Więcej
  abckota.plRasy kotówKot japoński bobtail – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot japoński bobtail – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Do jednych z najciekawszych ras kotów można uznać kota japońskiego bobtail, który wyróżnia się swoim krótkim ogonem, przypominającym ogon królika. To zjawisko spowodowane jest mutacją genów, poprzez uzewnętrznienie alleli recesywnych. Odmiana wspomnianego kota pochodzi z Japonii, ale jest dobrze znany na całym świecie. Co ciekawa kot ten jest na tyle znany w Japonii, że często można go spotkać w japońskiej sztuce i folklorze. Koty tej rasy występują w prawie każdej odmianie kolorystycznej, jednak osobniki o białych odcieniach są najbardziej pożądane.

  Japoński bobtail — historia

  Pierwsza teoria głosi, że koty tej rasy pochodzą z kontynentu azjatyckiego i przybyły już ponad 1000 lat temu. W XVI wieku, w Japonii wystąpiła zagrożenie wyginięcia jedwabników, dlatego władze tego kraju rozkazały uwolnienie wszystkich kotów w celu radzenia sobie z gryzoniami, które były zagrożeniem w produkcji jedwabiu. Od tamtego momenty koty japońskie bobtail stały „kotami ulicznymi”, a ich populacja się zwiększyła. Co ciekawe w tym, czasie zakazano jakiejkolwiek sprzedaży oraz kupna osobników tej rasy.

  Reklama

  Na zachodzie, koty japońskie pojawiły się pierwszy raz dzięki Elizabeth Freret w 1968 roku. Od tego czasu popularność rasy w Europie oraz USA ciągle rosła, a w 1971 roku rasa została oficjalnie uznana w CFA.

  Charakterystyka kota japońskiego

  Koty tej rasy charakteryzują się ciekawą budową, której towarzyszy krótki ogonek, który do złudzenia przypomina ogon królika. Kot japoński powinien przypominać raczej kota o średnim rozmiarze z prawidłową linią ciała, której towarzyszy nieco masywna struktura kośćca. Budowa ciała powinna być raczej wydłużona i smukła niż zbyt muskularna. Uwagę przyciągają oczy oraz ciekawe kontowania kości policzkowych, które razem z wydłużonym równolegle położonym nosem, tworzą ciekawą konstrukcję.

  Reklama

  Kot japoński jest średniego rozmiaru. Jego głowa, mimo że wydaje się dosyć długa, tworzy ona idealny trójkąt równoboczny. Pyszczkowi towarzyszy długi nos, który tworzą dwie równoległe linie biegnące od czubka do brwi. Pyszczek jest nieco szeroki i delikatnie zaokrąglony. Kot japoński posiada dużego rozmiaru uszy, które są bardzo wyraziste. Uszy powinny być pionowo ułożone i szeroko ustawione na czubku głowy.

  Oczy są duże, owalne i szeroko otwarte. Patrząc z profilu, oczy powinny być dobrze osadzone w czaszce, którym towarzyszy delikatny skos. Kolor oczu powinien pasować i być harmonijny do barwy sierści.

  Ciało kota japońskiego jest długie, smukłe oraz eleganckie. Kot ten powinien być wyrównanej budowy, z dobrze zaznaczonymi mięśniami. Reasumując, sylwetka powinna być bardzo dobrze wywarzona.

  Nogi są proporcjonalne do reszty ciała. Powinny być długie, smukłe, ale z drugiej strony dobrze zbudowane. Tak, aby tworzyły harmonię z całą resztą. Co więcej, kończyny tylne są zauważalnie dłuższe niż kończyny przednie. Poza tym powinny być one bardzo mocno kontowane. Na końcu kończyn są owalnego kształtu łapy.

  Reklama

  Ogon to rzecz charakterystyczna u kota japońskiego. Jest on bardzo krótki i nie powinien być dłuższy niż 5-8 cm włączając do tych wartości długość kości ogonowej. Włosy na samym ogonie są nieco dłuższe i grubsze niż na reszcie ciała. Wyrastają w charakterystyczny sposób, tworząc ogon przypominający pompon lub ogon króliczy.

  Sierść u kota japońskiego bobtail jest krótka, jedwabista w dotyku. Co więcej, nie posiada ona podszerstka. Standard rasy uznaje prawie wszystkie odmiany kolorystyczne, z wyjątkiem koloru srebrzystego, pręgowanego i spiczastego. Nie można zapomnieć, że kocury powinny być znacznie większe i masywniejsze niż kotki.

  Kot japoński bobtail — charakter

  Przedstawiciele tej rasy zaliczane są do osobników bardzo towarzyskich. Idealnie sprawdzą się jako kot rodzinny. Bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela. Co więcej, dobrze dogadują się z innymi osobnikami tego samego gatunku oraz innymi zwierzętami. Komunikują się w bardzo charakterystyczny sposób, za pomocą cichych, ćwierkających odgłosów. Oprócz tego rasa ta jest zaliczana do bardzo inteligentnych zwierząt. Koty japońskie szybko się uczą, nie boją się wody. Poza tym mają cudowny, zabawny charakter. Lubią psocić i wykorzystywać czas na zabawę.

  Pielęgnacja kota bobtail

  Jak zostało napisane wcześniej, kot japoński posiada krótką sierści i nie ma podszersta, a tym samym nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy poświęcić mu czas dwa razy w tygodniu, w celu dokładnego wyczesania martwego włosa. Kot tej rasy nie potrzebuje specjalnej diety. Jak u większości przedstawicieli tego samego gatunku warto podawać im wysokiej jakości karmę, z dużą ilością białka zwierzęcego. Co ciekawe, koty japońskie  zaliczane są do zwierząt, które szczycą się dobrym zdrowiem.

  Kot japoński bobtail — cena

  Koty tej rasy są mało popularne w Polsce, dlatego ich cena jest bardzo wygórowana. Czasami istnieje konieczność zakupu kota poza granicami kraju. Średnia cena za osobnika tej rasy to koszt około 6000 zł w zależności od hodowli i eksterieru zwierzaka. Co więcej, w przypadku zakupu kota poza granicami kraju należy mieć na uwadze dodatkowe koszty transportu zwierzaka.

  (Zdjęcie autora:ようてい, na licencji CC BY-SA 3.0)

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus