Reklama

  Pielęgnacja

  Pielęgnacja egipskiego mau nie jest skomplikowana. Koty te posiadają krótką i jedwabistą sierść, która dobrze się wyczesuje. Dlatego wystarczy poświęcić czas raz w tygodniu, w celu dokładnego rozczesania sierści oraz usunięcia martwego włosa.

  Ile kosztuje kot egipski mau?

  Średnia cena za małego kociaka oscyluje w granicach od 2500 do 5000 zł. Oczywiście cena zależna jest od eksterieru, pochodzenia oraz przeznaczenia kota.

  (zdjęcie liz west na licencji Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0))

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus