Więcej
  abckota.plRasy kotówKot kartuski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot kartuski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Ta ciekawa rasa wyróżnia się swoim uroczym wyglądem i pięknymi oczami. Kot kartuski to bardzo podobny osobnik do kota brytyjskiego krótkowłosego. Pochodzi on z Francji. Jego nazwa wzięła się z legendy, która sugerowała, że osobniki tej rasy wywodziły się od mnichów z zakonu kartuzów. Inaczej zwanymi Chartreux. Co ciekawe rasa ta jest bardzo popularna w kraju pochodzenia tych niezwykłych kotów, we Francji. Dlatego okrzyknięto je „kotami Francuzów”. Sprawdź koniecznie dalszy opis tej ciekawej rasy!

  Historia kota kartuskiego

  Rasa wywodzi się z Francji i owiana jest legendą. Głosi ona, że osobniki te wywodzą się od dzikich kotów górskich terenów Syrii. Gdzie następnie w XIII wieku zostały sprowadzone do Francji przez krzyżowców, którzy następnie wstąpili do zakonu kartuzów.

  Reklama

  Prawdziwa historia tych kotów rozpoczyna się w Afryce, skąd przywieziono te koty w XV wieku do Francji. Zaliczane są one do najstarszych ras kotów w Europie! Co ciekawe, pierwsze wzmianki o tej rasie można znaleźć w dokumentach sporządzonych przez Buffona w XVIII wieku. Warto dodać, że znaczna ilość osobników tej rasy zginęła podczas I Wojnie Światowej.

  Jak wygląda kot kartuski?

  Koty tej rasy bardzo przypominają wyglądem kota brytyjskiego krótkowłosego. Charakteryzują się niezwykle gęstym i miłym w dotyku włosem. Kolejnym znakiem charakterystycznym są ich oczy w kolorze złotym.

  Reklama

  Koty tej rasy są zazwyczaj średnich lub dużych rozmiarów. Głowa jest szeroka u podstawy, z dobrze ukształtowaną czaszką, ale nie może być ona wypukła. Nos powinien być szeroki i mocny.  Uszy są średniej wielkości, wysoko osadzone na głowie. Oczy to znak charakterystyczny kota kartuskiego. Powinny być duże i szeroko otwarte, jednak nie mogą być zbyt okrągłe. Akceptowany jest kolor od jasnożółtego do koloru ciemnej miedzi. Co ważne, barwa powinna być czysta i klarowna.

  Całe ciało kartusa jest zbite, solidne i muskularne. Front powinien być obdarzony szeroką klatką piersiową. Warto pamiętać, że samce powinny być wyraźnie mocniejsze od kotek.

  Nogi powinny być średniej wielkości, ale muskularne. Tak, aby całość razem z ciałem tworzyła dobrze wyglądający kształt. Łapy u kota kartuskiego są duże, owalnego kształtu.

  Cała talia powinna być średniej długości, proporcjonalna do reszty całego ciała.

  Reklama

  Ostatnią kwestią w wyglądzie jest sierść, która powinna być lśniąca i bardzo gęsta. Kolor sierści jest w kolorze błękitu, lub błękitu z domieszką szarości rozmieszczony na całym ciele.

  Jaki charakter ma kot kartuski?

  Koty tej rasy są zaliczane do inteligentnych osobników. Szybko się uczą oraz są bardzo aktywne. Uwielbiają zabawę i codzienny czas pożytkują na zabawach i psotach. Co ciekawe koty te potrafią aportować po wcześniejszym szkoleniu. Warto dodać, że kot kartuski mocno przywiązuje się do jednej osoby. Dlatego można uznać, że jest cieniem swojego opiekuna — ciągle za nim chodzi i towarzyszy mu w codziennych czynnościach. Osobniki tej rasy uwielbiają pieszczoty i głaskanie. Na koniec warto wspomnieć o ich największej zalecie, koty te rzadko miauczą, jednak bardzo głośno mruczą.

  Kot kartuski — pielęgnacja

  Jak wcześniej zostało napisane, kot kartuski posiada krótką, ale bardzo gęsto sierść. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, jednak opiekun powinien poświęcić czas około 2 razy w tygodniu, w celu wyczesania martwego włosia. O dodatkową pielęgnację sierści warto zadbać w trakcie linienia, które przypada dwa razy do roku — na wiosnę i jesień. Porządne wyczesywanie pupila zapobiegnie zakołtunieniom, filcowaniu sierści, jak również zakłaczeniu organizmu.

  Ile kosztuje kot kartuski?

  Cena za osobnika jest zależna od jego eksterieru oraz przeznaczenia. W Polsce średnia cena kota tej rasy z przeznaczeniem jako „kot na kolanka”, czyli osobnik jako towarzysz rodziny, wynosi 2500 zł. W przypadku wyboru kota kartuskiego hodowlanego lub pod wystawy wówczas cena zaczyna się od 4000 zł. Warto dodać, że jest ona zależna od eksterieru zwierzaka.

  (zdjęcie: Clarisse Vinot, domena publiczna)

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus