Więcej
  abckota.plRasy kotówKot norweski leśny

  Kot norweski leśny

  -

  Koty norweskie to piękne dostojne osobniki, które zachwycają swoim bujnym futrem oraz bogato zarośniętym ogonem. Ich wygląd nabiera cudownego wyglądu zwłaszcza podczas zimy, gdy sierść pokryta jest dodatkowym podszerskiem, który sprawia, że te piękne koty wyglądają zjawiskowo. Poza tym posiadają hipnotyzujące spojrzenie oraz charakterystyczne pędzelki na uszach, które nadają im charakteru. Koty norweskie, poza piękną urodą, są również bardzo inteligentnymi zwierzakami. W dodatku są niezwykle zabawne i aktywne, lubią się bawić i spędzać czas z ludźmi oraz innymi zwierzakami.

  Historia rasy

  Koty norweskie wywodzą się z terenów Skandynawii. Rasa ta jest owiana różnymi legendami. Jedna z teorii głosi, że koty te zostały przywiezione z Wysp Brytyjskich. Jednak przyjmuje się, że najprawdopodobniej powstały one poprzez selekcję naturalną, bez udziału człowieka.

  Reklama

  Poprzez dobór naturalny i panujące trudne warunków otoczenia, rasa ta zyskała dobre zdrowie. Koty norweskie zostały uznane i zaakceptowane przez FIFe w latach 70- tych XX w. i tym samym zostały uznane za koty rasowe.

  Charakterystyka kotów norweskich leśnych

  Koty norweskie zaliczane są do kotów ras dużych. Ich waga sięga u kocurów od 6 do 9 kg, u kotek od 5 do 6 kg. Samce są znacznie większe niż kotki. Głowa kotów norweskich jest trójkątnych kształtów, gdzie każdy z jej boków jest równej długości. Patrząc od profilu głowa jest dobrej wysokości, oraz posiada nieco zaokrąglone czoło. Co więcej, profil głowy jest mocnej budowy bez jakichkolwiek załamań w linii. Uszy to ozdoba u tej rasy. Powinny być szerokie u podstawy, zwężające się ku końcowi tworząc spiczaste końcówki, które przypominają uszy rysia. Ponadto z uszu wyrasta gęste futro, które chroni przed zimnem oraz ciałami obcymi. Uszy powinny być dużego rozmiaru, dobrze otworzone. Oczy to kolejna charakterystyczna część ciała kota norweskiego. Są one bardzo wyraziste, o owalnym i jednocześnie dużym kształcie, bardzo dobrze otworzone. W dodatku powinny być nieco skośnie ułożone.

  Reklama

  Ciało kotów norweskich jest duże, masywne, a jednocześnie długie i bardzo dobrze zbudowane. Kończyny są ukształtowane z solidnego i masywnego kośćca. A łapy powinny być duże i owalnego kształtu, proporcjonalne do kończyn. Całość tworzy dobrą i masywną strukturę, aby utrzymać, muskularne ciało kota norweskiego.

  Ogon to znak rozpoznawczy kotów tej rasy. Jest on bardzo mocno zarośnięty sierścią, puszysty, oraz bujny. Ciało pokryte jest półdługim włosem, oraz wodoodpornym podszerstkiem. W okolicach tyłu oraz boków sierść jest dłuższa, oraz błyszcząca.
  Koty norweskie można spotkać we wszystkich barwach, jednak najczęściej spotykaną są koty o umaszczeniu czekoladowym, liliowym, cynamonowym i płowym.

  Charakter kota

  Koty norweskie to niezwykle inteligentne oraz mądre stworzenia. Uwielbiają przebywać na wysokościach oraz chodzić po drzewach. To koty, które bardzo wysoko skaczą i sprawiają wrażenie, jakby były prawdziwymi dzikimi kotami leśnymi. Koty tej rasy uwielbiają wszelakie zabawy, łapanki, czy polowania. Co więcej, bardzo mocno przywiązują się do swojego opiekuna i nie opuszczają go na krok. Są niezwykle towarzyskie dla ludzi oraz dobrze dogadują się z innymi zwierzakami. Koty norweskie leśne są nieufne w stosunku do obcych.

  Reklama

  Pielęgnacja kotów norweskich leśnych

  Ze względu na to, że koty norweskie posiadają półdługowłosą sierść, porośniętą grubym podszerstkiem, to ich pielęgnacja powinna być regularna. Opiekun powinien przynajmniej 2-3 razy w tygodniu poświęcić czas na wyczesanie bogatego futra. Regularne zabiegi pielęgnacyjne zapobiegną tworzenia się kołtunów oraz zakłaczaniu organizmu.
  Koty norweski nie potrzebują wyspecjalizowanej diety co do rasy. Należy zapewnić im pełnowartościowe pożywienie, w którym składzie królować będzie mięso.

  Ile kosztuje kot norweski leśny

  Przedział cenowy jest zależny od typu, eksterieru, oraz koloru osobnika. Kota „na kolanka” można kupić już od 2500 zł. Natomiast cena za kota wystawowego z eksterierem hodowlanym oraz pokazowym zaczyna się od 3000 zł do nawet 6000 zł.

  Zdjęcie: Carl-Johan Aberger.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus