Więcej
  abckota.plRasy kotówKot amerykański krótkowłosy

  Kot amerykański krótkowłosy

  -

  Koty amerykańskie to piękne osobniki, które świetnie sprawdzą się dla rodziny z dziećmi. Są bardzo towarzyskimi zwierzakami, które uwielbiają spędzać czas wraz ze swoimi opiekunami. Opisywana rasa charakteryzuję się długowiecznością, dlatego też jeśli poszukujesz kompana na długie lata, to kot amerykański krótkowłosy jest idealnym wyborem.

  Historia kota amerykańskiego

  Korzenie kota amerykańskiego krótkowłosego sięgają do krajów Europejskich. Pierwsze osobniki tej rasy przywieziono z Europy do Ameryki Północnej w XVII wieku. Były one hodowane jako koty pracujące, które miały za zadanie polować na mysz, szczuty i inne gryzonie na pokładach statków. W późniejszym czasie idealnie sprawdzały się jako koty polujące na gryzonie w wioskach i miastach. Dlatego też ich popularność rosła, a tym samym w wielu gospodarstwach domowych pojawiły się koty tej rasy.

  Reklama

  W pierwszych latach istnienia kotów amerykańskich krótkowłosych koty te były postrzegane jako zwykłe dachowce. Ich popularność zyskała dopiero w XX wieku. Kiedy to rasa została poddana mocnym krzyżówkom z zagranicznymi kotami. Takie rozmnażanie osobników spowodowało mocne zmiany w wyglądzie oraz charakterze tych kotów. Dlatego też amerykańscy hodowcy postanowili rozpocząć hodowlę kotów amerykańskich, której celem był powrót do dobrze znanego kota amerykańskiego. Praca nad powrotem była długa i monotonna, dopiero w kolejnych pokoleniach udało się wyhodować bardzo zbliżonego osobnika, który wyglądem przypominał dawnego kota tej rasy.

  Charakterystyka kota amerykańskiego krótkowłosego

  Kot amerykański zaliczany jest do kotów pracujących, oznacza to, że rasa powstała w celu wykonywania pewnych czynności, w tym przypadku łapania gryzoni na statkach pokładów. Koty tej rasy zaliczane są do osobników o masywnej budowie. Wielkość kotów amerykańskich oscyluje od średniej do dużej wielkości. Samce są wyraźnie większe niż samice. Kot amerykański powinien mieć wydłużoną budowę ciała.

  Reklama

  Głowa jest charakterystyczna dla tej rasy. Duża o owalnej budowie, której towarzyszą owalne policzki. Ponadto twarzy towarzyszy uroczy, słodki wyraz.  Oczy mocno przykuwają uwagę, są duże i głęboko otwarte. Uszy są dużej wielkości, szerokie u nasady i zwężające się ku końcom. Końcówki są zaokrąglone.

  Budowa ciała powinna być masywna o dobrej strukturze kośćca, o dobrze rozwiniętych ramionach, klatce piersiowej oraz zadzie. Ciało powinno być oparte na średniej wielkości nogach, które są mocnej budowy. Nogom towarzyszą łap o owalnym kształcie. Talia u kotów amerykańskich jest średniej długości, ciężka u nasady.

  Sierść jest mocno zbita o krótkiej długości. Posiada twardą strukturę, którą da się odczuć w dotyku. Sierść o odpowiedniej gęstości świetnie chroni przed zimnem oraz wodą. Kot amerykański występuje w wielu odmianach kolorystycznych.

  Charakter

  Koty amerykańskie to niezwykle towarzyskie zwierzęta. Idealnie nadadzą się dla rodzin z dziećmi. Posiadają bardzo przyjazne usposobienie. Ponadto świetnie dogadują się z innymi zwierzętami. Są bardzo inteligentnymi, szybko uczącymi się osobnikami. Żyją minimum 15 lat lub dłużej.

  Reklama

  Pielęgnacja kota

  Koty amerykańskie są zaliczane do kotów krótkowłosych, dlatego też ich pielęgnacja nie jest utrudnione. Ale ze względu na to, że futro jest grube, powinny być regularnie wyczesywane, minimum raz w tygodniu. Koty tej rasy nie potrzebują regularnych kąpieli. Kąpiel jest wymagana w przypadku mocnego zabrudzenia futra.

  Cena kota amerykańskiego krótkowłosego

  Cena za osobnika jest różna, waha się od 3000 do 6000 zł za osobnika wybitnego wystawowo i posiadającego walory hodowlane. Cena zależna jest od eksterieru, budowy ciała, rodowodu i przodków. Jest możliwość nabycia kota w kategorii pet, czyli tylko jako towarzysza rodzina, wówczas cena jest niższa i sięga tej dolnej granicy około 2500 zł.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus