Więcej
  abckota.plRasy kotówKot Lykoi – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot Lykoi – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Szukasz wyjątkowej rasy kota, który swoim wyglądem będzie się wyróżniał spośród wszystkich innych? Na szczególną uwagę zasługuje kot Lykoi, inaczej zwany kotem wilkołakiem, który zaliczany jest do częściowo bezwłosych osobników. Bez wątpienia koty tej rasy zaliczane są do najciekawszych kotów na świecie, pod kątem wyglądu. Koniecznie zapoznaj się z resztą artykułu, w której znajdziesz wszystkie informacje o wspomnianej rasie.

  Historia kota Lykoi

  Na początku warto wspomnieć, że „Lykoi” oznacza z języka greckiego wilka. Ciekawy i wyróżniający się wygląd kota Lykoi wziął się z mutacji genetycznej, która miała miejsce 21 lat temu, czyli nie tak dawno. Jest ona naturalnym zjawiskiem występującym w populacji dzikich kotów. Rasa Lykoi została stworzona w 2011 roku przez Johnny’ego Gobble’a, Brittney Gobble i Patti Thomas. W roku 2010 urodziły się dwa mioty kociąt, które wyróżniały się swoim niepowtarzalnym wyglądem, których rodzicami były dziko żyjące koty. Przeprowadzono staranne badania na wykluczenie choroby, które miałaby powodować charakterystyczną sierść, wygląd, oraz kolor kota Lykoi. Całe wydarzenie miało miejsce w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Dopiero w roku 2011 rozpoczęto świadomą i celową krzyżówkę dwóch osobników Lykoi oraz rozwój rasy.

  Jak wygląda kot Lykoi?

  Rasa charakteryzuje się swoim ciekawym umaszczeniem, rozmieszczeniem sierści, oraz charakterystycznym wyglądem twarzy. W określonych częściach ciała może nie posiadać włosów. To wszystko sprawia, że wygląd Lykoi przypomina wilkołaka.

  Reklama

  Przedstawiciel tej rasy posiada duże i szeroko rozstawione uszy, które znajdują się u nasady głowy. Są one pionowo ustawione i szeroko otwarte. Co więcej, wewnątrz nie posiadają włosów, mają je jedynie od zewnętrznej części małżowiny usznej. Oczy u kota Lykoi są dużego rozmiaru, owalnego kształtu o złotym kolorze. Czasami mogą być wręcz okrągłe. Oczy są delikatnie skośnie ustawione. Wokół nich znajdują się charakterystyczne, bezwłose kręgi, które wyróżniają tę rasę spośród innych kotów.

  Kufa u Lykoi jest średniego rozmiaru, gdzie na końcu pyszczka znajduje się dobrze rozwinięty i nieco zaokrąglony podbródek, który to jest wyrównany pionowo z nosem. Nos jest nieowłosiony, dosyć długi i delikatnie zaokrąglony na końcu. Głowa w wyznaczonych miejscach nie posiada sierści, zwłaszcza w okolicach oczu, nosa i podbródka.

  Kot Lykoi posiada średniej budowy oraz średniej długości szyję.

  Całe ciało u przedstawiciela tej rasy jest smukłe i dobrze zbudowane. Tułów powinien być elegancki i wyrównany. Ciało nie powinno być zbyt przysadziste, ani nie powinno posiada zbyt mocnej struktury kośćca. Tułów powinien być raczej długi niż krótki, na którym znajdują się miejsca bez owłosienia. Co więcej, rasa posiada minimalny podszerstek. Co więcej, cała sierść zlokalizowana na ciele przypomina płaszcz oposa i jest bardzo przyjemna w dotyku.

  Reklama

  Lykoi — charakter

  Kot Lykoi zaliczany jest do ciekawskich osobników, lubi się bawić, psocić. Potrzebuje codziennej dawki aktywności fizycznej. Poza tym uwielbia pieszczoty i towarzystwo innych kotów oraz ludzi. Warte uwagi jest to, że koty nie są nachalne i kiedy człowiek nie wykazuje zainteresowania, udają się w swoje miejsce. Oprócz tego przedstawiciele rasy zaliczane są do inteligentnych i mądrych osobników.

  Pielęgnacja

  Pielęgnacja kota Lykoi jest prosta, ze względu na charakterystyczną sierść. Dlatego wystarczy poświęcić zwierzakowi czas około do dwóch razy w tygodniu, aby przeczesać włos. Poza tym w czasie gorących dni warto zadbać o dodatkową ochronę miejsc, które są nieowłosione. W tym celu nakłada się krem z filtrem, aby chronić skórę przed promieniami UV.

  Kot rasy Lykoi nie potrzebuje wyspecjalizowanej karmy. Pożywienie powinno składać się z wysokiej jakości produktów mięsnych. Można również podawać dobrze zbilansowaną karmę.

  Kot lykoi — cena zakupu

  Ze względu na wyróżniający się wygląd i niedużą populację kotów Lykoi w Polsce ich cena może sięgać nawet do 10 000 zł. Oczywiście kwota zależna jest od eksterieru kocięcia i jego przeznaczenia.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus