Więcej
  abckota.plRasy kotówKot Jawajski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot Jawajski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Bez wątpienia kot jawajski inaczej zwany kotem orientalnym długowłosym, jest zaliczany do jednych z najelegantszych i wyrafinowanych kotów spośród wszystkich ras. Przedstawiciel posiada przepiękną jedwabistą sierść, która zdobi smukłe ciało z ciekawą orientalną głową. Jeśli szukasz zwierzaka o pięknym wyglądzie i cudownym charakterze, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu o „Jawajczyku”.

  Historia kota Jawajskiego

  Kot jawajski w zależności od standardu danej organizacji, zaliczany jest najczęściej do podrasy kota balijskiego. Często mówi się na niego, że jest to kot orientalny długowłosy Colorpoint. Rasa wywodzi się z połączenia kilku ras, mianowicie z połączenia kota balijskiego z kotem syjamskim. Nazwa rasy nawiązuje do wyspy o nazwie Jawa, położonej w Indonezji, niedaleko Bali.

  Reklama

  Rozwój kota jawajskiego odbywały się w Kanadzie w Stanach Zjednoczonych. W 1978 roku miłośnicy kotów balijskich uzyskali akceptację na wprowadzenie nowych kotów o odmiennej kolorystyce. Koty uzyskały pełną akceptację do rejestracji w 1979 roku, jednak nie mogły być wystawiane, ze względu na swój kolor, który zgodnie ze standardem kota balijskiego jest niedopuszczalny.

  CFA nadało kotom jawajskich pełną zdolność do pokazywania na wystawach dopiero w 1984 roku.

  Reklama

  Warto przypomnieć, że opisywane koty są podrasą dla kotów balijskich.

  Kot jawajski — charakterystyka rasy

  Kot jawajski swoją budową ciała przypomina kota balijskiego. Jest on identyczny, jednak posiada odmienny kolor sierści, który jest cechą charakterystyczną.

  Kot jawajski powinien być smukłym osobnikiem o zwężonych liniach, przy tym powinien być dobrze umięśniony. Zwierzak posiada wydłużone ciało, które jest niezwykle eleganckie i wyrafinowane. Ważne, aby przedstawiciel rasy był smukły. Niedopuszczalne jest zbyt duże otłuszczenie ciała. Inaczej mówiąc, kot jawajski powinien przez całe swoje życie być wysportowany i posiadać atletyczną budowę.

  Głowa jest charakterystycznych kształtów w postaci zwężającego się klina. Klin głowy rozpoczyna się od nosa i biegnie prosto do końcówek uszu. Patrząc z przodu, głowa przypomina trójkątną formę. Jest średniej wielkości, proporcjonalna do całej reszty ciała.

  Reklama

  Czaszka u tej rasy jest nieco spłaszczona, patrząc z przodu, powinna biegnąć prosta linia od czubka głowy do czubka nosa. Co ważne czoło nie powinno być wypukłe. Kolejną cechą charakterystyczną są duże uszy, które są szeroko rozstawione u nasady i stanowią część wcześniej opisanego klina.

  Oczy kota jawajskiego są średniego rozmiaru w kształcie migdałów. Nos jest wydłużony, prosty.

  Przedstawiciel kota jawajskiego posiada średniej wielkości podbródek, który stanowi część płaszczyzny z prostym nosem.

  Całe ciało jest średniej wielkości o nieco wydłużonej formie. Tułów powinien być smukły, wyrafinowany i elegancki. Jest połączeniem delikatnych kości z dobrze rozwiniętą muskulaturą. Samce są zazwyczaj nieco większe i masywniejsze niż kotki. Ważną częścią budowy ciała jest szyja, która powinna być długa, elegancka i dobrze noszona. Nogi są średniego kośćca, nie powinny być przesadnie grube. Są one dopełnieniem eleganckiego wyglądu kota jawajskiego, tak więc muszą być proporcjonalne do reszty ciała. Oprócz tego kończyny tylne są dłuższe niż przednie. Na końcach znajdują się owalne i delikatne łapy. Kot jawajski występuje w kilku odmianach kolorystycznych według standardu CFA:

  • Seal point,
  • Chocolate point,
  • Blue point,
  • Lilac point.

  Jaki charakter ma kot jawajski?

  Każdy przedstawiciel opisywanej rasy kota jawajskiego jest bardzo inteligentnym osobnikiem. Są one towarzyskie i ciągle szukają kontaktu z człowiekiem oraz z innymi zwierzętami, które mieszkają z nimi w domu. Kot jawajski jest świetnym łowcą. Poza tym bardzo lubi się bawić i psocić. Jedną wadą tej rasy jest ich podatność do ciągłego miauczenia, które w wykonaniu kota jawajskiego jest bardzo uciążliwe dla uszu.

  Kot jawajski — pielęgnacja

  Koty jawajskie posiadają długowłosą sierść, dlatego należy poświęcić im czas na wyczesanie całego futra, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Poza tym, aby utrzymać włos w dobrej kondycji, warto suplementować zwierzę. Co więcej, koty jawajskie, jak każdy inny kot, potrzebują dobrej jakości pożywienia opartego na produktach mięsnych.

  Ile kosztuje kot jawajski?

  Średnia cena za kota jawajskiego wynosi około 5000 zł. Oczywiście koszt zależny jest od eksterieru zwierzaka, jego predyspozycji hodowlanych oraz wystawowych. W przypadku chęci zakupu kota jawajskiego w formie „na kolanka” cena jest nieco niższa i może wynosić 3 500 zł. Warto dodać, że decydując się na kota, tylko jako towarzysza rodziny, będziemy zmuszeni wysterylizować zwierzę.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus