Więcej
  abckota.plRasy kotówKot abisyński – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot abisyński – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Koty abisyńskie to jedna z najstarszych ras. Zaliczana do kotów, krótkowłosych, z charakterystycznie umaszczoną sierścią koloru rudawego. Koty tej rasy to niezwykle ciekawe, pełne energii osobniki, które preferowane są dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

  Historia rasy

  Nazwa rasy pochodzi od miejscowości Abisynii (dzisiejsza Etiopia). Wielu pasjonatów tej rasy uważa, że osobniki te pochodzą właśnie z tamtego regionu. Zaliczane są do jednej z najstarszych ras kotów na świecie. Ponadto koty abisyńskie plasują się w pierwszej 5 najpopularniejszych kotów.

  Reklama

  Dzisiejsze koty abisyńskie wywodzą się od kotów wyhodowanych w Wielkiej Brytanie. Właśnie tam w XIX wieku przebiegały pracę nad uszlachetnieniem tej rasy przy użyciu kotów sprowadzonych z Afryki. Ponadto wprowadzono do hodowli koty orientalne w celu nadania smukłości sylwetce kota abisyńskiego. Podczas II wojny światowej dalsza działalność hodowlana kotów abisyńskich rozwijała się w znacznym stopniu w Ameryce. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej rasa powróciła do Europy.

  Charakterystyka kotów abisyńskich

  Koty abisyńskie zaliczane są do kotów krótkowłosych, średniej budowy, o dobrze umięśnionym ciele. Waga waha się pomiędzy 2,5 a 4 kg. Wyglądem przypomina pumę o miniaturowym kształcie. Wyróżnia się elegancją, smukłą budową ciała, której towarzyszy szykowny, miękki chód. Głowa jest ukształtowana w charakterystyczny klin o średnich proporcjach i nieco zaokrąglonych kształtach. Głowa jest szeroka u góry- w okolicach uszu- i zwężający się ku dołowi. Nos jest średniej wielkości.

  Reklama

  Oczy są pełne wyrazu o kształcie migdałów. Są one dużej wielkości, szeroko rozstawione i przyciągające uwagę. Uszy są stosunkowo duże, szeroko rozstawione u podstawy i lekko zaokrąglone przy końcach. Szyja jest pełna wdzięku i elegancji.

  Kształt ciała jest smukły, giętki, pełny elegancji i szyku w trakcie ruchu. Ponadto ciało powinno być średniej wielkości i długości, dobrze zbudowane, któremu towarzyszy głęboka klatka piersiowa. Nogi kotów abisyńskich są muskularne, dobrze zbudowane i odpowiednio długie przy jednoczesnym zachowaniu proporcji w stosunku do reszty ciała. Łapy są niewielkie, o owalnym kształcie.

  Futro kota abisyńskiego to jedna z wyróżniających rzeczy kota abisyńskiego. Sierść jest krótkiej długości, dobrze przylegająca i sprężysta podczas dotyku. Kolor sierści dla tej rasy jest specyficzny. Ze względu na posiadany gen aguti, który powoduje, że kolor w tej rasie jest niejednolity. Każdy włos posiada kilka prążków w ciemnym kolorze, co nadaje charakterystycznego umaszczenia. Efekt ten nazywany jest abisyńskim tickingiem. Koty abisyńskie można spotkać w kilku umaszczeniach: dziki, czerwony, płowy, niebieski.

  Charakter kota

  Koty abisyńskie zaliczane są do kotów niezwykle energicznych. Sprawdzą się dla osób aktywnych. Osobniki tej rasy mogą być uparte. Potrafią się mocno przywiązać do swojego opiekuna, co będzie owocować przyjaźnią na długie lata. Nie są zaliczane do osobników agresywnych, jednak wykazują charakter dominujący. Co więcej, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Są bardzo ciekawe świata, wszędzie ich pełno, jednak dzięki swojej zwinności i delikatności nie wyrządzają szkód.

  Reklama

  Koty tej rasy zaliczane są do niezwykle inteligentnych kotów, a jednocześnie są bardzo wrażliwe. Mocno przywiązują się do człowieka, a kiedy nawiążą więź, nie odstępują go na krok. Uwielbiają się wtulać, być głaskanym, a przy tym głośno mruczą.

  Pielęgnacja kota

  Ze względu na posiadanie krótkie włosia, dobrze przylegającego do ciała, koty abisyńskie nie potrzebują wyspecjalizowanej pielęgnacji. Wystarczy wyczesać je 1 lub 2 razy w tygodniu.

  Cena kota abisyńskiego

  Cena kotów abisyńskich waha się od 2500 do 5000 zł. Cena zależna jest od eksterieru, wyglądu, płci, oraz przeznaczenia. Kota rasowy „na kolanka” kosztuje około 2500 zł. Cena za kota rodowodowego przeznaczonego do hodowli lub na wystawy to koszt minimum 3500 zł.

  (zdjęcie: Dmitry Tsapenko)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus