Kot brytyjski krótkowłosy pochodzi z dzisiejszych Wysp Brytyjskich. Legenda głosi, że potomkowie tych kotów dotarli na wyspy dzięki legionistom, którzy to odkryli zalety brania kotów na wojskowe wyprawy. Miały ponoć zwalczać plagę gryzoni zagrażających żywności i bronić żołnierzy przed głodem. Legenda nie została udowodniona, ale dzisiejsze koty rzeczywiście wywodzą się od zwierząt zamieszkujących kiedyś Wielką Brytanię.
Koty zostały w XX wieku skrzyżowane z persami niebieskimi, co poprawiło cechy rasy. Wtedy powstał długowłosy kot brytyjski.
Charakterystyka kotów brytyjskich krótkowłosych
Na rozwój rasy miała też wpływ II woja światowa. W tym okresie koty brytyjskie zostały praktycznie unicestwione. Mówiło się nawet o zaniku rasy. Przeżyły jednak nieliczne zwierzęta, z których to miłośnicy i hodowcy odtworzyli rasę praktycznie od zera. Koty były wtedy krzyżowane z przedstawicielami innych ras w tym z persami i kotami niebieskimi rosyjskimi. Dlatego też współczesny kot brytyjski różni się od swojego przodka.
Koty brytyjskie w Polsce są stosunkowo od niedawna. Pierwsze zwierzę – kotka, zostało sprowadzone z Ukrainy w roku 1994.
Dzisiejsze koty są duże i mocno zbudowane, wręcz przysadziste. To największa rasa kotów krótkowłosych. Koty są dość ciężkie i ważą zwykle od czterech do dziewięciu kilogramów. Mają szeroką klatkę piersiową i mocne, zwykle krótkie lub średnie długości, krępe nogi. Łapy są okrągłe. Koty mają krótką szyję, dużą, okrągłą głowę z wyraźnie zaznaczonymi policzkami i zaznaczoną również brodę. Nos jest krótki, szeroki i prosty. Koty cechują szeroko rozstawione uszy. Są one zaokrąglone na końcach. Oczy są duże, ale głęboko osadzone i raczej okrągłe. Wzorzec rasy dopuszcza oczy w kolorze: pomarańczowym, zielonym, turkusowym, niebieskim lub złocistym. Czasem oczy różnią się kolorem. Ogon jest średniej długości, gruby u podstawy i coraz cieńszy ku końcowi. Sierść jest gęsta i krótka. Nie wydaje się miękka i jedwabista w dotyku, a jest raczej pluszowa. Koty brytyjski krótkowłose niekoniecznie są niebieskie, choć tak się przyjęło sadzić. Występuję one także w innych umaszczeniach. Mogą być: pręgowane, cętkowane, białe, płowe, czekoladowe, czarne, kremowe, rude, cynamonowe, liliowe, kremowe, dymne. Wśród tych kotów można spotkać szylkretki oraz koty dwukolorowe o futerku z białymi dodatkami.
Koty brytyjskie to zwierzęta, które przyciągają wzrok, ale i charakter mają zachęcający, co doceniają miłośnicy rasy. Cechuje je inteligencja. Nie są zwykle zbyt aktywne i cenią sobie leniwy wypoczynek w domu. Są łagodne, spokojne, zrównoważone i zwykle łatwo przystosowują się do otoczenia. Dobrze znoszę kontakty z innymi zwierzętami, a nawet towarzystwo dzieci. Nie wykazują agresji, a raczej cierpliwość. Lubią kontakt z ludźmi w tym głaskanie i pieszczoty. Nie przepadają tylko za noszeniem na rekach. Chętnie się bawią i wylegują w promieniach słońca.
Pielęgnacja brytyjczyka nie jest trudna. Sierść warto jednak wyczesywać i koniecznie trzeba zadbać o pazury. Powinny być przycinane. Należy też zadbać o uszy i kontrolować stan zębów.
Ceny kotów brytyjskich są zróżnicowane. Koty kosztują od 1300 do 4000 zł.
Zdjęcie:Peter Ahrend