Więcej
  abckota.plRasy kotówKot birmański – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot birmański – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Koty birmańskie nazywane również Świętym kotem birmańskim to rasa kotów, której historia owiana jest kilkoma legendami. Koty tej rasy zaliczane są do ras półdługowłosych, w dodatku posiadają cudowny charakter, niezwykle przyjazny dla człowieka.

  Historia rasy kota birmańskiego

  Jest wiele legend głoszących powstanie kotów birmańskich, jedna z nich mówi, że koty te przebywały w jednej ze świątyń w Birmie, która została wybudowana dla czci Tsun Kyan – Kse. Koty zamieszkiwały świątynię, którą strzegły oraz były towarzystwem dla kapłanów. Kiedy świątynia została zaatakowana przez Siam, który następnie zabił Mun-Ha, który był jednym z najstarszych kapłanów w świątyni. Po tym czynie jego najwierniejszy kot, stojąc na jego ciele, przeszedł transformację poprzez zmianę koloru i wyglądu ciała, gdzie przybrał postać przypominającą boginię Tsun Kyan – Kse. Niebawem pozostała ilość kotów zamieszkujących święte miejsce, również zmieniła swój wygląd.
  Jednak prawdziwa historia mówi, że parę kotów (kocura i kotkę) rasy birmańskiej wysłano w 1919 roku z Birmy do Francji dla majora Gordona Russella. Niestety w trakcie podróży, samiec zdechł, natomiast kotka była w ciąży. Dzięki temu rozpoczęła się hodowla kotów birmańskich w Europie.

  Reklama

  Charakterystyka kotów birmańskich

  Koty birmańskie zaliczane są do II grupy kotów półdługowłosych, których waga oscyluje pomiędzy 2,5 do 6 kg. Kocury są znacznie większe i masywniejsze od kotek. Koty tej rasy długo dojrzewają. Ich rozwój ciała trwa do 18 miesiąca, natomiast rozwój psycho-fizyczny może trwać nawet do 4 roku życia.

  Głowa kotów birmańskich jest solidnej struktury, z nieznacznie zaokrąglonym czołem. Nos jest średniej długości pozbawiony stopu. Uszy kotów birmańskich są niedużej wielkości z zaokrąglonymi końcówkami. Powinny być nieznacznie pochylone tak, aby ich ustawienie na głowie nie było zbyt pionowe. W dodatku powinny być proporcjonalnie rozstawione i tworzyć harmonię z całą głową. Oczy są średniej wielkości o nieco owalnym kształcie w kolorze głębokiego błękitu lub szafiru. Oczy powinny być harmonijne i wyważone, czyli ani zbyt owalne, ani w kształcie migdałów.

  Reklama

  Ciało jest średniej wielkości, dobrze zbudowane, nieznacznie wydłużone. Budowa nóg powinna być masywna i jednocześnie nie powinny być one zbyt długie. Nogi są raczej krótkiej długości, które posiadają na końcach owalnie ukształtowane łapy w kolorze białym. Każda z łap powinna posiadać tzw. białą skarpetkę, a ich rozmieszczenie na każdej z nóg powinno być symetryczne. Na przednich łapkach skarpetki powinny być równo zakończone i zbliżone kształtem.

  Sierść kotów birmańskich wyróżnia się jedwabistym dotykiem o półdługim włosie. Włos powinien być gładki i miękki. Umaszczenie tych kotów jest różnorodne, jednak najczęściej można spotkać osobniki w kolorze białym lub kremowych, którym towarzyszą ciemniejsze odcienie sierści na głowie, łapkach i ogonie.

  Charakter kota birmańskiego

  Koty tej rasy to niezwykle zrównoważone i towarzyskie osobniki. A jednocześnie są wesołymi i ciekawymi świata kotami. Bardzo dobrze dogadują się z innymi osobnikami w stadzie, ponadto idealnie sprawdzą się dla rodziny z dziećmi, jak również dla seniora. Dobrze odnajdują się w mieszkaniu oraz w domu z ogrodem.

  Pielęgnacja kota birmańskiego

  Ze względu na to, że koty birmańskie posiadają półdługowłosą sierść, to opiekun powinien zadbać o częstą pielęgnację ich włosia i poświęcić czas minimum 2-3 razy w tygodniu na wyczesanie ich jedwabnej sierści. Zwłaszcza kiedy następuje wymiana sierści. W trakcie linienia, na wiosnę lub zimę, należy poświęcić więcej czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Zapobiegnie to tworzenie się kołtunów, jak również zbyt dużego zakłaczenie układu pokarmowego kota.

  Reklama

  Cena kota birmańskiego

  Cena kotów birmańskich jest zróżnicowana. Koszt za osobnika zależny jest od jego eksterieru, przeznaczenia, rodowodu. Koszt kociaka zaczyna się od 2500 zł. Ceny mogą sięgać nawet 6000 zł za kota wystawowego lub hodowlanego.

  (zdjęcie: Алексей Боярских)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus