Więcej
  abckota.plRasy kotówKot burmski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot burmski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Kot o niepowtarzalnym wyglądzie, z ciekawą szatą i wyróżniającymi się oczyma. Tak można określić kota burmskiego, który dzięki swojemu ciekawemu wyglądzie, a zwłaszcza jedwabistej sierści zyskał na popularności wśród wszystkich ras kotów. Przedstawiciel tej rasy pochodzi z klasztorów starożytnej Birmy.

  Historia kota burmskiego

  Historia kotów burmskich rozpoczyna się w starożytnej Birmie, gdzie tamtejsi mnisi hodowali przedstawicieli tych kotów w swoich klasztorach. Bardzo często określano je jako strażników świątyń. Gdzie tak naprawdę miały łowić i polować na wszelkie gryzonie na terenach zakonów.

  Reklama

  Pierwsze koty burmskie pojawiły się w 1889 roku na wystawie kotów Crystal Palace, gdzie pokazano przedstawiciela tej rasy w konkurencji z kotem syjamskim. Kot burmski był o czekoladowej barwie, gdzie został niżej oceniony, niż jego konkurent o jaśniejszym wyglądzie z ciemnymi przejaśnieniami. Wtedy organizatorzy nazwali kota burmskiego jako przypadkową odmianę kota syjamskiego.

  Oficjalne rozpoczęcie hodowli kotów burmskich przypada na rok 1930, gdzie emerytowany lekarz wojenny USA, dr. Joseph G. Thompson, sprowadził pierwszego przodka o ciemnych barwach. Była to kotka, którą nazwano Wong Mau. Właśnie ona dała zalążek tej wspaniałej rasie.

  Reklama

  Charakterystyka rasy

  Kot burmski jest zaliczany do średniej wielkości osobników. Posiada dostojną i elegancką budowę ciała. Głowa u przedstawiciela tej rasy, oglądana z przodu przypomina nieznacznie klin. Ma szeroko rozstawione kości policzkowe, które równomiernie zwężają się, aż do brody. Górna część głowy jest zaokrąglona, gdzie na czubku są szeroko rozmieszczone uszy. Nos razem z podbródkiem tworzą linię prostą. Co więcej, nos kota burmskiego jest załamany u podstawy. Uszy są średniej wielkości, szeroko rozstawione u nasady i zaokrąglone na końcach. Patrząc z profilu, uszy powinny być nieco pochylone do przodu.

  Cechą charakterystyczną kota burmskiego są oczy. Są one duże i szeroko otwarte i rozstawione o błyszczącym kolorze w odcieniach żółci i złota.

  Całe ciało tego zwierzaka powinno być dobrze zbudowane, muskularne, a jednocześnie zwarte i eleganckie. Ważnym elementem w budowie są proste plecy oraz poprawnie wypełniona klatka piersiowa. Cała sylwetka jest oparta na smukłych i proporcjonalnych do ciała nogach, na których końcach znajdują się owalne łapy. Te ostatnie powinny być małego rozmiaru, ale dopasowane do reszty sylwetki. Ogon jest średniej długości, prosty i zaokrąglony na końcu.

  Sierść powinna być jedwabista w dotyku, o przyjemnej strukturze. Włos powinien przylegać blisko ciała. Przedstawiciele kota burmskiego można spotkać w różnych odmianach kolorystycznych. Ważne jest, aby spód ciała był bledszy niż kolor sierści na plecach oraz nogach.

  Reklama

  Jaki charakter ma kot burmski?

  Każdy przedstawiciel opisywanej rasy jest skoncentrowany na swoim właścicielu. Nie odstępuje człowieka na krok. Poza tym towarzyszy mu w codziennych czynnościach. Osobniki te zaliczane są do wesołych, żywych i pełnych energii zwierzaków. Dlatego potrzebują codziennej aktywności fizycznej. Co ciekawe, koty burmskie są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Wystarczą regularne treningi, aby nauczyć go aportować, czy wykonywać różne sztuczki. Część właścicieli uważa, że są to koty, które przypominają nieco swoim zachowaniem psy. Mianowicie bardzo mocno przywiązują się do właściciela.

  Kot burmski — pielęgnacja

  Plusem tej rasy jest ich jedwabista, krótka sierść. Wystarczy poświęcić czas raz w tygodniu na porządne wyczesanie zwierzaka, a dzięki temu jego sierść utrzyma się w dobrej kondycji. Poza tym nie można zapomnieć o prawidłowej suplementacji oraz żywieniu pupila. Dlatego należy serwować wysokiej jakości jedzenie pochodzenia zwierzęcego.

  Ile kosztuje kot burmski?

  Cena za osobnika jest zależna od eksterieru, rodziców, rodowodu oraz hodowli. Zwierzaki na kolanka w formie towarzysza rodziny kosztują zazwyczaj około 3500 zł. Inaczej sytuacja się ma w przypadku zakupu kota z przeznaczeniem do hodowli lub na wystawy. Wówczas koszt jest nieco wyższy i wynosi od 4000 do nawet 6000 zł.

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus