Więcej
  abckota.plRasy kotówKot himalajski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot himalajski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Kot himalajski to bardzo bliski krewniak kota perskiego. W zależności od organizacji kot himalajski zaliczany jest jako rasa lub sub-rasa kota perskiego. Osobniki te można spotkać również pod inną nazwą — kot perski colorpoint. Charakteryzują się swoim umaszczeniem, długą sierścią, oraz oczami koloru niebieskiego. Co więcej, kot himalajski powstał w przypadku krzyżówki kota perskiego z kotem syjamskim. Dlatego w zależności od organizacji, koty te mogą być klasyfikowane do podrasy kota perskiego lub podrasy kota syjamskiego.

  Historia kota himalajskiego

  Niestety historia kota himalajskiego jest owiana tajemnicą — podobnie jak historia kota perskiego. Ogólnie osobniki te uważa się jako odmianę kolorystyczną kota perskiego, niż odrębną rasę.  Koty te zostały nazwane w ten sposób na ich charakterystyczne umaszczenie, które nawiązuje do koloru zwierząt himalajskich (zwłaszcza do królika himalajskiego). Według CFA osobniki te pochodzą ze starożytnej Persji. Pierwsi przedstawiciele kota himalajskiego były sprowadzone do Europy przez Rzymian. Warto dodać, że prace hodowlane tych zwierząt rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych w 1950 roku.

  Reklama

  Charakterystyka kota himalajskiego

  Kot himalajski to nic innego jak kot perski, tylko z charakterystycznym umaszczeniem colorpoint. Dlatego przedstawiciel tej rasy powinien wyróżniać się mocną budową ciała i grubą kością. Jego charakter powinien być zrównoważony, a cechą charakterystyczną jest głowa ze słodkim wyrazem. Poza tym kot himalajski podobnie jak kot perski ma duże, szeroko otwarte oczy, w kolorze głębokiego błękitu. Właśnie oczy nadają temu zwierzakowi najwięcej wdzięku i ekspresji. Co więcej, kot himalajski, podobnie jak kot perski  posiada długą i bardzo grubą sierść, która nadaje krągłości całemu ciału.

  Głowa w tej rasie jest masywna z dużą szeroką czaszką, która powinna być dobrze osadzona na krótkiej, ale masywnej szyi. Cała czaszka jest okrągła i miła w dotyku, nie może być kanciasta. Cechą charakterystyczną jest skrócony nos, który jest zadarty, z szeroko otwartymi nozdrzami.

  Reklama

  Na czubku głowy osadzone są niewielkie, zaokrąglone uszy. Są one nieco pochylone do przodu, ale nie powinny być zbytnio otwarte i szerokie. Co ważne, uszy są szeroko rozmieszczone, daleko od siebie.

  Cały tułów jest dosyć długi, osadzony nisko na krótkich nogach. Co więcej, klatka piersiowa powinna być szeroka i głęboka, a cała budowa przedstawiciela tej rasy powinna zachwycać potężnym rozmiarem.

  Jak wcześniej wspomniano, nogi powinny być krótkie, ale masywne i dobrze zbudowane. Na końcach powinny znajdować się okrągłe i duże łapy, które są proporcjonalne do reszty ciała.

  Cechą, która wyróżnia kota himalajskiego, jest jego szata, która jest długa i bardzo gruba, a kolorem dominującym jest umaszczenie colorpoint.  Oprócz tego włos jest jedwabisty i bardzo przyjemny w dotyku.

  Reklama

  Jaki charakter ma kot himalajski

  Na wstępie warto podkreślić, że kot himalajski wywodzi się od kota perskiego, tak więc jego charakter jest bardzo zbliżony. Osobniki te zaliczane są do kotów bardzo towarzyskich, inteligentnych, które lubią przebywać ze swoim opiekunem. Oprócz tego są bardzo łagodne i czułe. Ze względu na domieszkę krwi syjamskiej, koty himalajskie są bardziej aktywne niż koty perskie. Co ciekawe duża część „Himalajczyków” zaliczana jest do kotów zabawnych i aktywnych. Lubią one aportować, bawić się, czy wspinać na wysokości. Przedstawiciele bardzo lubią pieszczoty i głaskanie, oprócz tego są bardzo zależne od swojego opiekuna.

  Kot himalajski — pielęgnacja

  Jak zostało wcześniej napisane, koty himalajskie mają długą i bardzo grubą sierść. Dlatego należy poświęcić dla nich czas, w celu dokładnej pielęgnacji ich sierści. W związku z tym koty te potrzebują regularnego wyczesywania, minimum 3 razy w tygodniu. Dzięki pozbyciu się martwego włosa sierść utrzymana jest w dobrym stanie i nie jest podatna na tworzenie się kołtunów. Co więcej, dzięki regularnej pielęgnacji zmniejsza się ryzyko zakłaczenia organizmu kociego przyjaciela.

  Aby utrzymać sierść w bardzo dobrym stanie, warto wspomóc organizm dodatkowymi suplementami, które wpłyną na strukturę włosa. Dlatego warto wybrać pełnowartościową karmę lub zaopatrzyć się w suplementy, które wpłyną na jakość sierści.

  Ile kosztuje kot himalajski?

  Cena kota himalajskiego jest zbliżona do ceny za kota perskiego. W przypadku wyboru kota jako towarzysza rodziny, czyli osobnika „na kolanka”, cena nie przekracza 3500 zł. Jednak w przypadku wyboru kota z przeznaczeniem do hodowli lub na wystawy, jego cena waha się od 4000 do 6000 zł w zależności od jego wyglądu, cech, rodowodu i eksterieru.

  (zdjęcie: Dodo bird, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic).

   

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus